Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Magazín DNES: Ctitelka vyrazila s růží za lídry stran. S prací ji nepomohli

  15:34aktualizováno  15:34

Už skoro sedmnáct let, každý čtvrtek, vychází Magazín DNES. Na titulní straně byly osobnosti české, ale i světové - od Clintona po Jacksona. Nejnovější titulní projekt dostal název Ctitelka; dvaadvacetiletá Lucie se vydala s růží za lídry politických stran na jejich mítinky, aby ji pomohli s prací. Pojďte se na magazín podívat zblízka.

Magazín DNES+TV do vaší schránky!

MF DNES a Magazín DNES+TV na celý měsíc jen za 60 Kč.
Objednejte a zaplaťte mobilem. Pošlete SMS na číslo 90211 podle vzoru: PRE MFD jan novak, jindrisska 12,praha 1,10000

Konečná cena za předplatné činí 60 Kč s DPH. Cena za SMS podle běžného tarifu. Službu zajišťuje ATS. Info: 776 999 199, (po-pá, 9:00-16:00), www.premiumservices.cz. Více informací zde

Lucie se vydala za lídry jednotlivých politických stran na jejich mítinky. S růží v ruce jim nastínila svou situaci - chtěla by je volit, zajímá ji ale, zda také oni projeví dostatečný zájem o její hlas. Dvaadvacetiletá redaktorka MF DNES v dané roli nemůže sehnat práci, ze strany politických lídrů se setkala s rozpačitým ruměncem na tváři i vulgaritami a nezájmem.

Slibů slyším tolik, až z toho jde hlava kolem. Všichni chtějí pro všechny to nejlepší. Jak se v tom vyznat? Než někomu dám hlas na další čtyři roky, chci ho poznat. Ty vyžehlené tváře z billboardů, to není ono. Ani naučené věty z projevů. Jaký je skutečně?

Chci s nimi mluvit. Slyšet, jak budou reagovat. Bude ho zajímat, co mě trápí? Ano, je to voličský test. Jdu si vybírat. Pro tento účel se ze mě stává slečna se středoškolským vzděláním, čerstvě nezaměstnaná, po tříleté praxi asistentky v počítačové firmě.

V příštích týdnech tuto legendu vyslovím pětkrát. Před pěti předsedy pěti politických stran. A pětkrát za nimi přijdu s růží v ruce. To aby uvěřili, že jim fandím, že jsem jejich ctitelka. No, po pravdě: pětkrát jsem si vymýšlela.

VOLBY SLEČNY L.

Když si vymyslíte projekt s názvem Ctitelka, domluvíte se na něm s krásnou slečnou s blond vlasy a tu pak s růží v ruce vyšlete za několika politiky, tak s tou otázkou musíte počítat: O co tady, proboha, jde?
Ať nikoho nenecháváme na pochybách. Byl to naprosto počestný projekt, který neměl prověřovat "flirtuvzdornost" našich politiků. Reportáž, kterou jsme chtěli nahlédnout za sliby a programy politických stran a otestovat vstřícnost lídrů při řešení skutečných problémů jednoho voliče, pojala studentka Lucie jako svoje soukromé volby. "Rozhodnu se, komu ten hlas letos dám."
Během šesti týdnů příprav jsme spolu její zážitky a další kroky pravidelně konzultovali. I já jsem s překvapením poslouchal, jak před ní politik mediálně známý brunátnou tváří a rázným vystupováním zjihl a sliboval... Nebo jak ten, který slibuje vymetení všech zlořádů, nakonec vymetl se svojí "ctitelkou".

Jiří Kubík, zástupce šéfredaktora MF DNES

PAROUBEK

Hned na začátku skoro ten nejtěžší kalibr. Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek. Z televize znám tu jeho věčně nabručenou tvář a papalášský projev. Překvapí?

Ani za ním nemusím daleko. Přijel za mnou. K nám, do Olomouce. Je středa 10. března a večer má v hotelu Flora svůj zájezdový program s Jiřím Krampolem. Vyslechnu povinnou dávku "humoru" a už se řadím do fronty zájemců o fotku s podpisem.

