Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Makedonie hlasovala pro mír

  18:30aktualizováno  18:30
Makedonský parlament odhlasoval změnu ústavy, která umožní začlenit do makedonského právního řádu reformy ve prospěch Albánců. Ty jsou součástí mírové dohody dojednané za asistence Západu 13. srpna ve Skopje. Rozhodnutí poslanců tak připravilo půdu pro pokračování odzbrojovací operace NATO.

Návrh byl schválen 91 ku 19 hlasům. Hlasovalo o něm 112 poslanců ze 120. Rozhodnutí muselo být přijato dvoutřetinovou většinou.

Zákonodárci nyní v nové parlamentní rozpravě, která by měla začít do deseti dnů, rozhodnou o konkrétních ústavních změnách. Vlastní ústavní reformu pak musí parlament schválit do 27. září, kdy také končí mandát jednotek NATO zaměřený výhradně na shromáždění zbraní od povstalců a jejich likvidaci.

Jednání parlamentu provázely potíže
Jednání makedonského parlamentu, které začalo minulý týden v pátek, provázel od počátku nesouhlas řadových občanů i poslanců. Mnozí poslanci včetně premiéra Ljubča Georgijevského jednání ignorovali.

 "Nemůžeme pokračovat, protože teroristé šikanují a blokují makedonské uprchlíky, kteří se pokoušejí vrátit do svých domovů," prohlásil v sobotu ráno předseda parlamentu Stojan Andov a jednání přerušil.

Jednání byla obnovena poté, co Albánci zrušili blokádu u Tetova a umožnili průjezd autobusů s makedonskými civilisty. Silný nátlak na Andova vyvíjeli také mezinárodní vyjednávači, kteří ho upozornili, že kladením nových podmínek, které nejsou v politické dohodě, maří mírový proces.  

Podle dohody měl parlament zahájit jednání o reformách poté, co jednotky NATO odeberou albánským povstalcům třetinu z celkového plánovaného počtu 3300 kusů zbraní. Tato podmínka byla splněna, oznámil minulý čtvrtek vrchní velitel operace Hlavní sklizeň Gunnar Lange.


Před obědem: Britové myjí Čechům ruce.

Operace s otazníky - komentář 

Druhý den akce: Češi zůstali u Skopje.

Nechceme albanizaci země, křičeli Makedonci
Budovu parlamentu v pátek zablokovaly stovky rozlícených Makedonců.

Demonstranti mávali rudožlutými makedonskými vlajkami a nad davem se tyčily transparenty typu: "USA a NATO, odejděte z Makedonie do 48 hodin" a "Požadujeme demisi celé vlády". "Ústava nesmí být změněna" a "Nedovolíme albanizaci země," žádali ve svých sloganech slovanští Makedonci.

Poslancům, kteří se pokoušeli proniknout do budovy parlamentu, demonstranti blokovali cestu a nadávali.

Zadní vchod do makedonského parlamentu střeží speciální oddíly policie. Parlament, který obléhají stovky Makedonců, má zahájit jednání o ústavních změnách ve prospěch Albánců. (31. srpna 2001)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Severokorejský voják u výslechu řekl, že před zběhnutím zabil člověka

KLDR prý pronásledováním dezertéra porušila podmínky příměří

Severokorejský voják, který v listopadu přeběhl ze Severní do Jižní Koreje a byl při tom několikrát postřelen, při...

Assange nám na ambasádě působí obtíže, prohlásil ekvádorský prezident

Julian Assange

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange začíná překážet na ekvádorské ambasádě v Londýně, kde se už šestým rokem...

Američané a Turci se v Sýrii perou, Rusko se směje, říká expert

Turecké tanky vjíždějí do syrského Afrínu (22. ledna 2018)

Kurdové mobilizují síly k obraně Afrínu, svého kantonu na severozápadě Sýrie, na který útočí Turci a jimi podporované...

Najdete na iDNES.cz