Makak Naruto, který náhodně pořídil vlastní selfie s pomocí nalezeného...

Makak Naruto, který náhodně pořídil vlastní selfie s pomocí nalezeného fotoaparátu (23. září 2015). | foto: AP

Opice autorská práva na selfie nemá, i tak „vysoudila“ část peněz

  • 52
Opice Naruto, jejíž selfie fotografie obletěla před lety celý svět, nemá na fotku autorská práva. Soud zamítl odvolání ochránců zvířat a dal za pravdu britskému fotografovi Davidu Slaterovi, kterého snímek celosvětově proslavil. Obě strany se nakonec dohodly na finančním vyrovnání.

Proti Slaterovi bojovala organizace Lidé za etické zacházení se zvířaty (PETA), která se odvolala proti rozhodnutí soudu v Kalifornii z minulého roku (psali jsme zde). Se svým odvoláním neuspěla.

BBC informovala o tom, že se organizace nakonec se Slaterem dohodla i přes rozhodnutí soudu. Obě strany ve společném prohlášení uvedly, že fotograf poskytne čtvrtinu z částky peněz, které obdrží z prodeje „opičí selfie“, charitám věnujícím se ochraně životního prostředí onoho indonéského makaka.

Podle advokáta ochránců zvířat Jeffa Kerra se jedná o průlomový případ. „Celé to vyvolalo rozsáhlou diskusi o nutnosti rozšířit základní práva na zvířata,“ řekl.

Celý příběh „opičí selfie“ začal v roce 2011, když do té doby nepříliš známý fotograf David Slater zamířil do Indonésie, kde se na ostrově Sulawesi snažil zachytit život makaků chocholatých.

Zvědavý Naruto mu v nestřežené chvíli sebral položený foťák a začal si s ním hrát s ostatními členy skupiny. Selfie opice poté obletěla svět a vyvolala debatu o tom, zda má zvíře na fotku autorská práva, či nikoliv.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video