Redaktorka MF DNES Lucie Laštíková s Jiřím Paroubkem (ČSSD).

Redaktorka MF DNES Lucie Laštíková s Jiřím Paroubkem (ČSSD).

"Dobrý den, jsem ráda, že vás vidím." Paroubek se rozzáří, jako by takovou větu od mladého člověka v životě neslyšel. Růži přijal s rozpaky. Kdyby nebylo trapné klišé napsat, že měl ruměnec ve tváři, napsala bych to. "Myslíte, že bych se s vámi mohla sejít? Potřebovala bych totiž poradit. Nemůžu sehnat zaměstnání."

"Chcete se sejít? No určitě," nezaváhá. Na rub fotografie mi píše svou mailovou adresu: "Pošlete mi mail a já když tak promluvím s panem hejtmanem." Ještě pár úsměvů. Podaná ruka. Odchod. Dal mi naději. To se cení.

Hned druhý den píšu mail: "Hezký den vám přeji, jsem slečna ze včerejška, která Vás prosila o pomoc při hledání práce. V lednu jsem dostala výpověď a od té doby marně hledám. Nechci skončit na podpoře, pro mladého, práce schopného člověka mi to přijde potupné. Mám maturitní zkoušku z jazykového gymnázia... Budu Vám vděčná za jakoukoliv pomoc." Odesláno.

ZEMAN

Pondělí 15. března. Jaro za dveřmi, ale na mladoboleslavském náměstí pěkně mrzne. Mezi postávajícími důchodci jsem ve svém věku a ještě v tom červeném kabátě mimořádně nápadná. Předseda nové Strany práv občanů Miloš Zeman řeční před svým Zemákem. I jemu je zima, žádá o čepici.

Dovolíte, abych vás políbil? Víte co, pojeďte s námi autobusem. Promluvíme si cestou a můžeme vás vysadit na konci města.

Moderátor mítinku Bořek Slezáček si mě už všiml: "Slečno, zmrzne vám růže." Hned přejde do tykání: "Karkulko, strašně ti to sluší, i když už máš červený nos. Pojď, protlačím tě dopředu."

Stojím před Zemanem a chci mu dát kytku. Hned mě odzbrojí: "Dovolíte, abych vás políbil?" Odmítnout nemůžu, potřebuju s ním ještě prohodit pár vět: "Potřebovala bych s vámi mluvit. Mám takový problém..."

Zeman mě zaskočí podruhé: "Tak víte co, pojeďte s námi autobusem. My teď jedeme do Hovorčovic, tak si promluvíme a můžeme vás vysadit na konci Boleslavi." V tom mrazu to byla nabídka, která se vážně nedala odmítnout.

Přeochotný Bořek mi už vaří čaj a Zeman si mě usazuje ke stolu, kde leží talíř s tlačenkou a černé davidoffky. S díky jednu odmítám a Zeman mě coby pozorný posluchač pobízí: "Tak povídejte."

Redaktorka MF DNES Lucie Laštíková s Milošem Zemanem (SPO).

Redaktorka MF DNES Lucie Laštíková s Milošem Zemanem (SPO).

Odříkávám svůj text: Dostala jsem výpověď, nemůžu sehnat práci, nechci jít na úřad pro podporu... Pomůžete mi? Zeman poslouchá, pokuřuje, pokyvuje hlavou. Po chvíli přemýšlení začíná typickým:

Kdo je ctitelka?

