Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Majetek SSM čeká na převod

  5:59aktualizováno  5:59
Vysočina - Instituce a spolky na Vysočině s napětím čekají na výsledek projednávání žádostí o bezúplatný převod někdejšího majetku SSM, který je nyní ve správě Fondu dětí a mládeže. V kraji se jedná celkem o osm nemovitostí. O některé z nich se zároveň přihlásilo i více zájemců a poslanci nyní rozhodují o tom, komu majetek připadne.

Žádosti o předání majetku zájemci předkládali Fondu dětí a mládeže (ten je nyní z rozhodnutí vlády v likvidaci) na jaře. Členové výběrových komisí pak sestavili doporučené pořadí kandidátů o převod, které koncem května předložili k projednání vládě.

Ta na jejich základě připravila svůj návrh, který nyní posuzují poslanci. Sněmovna by měla vládní návrh projednat během svého říjnového zasedání. "Může ale vládní návrh také úplně zamítnout. Není zatím jasné, jestli se bude schvalovat celý vládní návrh vcelku, nebo se rozvine debata o jednotlivých nemovitostech. Pravděpodobná je ta druhá možnost," řekl likvidátor Fondu dětí a mládeže Pavel Žák.

Projednávání převodů bude podle odhadů poslanců velmi složité. "Neustále se to projednává a znovu odkládá, je tam hodně různých zájmů. Nejde ani tak o vážné problémy, ale všechno to velmi dlouho trvá," řekl třebíčský poslanec Petr Hort.

Zástupci krajské reprezentace ve stanoveném termínu do konce letošního února o žádnou z nabízených nemovitostí neprojevili zájem. Zástupkyně hejtmana pro oblast školství Alena Štěrbová ale řekla, že o nemovitosti, využitelné pro volný čas mládeže, má kraj zájem. "Požádala jsem o informace, které nemovitosti by pro nás teoreticky mohly přicházet v úvahu. Pokud ještě budou nabízeny, zájem bychom měli," řekla Štěrbová.

Oficiální žádost chce vznést v příštím týdnu na třešťském setkání pracovníků ze sféry práce s mládeží se zástupci ministerstva školství a těmi, kteří v současnosti s někdejším majetkem SSM hospodaří.

Část někdejšího majetku SSM přestala být po roce 1989 postupně využívána a je proto nyní mnohdy ve špatném stavu. To je případ například třebíčského Klubu mládeže Hájek, který byl během posledních pěti let celkově zdevastován.

O klub projevilo zájem město Třebíč, které si začátkem roku požádalo o bezúplatný převod. "Žádostí o tento objekt je tam podáno víc, ale myslím si, že město má poměrně velkou šanci jej získat. Je však v dezolátním stavu a bude třeba do jeho znovuzprovoznění vložit minimálně pět milionů korun," řekl třebíčský starosta Miloš Mašek.

Lépe dopadl Klub mládeže v Horní ulici v Havlíčkově Brodě, který ani po pádu totality neosiřel. V posledních letech jej využívá organizace Junák, která také požádala o jeho bezúplatný převod.

Zároveň se ale o Klub přihlásila i havlíčkobrodská radnice. "Přestože doufám, že budeme úspěšní my, pokud vím, tak v tomto případě byla komise velmi nerozhodná a nakonec klub doporučila k převedení na Junáka," řekl havlíčkobrodský starosta Jaroslav Kruntorád. "Věřím, že město by tam mohlo garantovat zázemí pro více spolků než Junák, který by asi nemusel být tak velkorysý, jaké by mělo být město," dodal starosta Kruntorád.

Z celkem 170 nemovitostí, které Fond dětí a mládeže v republice nabízel k převodu, se nenašli zájemci pouze o čtyři z nich. Likvidace fondu by měla být ukončena nejpozději do konce příštího roku - do té doby musí být také vypořádán veškerý majetek, který má fond ve správě.

Zařízení ve správě bývalého Fondu dětí a mládeže,
nabízená k bezúplatnému převodu

druh majetku

kde se nachází

poznámka

klub mládeže Havlíčkův Brod, Horní ulice zastavěná plocha
ubytovací zařízení Třebíč 1, Kožichovice zastavěná plocha
neupřesněno Pozďátky, okres Třebíč zastavěná plocha
klub mládeže Třebíč 1, Hájek zastavěná plocha
turist. základna Mrákotín, okr. Jihlava zastavěná plocha
turist. základna Chlébské, Skorotice, okr. Žďár nad Sázavou zastavěná plocha
klub mládeže Třebíč č. p. 1305 zastavěná plocha
pozemky Třebíč zahrada

Pramen: www.fdm.cz

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Majitel části hřiště si ohradil pozemek, kůly zabetonoval před brankou

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích  si svůj pozemek ohradil...

Jámy a v nich zabetonované železné kůly vyrostly takřka přes noc na fotbalovém hřišti v Přešťovicích na Strakonicku....

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Výraznější popírání holokaustu je v Evropě jen otázka času

Koncentační tábor. Ilustrační foto

Před rokem česká Sněmovna přijala „rezoluci“ proti genocidám. Ve světle nárůstu antiromských i antisemitských nálad u...

Filip si přes mizerný výsledek KSČM udržel post předsedy strany

Vojtěch Filip si udržel post předsedy strany, ve druhém kole volby porazil...

Vojtěch Filip si udržel post předsedy strany, když ve druhém kole volby porazil představitele ortodoxního křídla strany...

Soudružky a soudruzi, únor nebyl vítězný, ale prohraný, řekl Zeman KSČM

Prezident Miloš Zeman na sjezdu KSČM v Nymburku (21.4.2018)

Prezident Miloš Zeman vystoupil na sjezdu komunistické strany. „Soudruzi a soudružky,“ řekl delegátům s tím, že je...

Najdete na iDNES.cz