Tisíce běženců uvázly na území nikoho mezi Řeckem a Makedonií (22. srpna 2015)

Tisíce běženců uvázly na území nikoho mezi Řeckem a Makedonií (22. srpna 2015) | foto: Reuters

Makedonie hájí slzný plyn. Tři tisíce migrantů denně nezvládneme, tvrdí

  • 550
Proti migrantům jsme zasáhnout museli, hájí Makedonie páteční nasazení těžkooděnců a slzného plynu na hranicích s Řeckem. Do země každý den přichází už více než tři tisíce běženců z Blízkého východu. Takový nápor nezvládneme, prohlásil ministr zahraničí. Odmítá, že by byl zásah příliš tvrdý.

„V posledních dnech proud migrantů dramaticky zesílil. Dostali jsme se na čísla mezi třemi a třemi a půl tisíci denně, což očividně není něco, s čím by si dvoumilionová země s našimi zdroji dokázala každý den poradit. Museli jsme posílit kontrolu nelegálního vstupu na makedonské území,“ uvedl pro britskou BBC šéf makedonské diplomacie Nikola Poposki.

Uprchlická krize

Policejní těžkooděnci ve čtvrtek na příkaz vlády uzavřeli část hranice s Řeckem, odkud do Makedonie proudí běženci z Blízkého východu směřující dál na sever. Během dne se na „území nikoho“ mezi hraničními přechody nahromadily tisíce lidí, kteří se dožadovali vstupu na makedonské území. Pořádkové jednotky je v pátek rozháněly slzným plynem (více se dočtete zde).

Lidskoprávní organizace Amnesty International upozornila, že policisté některé migranty bili a pokoušeli se je vyděsit střelbou do vzduchu. „Každý stát má právo střežit své hranice, ale takovýto způsob polovojenské reakce je neakceptovatelný útlak v rozporu s mezinárodním právem. Makedonské úřady reagují tak, jako kdyby se potýkaly spíše se vzbouřenci než s uprchlíky, kteří unikají před konflikty a pronásledováním,“ prohlásil její zástupce ředitele pro Evropu.

Migranty netýráme, říká ministr

„Vláda musela jednat, ale k žádnému týrání migrantů nedošlo,“ reagoval na kritiku ministr Poposki. Podle Lékařů bez hranic, kteří na řecko-makedonské hranici pracují, zranily policejní ochromující granáty celkem deset lidí. Šest z nich lékaři ošetřili na místě, čtyři museli být převezeni do nemocnice.

„Naše týmy nikdy neviděly tolik lidí shromážděných u hranic. V této chvíli se na místě nachází kolem tří tisíců lidí. Mezi migranty a uprchlíky panuje kvůli uzavření hranic frustrace a hněv,“ popsala situaci mluvčí Lékařů bez hranic Míla Janišová.

Migranti do Evropy přes Makedonii proudí už dlouhé měsíce. Ještě na jaře měli ovšem zakázáno využívat hromadnou dopravu. Vydávali se tak na dlouhou pěší cestu k srbským hranicím podél železniční trati, případně si od místních kupovali jízdní kola. Nebezpečnou pouť část z nich zaplatila životem. Vlaky v zemi od začátku roku přejely 29 běženců.

Vláda migrantům umožnila průjezd, rychle jich však přibylo

Od června nechávala makedonská vláda běžence dojít na železniční nádraží ve městě Gevgelija nedaleko jižních hranic, kde si mohli požádat o třídenní povolení k pobytu a odjet vlakem na sever. Poté, co se mezi běženci zpráva rozkřikla, jich však začalo rychle přibývat.

„Když jsem tam byl v první polovině července, pohyboval se počet běženců v rozmezí tří set až tisíc osob denně. Když přišlo tisíc lidí, tak to byl opravdu šílený den,“ vzpomínal pro iDNES.cz minulý týden etnolog Michal Pavlásek, který na místě rozváží humanitární pomoc.

Na začátku srpna tisícovka běženců přicházela každý den, úřady i železničáři postupně přestali stíhat a běženci v Gevgeliji čekali i několik dní.

Když počet přicházejících migrantů začal překračovat tři tisíce denně, úřady se rozhodly zakročit. Umožňujeme vstup takovému počtu, který odpovídá našim dopravním kapacitám či naší schopnosti se o ně řádně postarat a poskytnou jim lékařskou péči,“ prohlásil v pátek mluvčí ministerstva vnitra Ivo Kotevski.

Policie rozzuřené migranty rozháněla slzným plynem:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video