Reportérka Lucie Laštíková má se ctitelkou Lucií Laštíkovou společného leccos. Tak třeba věk: oběma je 22. Obě pocházejí z Ostravy a teď žijí v Olomouci. Obě vystudovaly jazykové gymnázium. Obě přemýšlejí, koho letos volit. Vše ostatní je rozděluje. Lépe řečeno, vše ostatní musela reportérka přizpůsobit roli ctitelky politiků. Tak zatímco Lucie ve skutečnosti studuje Univerzitu Palackého v Olomouci, obor archeologie a žurnalistika, "ctitelka" je od ledna bez práce, protože její místo asistentky v jedné počítačové firmě v rámci úspor zrušili. A tak šla za politickými lídry pro radu. Promluvila celkem s pěti. To reportérka Lucie dosud nikdy s žádným politikem nemluvila. Spíš než politice věnuje svůj volný čas jiným koníčkům: tanci, knížkám, seriálům v angličtině, turistice, archeologii, historii...

"No tak, podívejte se... Byl přijat zákon o veřejné službě. Je to jeden z mála dobrých zákonů z poslední doby. To nejsou veřejně prospěšné práce, nikdo vás nebude nutit, abyste odklízela sníh z chodníku. To je pro lidi, kteří shánějí práci, daleko výhodnější, ovšem za podmínky, že si budete ochotna dodělat nějaké doplňkové studium, nástavbu a podobně..."

Přednáška je to pro člověka bez práce vcelku užitečná. Dozvídám se několik praktických rad včetně té, ať se zkusím poptat v Praze, kde je situace s pracovními místy lepší než v Boleslavi.

Ještě zavelí směrem k posádce: "Přátelé, až budeme na konci města, tak slečně zastavte! A vám děkuji za růži a ať se vám daří." Vlastně je to milý chlapík. Neodbyl mě, poradil... Tady bych o svém hlasu uvažovat mohla.

SCHWARZENBERG

Setkání s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem je to nejbezprostřednější, jaké jsem mohla zažít. Žádná přednáška, žádný mítink. Akce s pěkným názvem Pivo s Karlem. Jako dělané pro mou reportáž.

Je úterý 16. března a jsme v Trutnově. Schwarzenberg v restauraci hotelu Krakonoš obchází stoly a ptá se lidí, co je zajímá, trápí. Nejprve si omylem sednu ke stolu, který patří jeho lidem. Když zjistím omyl, řidič mi dává igelitku plnou triček. Potom si drze beru židli a sedám si rovnou ke stolu, kde Schwarzenberg debatuje.

"Máte dobré boty." Nečekaný úvod do konverzace. Hned mu dávám růži a říkám, jak ráda ho vidím. "Jé, to jste hodná, ale obyčejně předává muž květiny krásné ženě."

Hned vypálím: "Myslíte, že bychom se mohli sejít?" Ani nestačím doříct proč, a Schwarzenberg souhlasí: "No samozřejmě. Máte telefon? Není nic snazšího. Tak já vám zavolám, ať máte moje číslo." Diktuju mu svoje číslo, on ho hned vyťukává a volá mi. "Tak teď si mě můžete dát do zásobníku. To jsou výhody moderní doby. Zavolejte mi, až budete vědět, kdy jste v Praze, a domluvíme schůzku."

"Dejte mi telefonní číslo a já vám zavolám. Tak a teď si mě můžete dát do zásobníku. Až budete vědět, kdy jste v Praze, zavolejte a domluvíme schůzku."

Nezastírám, že mě tímhle setkáním okouzlil. Knížete prostě musíte milovat! K jeho číslu ve svém telefonu si hned řadím speciální vyzváněcí melodii – fanfáru. Volám mu hned za dva dny. Pro jistotu. Aby na mě nezapomněl.

Ví dobře, kdo volá. Chvilku ladíme termíny, kdy budeme oba v Praze. A najednou z něj vypadne: "To by šlo. Můžeme se sejít v jedenáct večer?"
"Prosím? To ne, to už je pozdě." Vyrazil mi dech. Hledám přece seriózní práci!

Zavoláme si tedy příště, jak na tom budeme za pár dní. Z původního okouzlení postupně přecházím do určité nervozity. Panikařím, dalo by se říct. Je to týden od našeho setkání a kníže mi volá už popáté! To takhle sedíte v tramvaji a najednou fanfára. Prý jak se mám, co dělám?

