Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Majitel nabízí squat Milada státním organizacím

  17:01aktualizováno  17:01
Ústav pro informace ve vzdělávání nabídne jiným státním organizacím pražskou vilu Milada i s přilehlými pozemky, které nepotřebuje. Bezpečnostní agentura, kterou si ústav najal jako správce objektu, z vily koncem června násilím vystěhovala squatery.

Červen 2009 - Squatteři odmítají opustit Miladu | foto: MF DNES

Podobný osud čeká i bývalý squat Miluška, který se nachází v blízkosti Milady.

Obě vily s pozemky nabídne Ústav pro informace ve vzdělávání jiným státním organizacím na internetovém serveru www.centralniadresa.cz a v tištěné podobě nabídku zašle i všem ministerstvům, informovala mluvčí ÚIV Bohumila Beranová.

ÚIV by byl nejraději, kdyby vily v budoucnu získala Univerzita Karlova. Ta vlastní hned vedle Milady pozemky, na nichž stojí velké vysokoškolské koleje.

"Na nás to ale nezáleží," upozornila Beranová. Podle zákona je musí ÚIV napřed nabídnout státním organizacím. Pokud o ně neprojeví zájem, může dát vily do veřejné nabídky.

Ze zchátralé budovy menzy, která stojí v těsném sousedství Milady, chce Univerzita Karlova vybudovat sídlo Fakulty humanitních studií, která zatím žádné nemá.

Squateři se "zabydlují" v Truhlářské, obyvatelé sepsali petici

Vila Milada leží na rozhraní Troje a Holešovic. Squateři ji podle ústavu obývali od roku 1997. Objekt zvaný Miluška se nachází asi 200 až 300 metrů od Milady.

Náhradní ubytování pro squatery vystěhované z Milady zprostředkoval ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb. Byty jim ve svém domě v Truhlářské ulici v centru města pronajal za symbolický nájem Petr Svinka.

To vyvolalo kritiku ostatních obyvatel domu i v okolí a také místních politiků. Dosavadní obyvatelé domu se obávají, že nastěhování squaterů do objektu je nástroj, jak je přimět k odstěhování. To ale Svinka popírá. Squateři ale v bytech bydlet nechtějí, mají v plánu je využívat pro kulturní akce. - čtěte Squateři se do centra Prahy nepřestěhují, byty si ale chtějí nechat

Obyvatelé Truhlářské začali zároveň sepisovat petici, v níž žádají o "vykonání všeho pro ochranu obyvatel" domu. Podpisy mají být argumentem, pokud by squateři byli například příliš hluční. 

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Najdete na iDNES.cz