Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Makedonci chystají vlastní gerily

  0:01aktualizováno  0:01
Makedoncům dochází trpělivost. Tváří v tvář útokům albánských povstalců organizují vlastní polovojenské skupiny. Na zdech albánských domů ve Skopje, Bitole i Tetovu se objevila řada názvů polovojenských skupin, o nichž dříve nikdo neslyšel - Makedonští lvi, Todor Alexandrov, Národní fronta Makedonie či Paravojenni 2001. Poslední z nich měla dokonce vystoupit poprvé na veřejnosti ve čtvrtek, v den největšího svátku Makedonců Ilinden, což je výročí povstání proti Turkům v roce 1903.

"Dost často jde pouze o skupinu lidí, kteří chodí do stejné hospody a jejich výhrůžky končí také s odchodem z hospody," domnívá se srbská analytička, sledující situaci v Makedonii, která si nepřála být jmenována.

Nebezpečí by se však nemělo podceňovat. Polovojenské skupiny na Balkáně byly a jsou napojeny na organizovaný zločin a ve válkách v Chorvatsku, Bosně a Kosovu páchaly ta nejhorší válečná zvěrstva. V Makedonii by jich mohlo nacionalistické vedení v čele s premiérem Ljubčem Georgievským využít k rozpoutání války. Stačí jeden pumový útok malé skupinky, potom odveta Albánců a široký konflikt je tu. Ministerstvo vnitra už v červnu totiž rozdalo Makedoncům blíže neurčené množství ručních zbraní, aby se mohli bránit albánským útokům.

Makedonský list Dnevnik a několik bulharských médií přineslo před časem zprávy, že už v květnu se předáci podsvětí sešli se zástupci ministerstva vnitra, kteří požádali zločince o pomoc v boji proti albánským povstalcům. Špatně vyzbrojená a vycvičená armáda a policie na to nestačily.

Po této údajné schůzce se objevily první nápisy na zdech albánských domů jako "Tady je Makedonie" nebo "Národní fronta Makedonie". Tyto skupiny také stály za vydrancováním a vypálením stovky albánských domů v Bitole a údajně dostávají pokyny od některých politiků.

List Dnevnik dokonce přinesl rozhovor s jedním z údajných vůdců "paras" Aleksandarem Kolevskim. Ten sice vše popřel, faktem je, že kolem jeho osoby existuje organizovaná skupina tvrdých fanoušků fotbalového klubu Vardar ze Skopje.

V balkánských poměrech jsou podobné skupiny především velkým množstvím drbů, které zveličují vše - od výzbroje po počet členů. Například Národní fronta Makedonie tvrdí, že jejími členy jsou i policisté z elitních jednotek Orlů a Vlků. Jiné uskupení, Makedonská hrdost, zase na své internetové stránce ukazuje bez komentáře skupinku maskovaných ozbrojenců.

Skupiny radikálních Makedonců jsou podle internetových stránek ve spojení s makedonskými emigranty. Centry radikálů jsou především Německo a Švédsko, kde sídlí emigrace ještě z dob socialistické Jugoslávie. Ta ve svých dokumentech požaduje obnovení "Velké Makedonie", což znamená s částí nynějšího Bulharska a severem současného Řecka.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Další z rubriky

Rok vězení za překročení hranic. Francie schválila přísný imigrační zákon

Uprchlíci nedaleko Calais, odkud se běženci snaží dostat do Velké Británie ...

Dolní komorou francouzského parlamentu prošel přísný imigrační zákon. Zdvojnásobuje dobu, po kterou mohou být migranti...

Jihokorejci vypnuli propagandu u hranic, chystají se na summit s Kimem

Jihokorejští vojáci odstraňují zvukovou aparaturu vysílající jihokorejskou...

Soul oznámil, že zastavil propagandistické vysílání, jež pomocí reproduktorů pouštěl přes hranici na severní stranu....

Pobřežní stráž lovila z moře u Libye stovky migrantů, odvezla je zpět

(Ilustrační snímek)

Libyjská pobřežní stráž v neděli zachránila 263 migrantů při dvou operacích u libyjského pobřeží. Nejméně jedenáct lidí...

Najdete na iDNES.cz