Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Cihla, MAFRA

Majitelé psů tahali zvířata z ledové vody, sami nakonec potřebovali pomoc

  • 2
Plzeňští hasiči zachraňovali během čtyř dnů dva lidi, kteří se snažili dostat své psy z vody řeky Radbuzy a nakonec potřebovali sami pomoc. Záchranáři v souvislostí s tím varují před pohybem na říčním ledu. I když mrzne několik dní, jeho síla nemusí být dostatečná.

Mezi plzeňskými částmi Valcha a Litice skončil před polednem v řece pes a jeho devětapadesátiletý pán. Podle dostupných informací muž sám potřeboval pomoc dalších, když se zřejmě neúspěšně pokusil dostat z vody na břeh svého psa.

Na místo do chatové oblasti na okraji Plzně vyjeli hasiči a záchranářská sanitka, v pohotovosti byl i vrtulník. Hasiči se o muži v řece dozvěděli kolem čtvrt na dvanáct, o dvacet minut později byl zachráněný na břehu. "Muže jsme převáželi do nemocnice," uvedla Lenka Ptáčková ze záchranné služby.

Ledu na řekách moc není

Podobný případ řešili záchranáři v Plzni už v sobotu. Odpoledne se dozvěděli, že se u lávky pro pěší přes řeku Radbuzu nedaleko centra Plzně topí pes.

"Než dojela jednotka hasičů na místo, přišlo na linku 112 další hlášení, že pes se sám dostal na břeh. Ale to se už topila jeho majitelka, která chtěla labradora vytáhnout z vody ven," popsala mluvčí hasičů Alena Marešová.

"Žena se ve vodě dostala na ledovou kru, odkud ji už vysvobodili hasiči. Na místo se dostavila záchranná služba, která převzala ženu do péče," dodala Marešová.

I když už několik dnů mrzne, vodohospodáři varují před chozením nebo bruslením na zamrzajících řekách. "Lidé musí být obezřetní. Ledu na řekách moc není a lidem bych nedoporučoval na něj šlapat. Může se stát, že pes na takový led uteče, ale člověka už nemusí udržet," varuje ředitel Povodí Vltavy v Plzni Miloň Kučera.

"Na přehradách se dá mluvit o bezpečném ledu, pokud je jeho síla kolem 20 centimetrů. Ale tam, kde jsou do přehrad přítoky, může být led zeslabený," upřesnil.


Video