Natalija Magnitská s portrétem svého syna Sergeje, který byl v roce 2009...

Natalija Magnitská s portrétem svého syna Sergeje, který byl v roce 2009 nejspíš "cíleně odstraněn", když pobýval v moskevském vězení. | foto: AP

Vztahy mezi Ruskem a USA jsou na bodu mrazu. Kvůli mrtvému právníkovi

  • 11
Moskevský soud zprostil obžaloby vězeňského lékaře Dmitrije Kratova, jediného souzeného v případu smrti ruského právníka Sergeje Magnitského. Ruský prezident Vladimir Putin zároveň v pátek podepsal zákon o adopcích. Reagoval tak právě na Magnitského kauzu.

Vězeňskému lékaři z ruské káznice Butyrka Dmitriji Kratovi původně hrozil trest až pět let. Dostat ho měl za nedbalost, která před třemi lety vedla ke smrti jednoho z butyrských vězňů: ruského právníka Sergeje Magnitského.

Soud ho ale v pátek propustil. Mezi Kratovým počínáním a smrtí Magnitského nenašli soudci žádnou souvislost. Kratov byl jediný člověk, který se kvůli smrti Magnitského dostal až před soud.

Právník a auditor zahraničního investičního fondu Magnitskij tehdy zemřel po téměř roční vazbě za podezřelých okolností. Za mříže putoval kvůli údajným daňovým únikům. Stalo se tak však poté, co obvinil skupinu vysokých kremelských hodnostářů z miliardových machinací na úkor fondu Hermitage Capital a ruského rozpočtu.

Magnitskij si v káznici stěžoval na nesnesitelné podmínky a odmítání léčby onemocnění slinivky břišní. K daňovým únikům se nikdy nepřiznal. Když zemřel, prezidentská rada pro lidská práva po vyšetřování uvedla, že právník byl ve vězení vystaven krutému bití a že byla mu odpírána lékařská péče.

Magnitského zákon versus ruské adopce

Případ Magnitského vyvolal v Rusku i v zahraničí poprask. Spojené státy kvůli němu přijaly takzvaný Magnitského zákon, jenž vystavuje sankcím všechny, kteří v Rusku potlačují lidská práva. Americké úřady takovým lidem nemusejí udělovat vstupní vízum a mohou jim zmrazit bankovní konta a další majetek v USA.

Rusko jako odvetu přijalo zákon s protiamerickými sankcemi. V pátek dopoledne ho podepsal i ruský prezident Vladimir Putin, takže zákon může vstoupit v platnost. Novela mimo jiné zakazuje činnost politicky orientovaných nevládních organizací financovaných z USA a zamezuje vydávání ruských sirotků k adopci do Spojených států.

Omezení adopcí je nejkontroverznější částí nového zákona a vzbudilo širokou kritiku. Ruští poslanci zdůvodňovali přijetí zákona několika příklady, při kterých ruské děti adoptované Američany byly ve Spojených státech vystaveny špatnému zacházení (více o zákonu zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video