Odjela jsem na pár dní do Holandska a i tam mě zastihl hovor: "Co dělá vaše rodina?" Vlastně je to od něj milé. Taková zvláštní, individuální péče o voliče. Nic víc v tom nehledám. Nebudu hledat. Prostě – chce mi pomoci! Tak proč by mi nevolal?

Redaktorka MF DNES Lucie Laštíková s Karlem Schwarzenbergem (TOP 09).

Redaktorka MF DNES Lucie Laštíková s Karlem Schwarzenbergem (TOP 09).

Konečně jsme se dobrali k termínu, který se hodí nám oběma. Pátek 9. dubna, 19 hodin, thajská restaurace v Praze na Újezdě, naproti sídlu TOP 09. Jsem tam o čtvrt hodiny dřív. Nervózní. Tak dneska na něj musím vysypat svůj problém s hledáním práce.

Přišel. Tradičně v obleku s motýlkem. Objednává si piccolo bez mléka a bez cukru. Pak hned ještě jedno. Mě by to položilo, on je v pohodě.

Moje původní rozpaky zmizely. Vyslechl mě a přiznal, že jsem ho zaskočila: "Pracovní místo tedy sháníte! No to nevím, co bychom mohli vymyslet. Já vás požádám, abyste mi poslala životopis, popište tam, co jste dělala."

Píše mi mail na papír a pak se ještě asi půl hodiny bavíme. Zajímá ho, o co se zajímám. Jaké umím jazyky. Bavíme se o knížkách, volném čase... Příjemné setkání, i když z něj odcházím bez nějaké užitečné rady, zato s domácím úkolem: sepsat životopis.

Ale zatím neztrácím naději. Příští dva týdny Schwarzenbergovi několikrát volám a zjišťuji, že největší problém je pro něj otevřít si mail s mými údaji. Ve středu 21. dubna slavíme úspěch: "Tak už jsem si to vytiskl. Teď přemýšlím, kam to pošlu dál."

Zavoláme si zase za týden, to už ale bude tento článek v tiskárně. Prozatím musím říct: snažil se velmi. I když dosud s nulovým výsledkem.

JOHN

Předseda nové strany Věci veřejné Radek John je prý nejpopulárnějším politikem v zemi. Asi ještě důsledek jeho televizní slávy. I já ho mám pořád v paměti jako moderátora investigativního pořadu Na vlastní oči.

Vy nám chcete dát hlas? No, však to děláte pro sebe! Jinak bude velkej státní dluh a hoděj to na vás.

Ale co se dal na politiku, nic moc o něm nevím. Tedy kromě toho, že má billboardy po celé republice.

Ve čtvrtek 18. března mě čeká další štace. Beseda s Radkem Johnem v Ostravě v hospodě U Eiffelovky. Jestliže tam odjíždím s pocitem, že Věci veřejné jsou pro mě jedním z možných adeptů, komu bych mohla dát svůj hlas, za pár hodin si je škrtám z výběru.

Sedím v sále a načínám druhou mattonku. Pan předseda má zpoždění. Přišel po půl hodině s vysvětlením, že z besedy v Karviné ho lidi nechtěli pustit. Tak moc je prý zajímal.

Žádné zbytečné zdržování. Rovnou představení pro voliče. Rovnou do varu. Skoro bych řekla, co věta, to peprný výraz, ne-li rovnou vulgarita. Za pár minut stíhá urazit celý parlament: "Tak podívejte se, kapři si vlastní rybník nevypustí. Kradou všichni. Proč nekrást taky? Vždyť jsou to všechno sviňárny těch hajzlů, co tam seděj."

Redaktorka MF DNES Lucie Laštíková s Radkem Johnem (Věci veřejné).

Redaktorka MF DNES Lucie Laštíková s Radkem Johnem (Věci veřejné).

Nevěřím vlastním uším. Tohle mám volit? Kdybych nebyla původem z Ostravy, asi bych se začala červenat.

