Majitelé domů, plačte

Pozorně jsem si pročetl usnesení vlády č. 1298/00 o plánu legislativních prací, které se objevilo na internetové stránce vlády 30.1.2001. Nenalezl jsem v něm ani zmínku o zákonu o nájemném z bytů, přestože jeho návrh měl být předložen vládě již v loňském roce a po několika odkladech letos v lednu, což se nestalo.

Vyhláška o nájemném z bytů byla zrušena Ústavním soudem k 31.12.2001. Majitelé domů, plačte. Na delší dobu poslední možnost nepatrného zvýšení nájemného bude od července 2001, toto nájemné pak bude na delší dobu zakonzervováno, protože nebude předpis, podle kterého by je bylo možné zvýšit.

Další možnost nápravy poměrů v nájemním bydlení bylo možno spatřovat v novém občanském zákoníku. V původním plánu legislativních prací této vlády měl platit od roku 2002. Nyní je termín posunut na rok 2005.

Z uvedeného jasně plyne, že vláda nechce udělat pro deregulaci nájemného nic a verdikt Ústavního soudu jí umožňuje neudělat ani to, co předepisuje zrušená vyhláška.

Z této situace by v současné době vedla nejspolehlivěji jediná cesta, a to přes Ústavní soud. Protože Ústavní soud může právní předpisy pouze rušit, nikoliv je jinak upravovat, muselo by být navrženo zrušení §§ 696, 711 a 712 občanského zákoníku.

Pokud by k jejich zrušení došlo, byl by nájem bytu upraven pouze obecnými ustanoveními o nájmu, což by umožnilo majitelům dohodnout se s nájemci bytů na zvýšení nájemného na úroveň kryjící veškeré přiměřené náklady a mírný zisk, nebo nájem bytu vypovědět a tím skutečně ukončit.

Jediným problémem je, že tento návrh k Ústavnímu soudu prakticky nemůže podat jednotlivec, jinak bych to rád učinil sám. Může to však učinit skupina poslanců či senátorů, pokud se najdou tací, kteří se nechtějí se současnou situací smířit.

Tomáš Večerka, Praha

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video