Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Majetek Severočechů má ochránit právník

  9:23aktualizováno  9:23
ČSSD ze severu Čech se obává o majetek firem a jednotlivců na území bývalých Sudet. Krajský výkonný výbor proto přijal usnesení, kterým jim chce pomoct. Zastupitelé kraje by měli vyčlenit milion korun, z nichž by se zaplatil špičkový právník na ochranu před žalobami.

Lidé, kteří se museli po válce ze Sudet vystěhovat, chystají podle politiků sérii žalob, v nichž budou požadovat svůj původní majetek zpět.

"Je to nezbytně nutné," uvedl k návrhu předseda severočeské ČSSD Jaroslav Foldyna. "Mám signály o tom, že se ty žaloby chystají, nebo jsou už připraveny k podání u soudu ve Štrasburku," dodal.

Právník bude radit lidem
Podle něj jde hlavně o majetek jednotlivců nebo soukromých firem z oblasti Rumburska. Podle představ sociální demokracie by byla na Krajském úřadě v Ústí nad Labem k dispozici expertní skupina.

Vést by ji měl špičkový právník, který by případně žalované zastupoval. Další dva experti z řad historiků nebo právníků by mu pomáhali vyhledávat podklady ke konkrétním žalobám.

Foldyna návrh, který výkonný výbor ČSSD v kraji přijal jednomyslně, konzultoval v parlamentu. "Kladné ohlasy mám i z ostatních regionů, kde by měly naše výbory navrhovat něco podobného," dodal.

Členy sociální demokracie k návrhu vedla hlavně obava, že by se po několika málo úspěšných procesech, jež v Česku vyhrál František Oldřich Kinský, mohli svého majetku domáhat i další vysídlenci.

Uskutečnění návrhu je reálné
"Jednotlivci rozhodně nebudou mít peníze, aby vedli zdlouhavé spory. Stát vyčlenil peníze pro obce, ale ne pro soukromé firmy a jednotlivce," vysvětlil Jaroslav Brychta, další z sociálních demokratů, který pro návrh také hlasoval.

Vzhledem k tomu, že ČSSD je členem koalice, která krajský úřad vede, neměli by mít členové pověření výkonným výborem problém peníze z rozpočtu získat.

"Zatím jsme návrh s dalšími stranami v zastupitelstvu nekonzultovali, ale vzhledem k tomu, že hrozba požadavků na restituce je reálná, neměl by být problém milion korun vyčlenit," dodal předseda krajské ČSSD Foldyna, jenž zároveň pracuje jako první náměstek hejtmana Ústeckého kraje.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Najdete na iDNES.cz