Beseda končí. Teď nasadit milý úsměv, růži do ruky a jít předstírat tu radost ze setkání! Lžu: "Víte, přemýšlím, že vám dám svůj hlas ve volbách." John mě dorazí svou chladnokrevností: "Však to děláte pro sebe! Jinak bude velkej státní dluh a hoděj to na vás."

Tak tady asi, holka, se svým problémem nepochodíš, říkám si. Přesto to nevzdávám: "Víte, mám problém najít práci. Myslíte, že bych s vámi o tom mohla mluvit?"

Odstup mezi námi se ještě zvětšil. "Jestli něco chcete, najděte si kontakt na našich webovkách a napište." Otáčí se k ostatním. Já raději mizím v davu. Tak tomu říkám výbuch. Ne, Věci veřejné rozhodně nevolím!

NEČAS

S ODS mám smůlu hned od začátku. Vím, že ji nemůžu ze svého testu vynechat, ale kde se s jejich lídrem potkat? Když jsem začátkem března akci rozjížděla, předsedal straně Mirek Topolánek. Problém ale byl, že strana ještě nevedla kampaň, neměla žádné mítinky, a já se s ním tudíž neměla kde potkat.

Slečno, nezlobte se. Teď jsem vytížený kampaní. Jezdím po celé republice. Za šest týdnů mi zavolejte a domluvíme si schůzku v kanceláři.

Pak přišel velký třesk, šéf padl, nastoupil Petr Nečas, ale ani ten se zatím ve výjezdech za voliči nesnaží dohnat náskok lídrů ostatních stran. A tak jeho debata ve Zlíně ve čtvrtek 15. dubna, pořádaná Českým rozhlasem, byla vlastně jedna jediná příležitost k setkání před uzávěrkou mé reportáže. Nakonec to nebyla příležitost vůbec špatná.

Obvyklá scénka: Konec debaty, politici i diváci se zvedají ze židlí, já startuji s růží v ruce... Jestli mě Radek John zaskočil naprostou neochotou, pak Petr Nečas svou nelíčenou vlídností. Vůbec to není suchar, jak ho popisují média. Dávám mu kytku a z jeho mimiky snadno rozeznáte přechod z úžasu do čiré radosti. Skoro bych použila termín šibalský úsměv. "Měl byste na mě chvíli čas? Chtěla bych se vám svěřit s problémem. Nemůžu najít práci."

"Slečno, nezlobte se. Ale teď jsem docela vytížený volební kampaní. Jezdím po celé republice. Jak moc to spěchá?" No, že mám v redakci uzávěrku na konci týdne, mu říct nemůžu. Bezradně krčím rameny.

Dává mi vizitku. "Za šest týdnů mi zavolejte a domluvíme si schůzku v kanceláři." Ještě jednou podané ruce, úsměvy... A po volbách na viděnou.

Redaktorka MF DNES Lucie Laštíková s Petrem Nečasem (ODS).

Redaktorka MF DNES Lucie Laštíková s Petrem Nečasem (ODS).

Žádný planý slib typu "napište – uvidíme". Na druhou stranu být vážně nezaměstnaná, tak by mě asi ta vidina možného řešení za dlouhých šest týdnů zrovna neuklidnila. Ale nebudu nespravedlivá.

Nečase si řadím společně s Karlem Schwarzenbergem do kategorie "projevil zájem, snažil se pomoci". Proti nim stojí jednoznačně Radek John (ani se nesnažil) a taky Jiří Paroubek (po počáteční vstřícnosti studená sprcha).

Nejužitečnější radu jsem dostala od Miloše Zemana: jsem-li nezaměstnaná, mám se sama snažit dovzdělat a práci určitě najdu. Mám tedy letos nakonec volit Stranu práv občanů? No to ne.

Určitým vodítkem pro mé rozhodování sice test byl, ale volit stranu bez ohledu na program a jen a jedině podle vlídnosti jejího lídra? To vážně nejde. Teď si snad budu muset hodit korunou. ODS, nebo TOP 09?

