Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Makedonie nebo FYROM, Řecko jim nemělo blokovat vstup do NATO, řekl soud

  12:13aktualizováno  12:13
Mezinárodní soudní dvůr v Haagu rozhodl, že Řecko nemělo právo kvůli vzájemným sporům o jméno státu bránit Makedonii ve vstupu do NATO. Atény zablokovaly vstup země do aliance v roce 2002, a to kvůli dohadům o to, zda má na označení "Makedonie" větší nárok bývalá jugoslávská republika, či severořecký region.

Demonstranti mávají v centru Skopje makedonskými vlajkami během manifestace na podporu uznání jména Makedonie (27. února 2008) | foto: Profimedia.cz

Makedonie si u haagského soudu stěžovala, že Řecko svým postojem k její přihlášce do NATO porušilo jeden z článků vzájemné mezistátní smlouvy z roku 1995. V té se mimo jiné píše, že Atény nebudou bez ohledu na dlouhodobé spory o název státu Makedonii bránit v začlenění do mezinárodních organizací.

Makedonie versus Řecko

Řecko po vyhlášení nezávislosti Makedonie v roce 1991 odmítlo, aby jeho severní soused používal označení Makedonie. Tento název podle něj označuje historické území na severu země, které je téměř celé v hranicích současného Řecka.

Řecká diplomacie si vynutila, že sousední země byla v roce 1993 přijata do OSN pod názvem Bývalá jugoslávská republika Makedonie. Zdůvodnila to ochranou řecké územní integrity. Země pak používala zkratku anglického názvu FYROM.

Makedonie byla v balkánských válkách v letech 1912-13 rozdělena na tři části. Vardarská Makedonie se stala součástí Srbska, od roku 1991 je samostatná. Egejská Makedonie připadla Řecku a malá část, tzv. Pirinská Makedonie Bulharsku.

Soud dal Makedonii za pravdu a neuznal námitky řecké strany. Ta mimo jiné upozorňovala, že rozhodnutí nepřijmout Makedonii do NATO neučinilo Řecko samotné, ale členské státy aliance jako celek.

Částečné vítězství Makedonie

Soud v Haagu je jen dílčím vítězstvím Makedonie ve složitém a diplomaticky choulostivém vzájemném sporu. Hádka o název státu Makedonie se táhne už od roku 1991, kdy tato balkánská země vyhlásila nezávislost.

Sousední Řecko se pak ostře postavilo proti tomu, aby nový stát používal označení Makedonie. Toto jméno totiž podle vlády v Aténách odkazuje výhradně na oblast severního Řecka a jeho užití sousední samostatnou republikou Makedonie prý zpochybňuje řeckou územní integritu.

Řecká diplomacie si proto vynutila, že sousední země byla do OSN v roce 1993 přijata pod názvem Bývalá jugoslávská republika Makedonie. Často se také používala zkratka jejího anglického názvu FYROM (Former Yugoslav Republic of Macedonia).

Řečtí nacionalisté hrozí opuštěním vlády

Rozhodnutí soudu přichází z pohledu Řecka ve velmi nepříznivou dobu. Potýká se s obrovskými hospodářskými problémy a je závislé na finanční pomoci Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu.

Na vládě premiéra Lukase Papadimose, která se rodila s velkými obtížemi, se navíc podílí krajně pravicová Lidová ortodoxní výzva (LAOS), která s ústupky Makedonii nesouhlasí. Předseda nacionalistické strany Jorgos Karatzaferis vyhrožuje, že 16 poslanců strany může vládní koalici opustit, pokud bude sousední stát název Makedonie v jakékoli formě používat.

Makedonie (žlutá značka), Řecko (modrá)

Makedonie (žlutá značka), Řecko (modrá)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

OBRAZEM: Laureáti Nobelovy ceny si převzali ocenění

Šéfka Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN) Beatrice Fihnová...

Laureáti si v neděli na slavnostním ceremoniálu v Oslu a ve Stockholmu převzali Nobelovy ceny. S cenou se pojí i...

Ministři arabských států odsoudili Trumpa, navrhují i sankce na USA

Mimořádná schůzka ministrů zahraničí arabských zemí (9.12.2017).

Ministři zahraničí arabských zemí v sobotu ve společném prohlášení odsoudili rozhodnutí amerického prezidenta Donalda...

Chci pokřesťanštit Evropu. To je můj sen, říká nový polský premiér

Nový polský premiér Mateusz Morawiecki

Nový polský premiér Mateusz Morawiecki zaujal svým prvním interview po pověření novou funkcí i bruselský server...Najdete na iDNES.cz