Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Snad příště, vzkázala Clintonová zemím usilujícím o pozvánku do NATO

  19:06aktualizováno  19:06
Musíte počkat a prosadit nezbytné reformy, vzkázali spojenci na summitu NATO v Chicagu čtyřem partnerským zemím, které usilují o právoplatné členství v Alianci. Ačkoliv se "rozdávání pozvánek" obecně neplánovalo, pro kandidátské země může jít o určité zklamání. Zvlášť pro Makedonii, která po členství touží už deset let.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová

Kandidátským zemím v čele s Makedonií se sice dostalo ujištění, že o ně Aliance stojí, leč vše hlavně záleží na nich samotných. "Dveře do NATO zůstanou otevřené všem evropským demokraciím, jež sdílejí hodnoty naší Aliance, které jsou ochotny a schopny plnit povinnosti členství," shodly se státy osmadvacítky.

Čtveřice zemí - Makedonie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora a Gruzie - sice dělají významné pokroky na cestě ke členství, své úsilí však musí ještě znásobit. Nic víc, nic méně.

Rozšíření NATO

Severoatlantickou alianci v dubnu 1949 založilo dvanáct zemí - Belgie, Dánsko, Francie, Island, Itálie, Kanada, Lucembursko, Nizozemsko, Norsko, Portugalsko, USA a Británie. Od té doby proběhlo šest rozšiřovacích kol.

  • 1952: Řecko a Turecko
  • 1955: Spolková republika Německo
  • 1982: Španělsko
  • 1999: Česká republika, Maďarsko a Polsko
  • 2004: Bulharsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko
  • 2009: Albánie a Chorvatsko

Částečné zklamání kandidátských zemí alespoň trochu rozptýlila šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová. Podle ní je proces přijímání nových členů obtížný a zdlouhavý a vyžaduje po kandidátských státech "silnou motivaci", kterou řada z nich prokazuje aktivní účastí v misích NATO. "Věřím, že tento summit by měl být tím posledním summitem, který není o rozšiřování," prohlásila Clintonová.

Čtveřici zemí slíbila pomoc s tím, že je to v zájmu Aliance. "Budeme pokračovat v práci s každým z nich jak bilaterálně, tak prostřednictvím NATO, což jim pomůže konečně realizovat reformy potřebné ke splnění norem pro členství," dodala.

Pozvánku ke členství v NATO si v Chicagu přála dostat především Makedonie, která se uchází o vstup do Aliance už dlouhých deset let. Blízko už byla tato bývalá jugoslávská republika i před čtyřmi lety na summitu v rumunské Bukurešti. Poté, co tehdy pozvánku makedonští představitelé nedostali, předčasně vrcholnou schůzku opustili.

Makedonský prezident Gjorge Ivanov ještě krátce před summitem v Chicagu žádal v dopise představitele NATO, že jeho zemi by na květnovém jednání mělo být umožněno vstoupit a "napravit tak křivdu".

Vstup Makedonie do Aliance už od roku 2002 blokuje Řecko kvůli letitým sporům o název "Makedonie". Atény tvrdí, že toto pojmenování přísluší jen oblasti na severu Řecka, a požadují, aby bývalá jugoslávská republika, která vznikla v roce 1991, užívala jiný název.

Skopje na mezinárodní scéně užívá název Bývalá jugoslávská republika Makedonie (FYROM), pod kterým byla země na nátlak řecké diplomacie přijata do OSN. Ale ani to Řecku dosud nestačilo, i když více než 120 zemí světa, včetně Ruska, USA i České republiky, zemi uznává pod názvem Makedonská republika.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Česko je pod palbou, ale nikdo proti nepříteli nebojuje, varuje Gabal

Ivan Gabal, volební lídr KDU-ČSL ve Středočeském kraji

Patří mezi nejvýznamnější osobnosti české bezpečnostní komunity. Po čtyřech letech jako poslanec skončil. Dveře do...

Armáda potřebuje finance, talentované lidi a drony, nabádal Zeman

Velitelské shromáždění náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře k objasnění...

Česká armáda potřebuje kromě dostatečných finančních prostředků také talentované lidi, prohlásil na tradičním...

Armáda dostala první dodávku nových balistických vest, bude jich 5 500

Nové balistické vesty pro armádu

Armádní zabezpečovací centrum v Brně dostalo dodávku prvních nových balistických vest. Do konce roku 2020 má český...Najdete na iDNES.cz