JAK OBSTÁLI

Političtí lídři očima "ctitelky"

Předseda ČSSD Jiří Paroubek.JIŘÍ PAROUBEK
známka: 3


Počáteční obavy ze setkání s ním brzy opadly. Byl tak zjihlý, tichý a téměř červený ve tváři, když jsem mu dávala růži... Myslím, že by ho nikdo nepoznal. Vstřícné gesto, abych mu napsala mail, kterým se bude zabývat, však přebil následným chladným oznámením, že mi neumí pomoci.

Miloš Zeman už zase brázdí zemi Zemákem. Předvolebním autobusem chce objet všechna větší města.MILOŠ ZEMAN
známka: 1


Příjemné překvapení. Nabídl mi projížďku v Zemáku, pozorně mě vyslechl - a poradil. Žádné plané sliby a vykrucování. Bylo vidět, že se v problému nezaměstnanosti dobře orientuje. Znal i reálie z mého kraje. Minus dávám za jistou chladnokrevnost, která z něj vyzařovala.

Karel Schwarzenberg přijímá gratulaceKAREL SCHWARZENBERG
známka: 2

Bezprostřední pocit při setkání je, že je mnohem hubenější, než ho známe z televize. Vyzařuje jakousi zvláštní auru. Těžko se to popisuje, ale když jste vedle něj, vyzařuje z něj dobrosrdečnost a určitá životní rozvaha. Cítíte se zkrátka v pohodě a spadne z vás veškerý stres.

Radek John (Věci veřejné)RADEK JOHN
známka: 5

Nejsilnější dojem, který ve mně zanechal: hulvát. Celé své vystoupení, na které přijel pozdě, nadával a nebral si servítky. Při našem osobním setkání mě stroze odbyl, odkázal mě na webové stránky. Na mail, který jsem pak napsala, nereagoval.

Volební lídr ODS Petr Nečas.PETR NEČAS
známka: 2


O trochu lepší výchozí situace než u Paroubka, ale i tady jsem měla obavy z velmi chladného přijetí. Spletla jsem se. Je to příjemný chlapík, žádný suchar, jak ho líčí média. Můj problém ho zajímal a dal mi naději, že mě vyslechne. Ta dvojka je za to šestitýdenní čekání.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

Fico se smíchem podal demisi. Kiska sestavením vlády pověřil Pellegriniho

Dosluhující slovenský premiér Robert Fico (vlevo) předal demisi své vlády...

Politická krize na Slovensku vyvolaná vraždou Jána Kuciaka dospěla k vyvrcholení. Prezident Andrej Kiska přijal demisi...Zemana „hluboce urazila“ reakce Klausova institutu k inaugurační řeči

Prezident Miloš Zeman hovoří na slavnostní inauguraci ve Vladislavském sále...

Prezidenta Miloše Zemana hluboce urazila věta Institutu Václava Klause, že kritika miliardáře Zdeňka Bakaly nepatřila...

Osobní auto srazilo u obchodního centra v Praze čtyři lidi, dva zemřeli

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

U obchodního centra v pražské Hostivaři srazilo auto odpoledne čtyři chodce. Dva zemřeli, další dva jsou v péči lékařů....

Tisíce lidí demonstrovaly za svobodná média před Hradem, kde slavil Zeman

Několik tisíc lidí demonstrovalo před Pražským hradem, kde právě probíhala...

Na Václavském náměstí v Praze se opět sešly tisíce lidí, aby protestovaly proti prezidentovi a vládě, zejména kvůli...

Další z rubriky

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Český velikán Jára Cimrman zaměstná i nového ministra kultury

Žižkovské divadlo Járy Cimrmana

Jára Cimrman pravidelně vyprodává divadelní představení a teď může zasáhnout i do podoby českého autorského zákona....

Silný vítr zaměstnal hasiče. Odstraňovali padlé stromy a rovnali střechy

Hasiče v Olomouckém kraji zaměstnávaly hlavně popadané stromy. (17. března 2018)

Silný vítr v noci lámal stromy, zejména na Moravě a ve východních Čechách. Popadané dřeviny na řadě míst komplikovaly...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz