Makedonci chystají vlastní gerily

Makedoncům dochází trpělivost. Tváří v tvář útokům albánských povstalců organizují vlastní polovojenské skupiny. Na zdech albánských domů ve Skopje, Bitole i Tetovu se objevila řada názvů polovojenských skupin, o nichž dříve nikdo neslyšel - Makedonští lvi, Todor Alexandrov, Národní fronta Makedonie či Paravojenni 2001. Poslední z nich měla dokonce vystoupit poprvé na veřejnosti ve čtvrtek, v den největšího svátku Makedonců Ilinden, což je výročí povstání proti Turkům v roce 1903.

"Dost často jde pouze o skupinu lidí, kteří chodí do stejné hospody a jejich výhrůžky končí také s odchodem z hospody," domnívá se srbská analytička, sledující situaci v Makedonii, která si nepřála být jmenována.

Nebezpečí by se však nemělo podceňovat. Polovojenské skupiny na Balkáně byly a jsou napojeny na organizovaný zločin a ve válkách v Chorvatsku, Bosně a Kosovu páchaly ta nejhorší válečná zvěrstva. V Makedonii by jich mohlo nacionalistické vedení v čele s premiérem Ljubčem Georgievským využít k rozpoutání války. Stačí jeden pumový útok malé skupinky, potom odveta Albánců a široký konflikt je tu. Ministerstvo vnitra už v červnu totiž rozdalo Makedoncům blíže neurčené množství ručních zbraní, aby se mohli bránit albánským útokům.

Makedonský list Dnevnik a několik bulharských médií přineslo před časem zprávy, že už v květnu se předáci podsvětí sešli se zástupci ministerstva vnitra, kteří požádali zločince o pomoc v boji proti albánským povstalcům. Špatně vyzbrojená a vycvičená armáda a policie na to nestačily.

Po této údajné schůzce se objevily první nápisy na zdech albánských domů jako "Tady je Makedonie" nebo "Národní fronta Makedonie". Tyto skupiny také stály za vydrancováním a vypálením stovky albánských domů v Bitole a údajně dostávají pokyny od některých politiků.

List Dnevnik dokonce přinesl rozhovor s jedním z údajných vůdců "paras" Aleksandarem Kolevskim. Ten sice vše popřel, faktem je, že kolem jeho osoby existuje organizovaná skupina tvrdých fanoušků fotbalového klubu Vardar ze Skopje.

V balkánských poměrech jsou podobné skupiny především velkým množstvím drbů, které zveličují vše - od výzbroje po počet členů. Například Národní fronta Makedonie tvrdí, že jejími členy jsou i policisté z elitních jednotek Orlů a Vlků. Jiné uskupení, Makedonská hrdost, zase na své internetové stránce ukazuje bez komentáře skupinku maskovaných ozbrojenců.

Skupiny radikálních Makedonců jsou podle internetových stránek ve spojení s makedonskými emigranty. Centry radikálů jsou především Německo a Švédsko, kde sídlí emigrace ještě z dob socialistické Jugoslávie. Ta ve svých dokumentech požaduje obnovení "Velké Makedonie", což znamená s částí nynějšího Bulharska a severem současného Řecka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video