Oldřich Martinů slibuje, že bude policejní případ „bedlivě pozorovat“.

Oldřich Martinů slibuje, že bude policejní případ „bedlivě pozorovat“. | foto: Michal Růžička, MF DNES

Mafie v policii začíná drobnostmi, říká policejní ředitel Martinů

  • 33
Teplickou policii čeká kvůli vyděračskému skandálu několika tamních detektivů prověrka všech spisů. Policejní prezident Oldřich Martinů v rozhovoru MF DNES také řekl, že uvažuje o tom, že by jednotliví policejní šéfové měli svou funkci jistou jen na pět let. Pak by museli místo opustit.

Jeden z korunních svědků řekl, že na Teplicku platil ať už přímo, nebo nepřímo 15 policajtů.
Je to pro mě alarmující, těžko se mi na to reaguje. V okamžiku, kdy jsem si to přečetl u vás v novinách, okamžitě jsem se spojil s ředitelem inspekce a řekl jsem mu, že tohle se mi nelíbí. To, co jsem četl v novinách, bylo skutečně velmi přesvědčivé. To vám nepochlebuji. Řediteli inspekce jsem řekl: Nabízím spolupráci a jak skončíte, tak tam okamžitě pošlu svou kontrolu, aby to dotáhla do konce.

Co by se mělo dotáhnout?
Už mne nezajímají ta individua, někteří z nich odešli, ti jsou už ztraceni a je to dobře. Mě zajímá, jak je možné, že se na to nepřišlo, jak je možné, že tomu nepředešli. Jestli je tam v tom opravdu 15 lidí. Vlítneme tam možná se státním zastupitelstvím, ať se udělá revize všech spisů. I kdyby se nic nenašlo, tak už jen proto, aby to bylo varování. A nesmíme s tím otálet. Je to opravdu zásadní věc!

Dobrá, ale je tu ještě osobní vztah minimálně dvou aktivních policistů s lidmi z podsvětí.
Když se na to podíváte z právního pohledu, tak ve svém volnu se mohou stýkat s kýmkoli. Tady jsme v rovině etické.Musí to však být indikátor pro jejich nadřízené, aby si na tu věc posvítili. My se teď vracíme ke služebním přísahám. Je to velmi emocionální zážitek pro ty skoro děti. Když se pak dostanou na tu hranu, tak pak se jim to honí hlavou – tohle já přece nemůžu udělat těm, co jsem tam s nimi stál... Byla tam moje maminka...

Teplická kauza

Informace o tom, že policisté, mezi nimiž je i Adam Řebíček, bratr exministra dopravy Aleše Řebíčka, údajně vybírali od podnikatele Michaela Bartese výpalné. Od roku 2006 obchodník s auty Bartes policistům prý předal za ochranu zhruba tři miliony korun. Z nezákonného chování usvědčují policisty i nahrávky, které má redakce k dispozici. - čtěte více o vyděračském skandálu teplické policie

Vy opravdu znáte nějakého policistu, který takhle přemýšlí?
Nevím. Jsme lidi. Přemýšlím nad tím ne jako policejní prezident, ale jako člověk XY. Taky mám nějakou zkušenost s těmi lumpy.

Nabídl vám někdy někdo nějaký úplatek?
No samozřejmě. Zavřeli jsme ho.

Policie měla kauz, jako je teplická, několik. Nejslavnější je takzvaný Berdychův gang. Pozoruhodné je, že to nikdy neodnese šéf. Ti tepličtí policisté byli nekompetentní minimálně tím, že na to nepřišli...
Samozřejmě to budu také posuzovat. Ale tyhle věci můžete dělat, jen když jste si úplně jistý, kdo a za co může. Ale je pravda, že šéf má příplatek za vedení a měl o tom vědět.

Je odpovědnost šéfa u policie stejná jako odpovědnost šéfa ve slušné fabrice? Jeho úkolem je zajistit hladké fungování. Jenže tady jim pod rukama vznikl zločinecký syndikát.
Já budu tenhle případ i díky vám bedlivě pozorovat a garantuji, že manažerské odpovědnosti mne budou velmi zajímat, protože to je průšvih.

V některých státech u policie existuje takzvaná rotace kádrů. Tady jsou policejní ředitelé ve funkcích velmi dlouho, a nakonec jim chybí odstup.
Naprosto s vámi souhlasím. Policejní šéf by měl být na jednom místě čtyři, maximálně pět let. Svítá na lepší časy. Ve středních Čechách jsme to zkusili a funguje to. Ale musí to být na dohodě, protože jinak nám to zákon bohužel neumožňuje. Pokud ten člověk nic neporušil, proti jeho vůli ho nemůžeme odsouvat jinam. Někdy bychom potřebovali osvíceného monarchu, který by vzal na sebe odpovědnost nad rámec zákona a řekl: Tak takhle to bude fungovat.

Přemýšlel jste někdy, jak takový zločinecký syndikát uvnitř policie vznikne? To si sednou a na poradě si řeknou: Tak a teď už budeme zločinci?
Myslím, že to spíš vzniká samovolně, aniž si třeba uvědomují, že dělají něco protiprávního. Ten ho někam sveze, ten mu půjčí auto, vezme na dovolenou. Pak to začne dělat dojem, že jsou kamarádi. A najednou se policisté dostanou do fáze, kdy spolupracují se zločincem. Začíná to drobnostmi – přijdete do restaurace a nemusíte platit...

Říká se, že každý policista má svého lumpa. Myslíte, že i každý lump má svého policistu?
To asi ne, když těch lumpů, co stíháme, je 120 tisíc, a nás je jen 43 tisíc.

Tři lumpové klidně můžou mít jednoho policistu.
Asi by se to dalo nějak vydělit. Ale ten lump je motivovaný vyhnout se trestnímu stíhání a vydělat peníze. Za vším jsou peníze.

Ale policista má také motivaci, peníze...
Jasně. Peníze. Také si to myslím, ale na druhou stranu budete brát o 60 tisíc víc a za rok vám to zase začne připadat málo. Ale jak to postupně vnímám, tak nám tady probíhá generační výměna a už to také není jen o penězích. Někteří lidé prostě chtějí dělat policisty.

Kdy jste naposledy někomu pomohl nebo někoho ochránil?
Před Vánocemi jsem šel nakupovat a tam byla paní na invalidním vozíčku. Já byl neoholený, v šusťácích, a ta paní říká: "Můžete mi pomoci, když říkáte, že pomáháte a chráníte? Já jsem vás poznala." Měla vyfouklé kolo, nadváhu a chtělo se jí na záchod. Zavolal jsem Červíčkovi (šéf pražské policie) – byl zrovna na horách – a říkám: Mají tam kluci nějaký výjezd na vraždách? Nemají, tak mi sem pošli transportér. Babku jsme vzali, naložili a odvezli. Ona mi potom psala, že se stihla i doma vyčurat.

To bylo před půl rokem... Nechci vám sahat do svědomí, ale pomoci někomu jednou za půl roku, to mi nepřipadá jako úplně dobré skóre...
Já jsem policejní prezident. Nechodím po ulici v uniformě, nedávám pokuty, nebo abych vyhledával lidi, co potřebují pomoc. Tohle bylo v mém volnu.

Stydíte se někdy za to, že jste policista?
Nastávají situace, které si způsobíte sám. Jak ale postupujete v kariéře, tak přebíráte odpovědnost za tým lidí a pak může nastat situace, kdy se můžete stydět za organizaci, za tým lidí. Ale teď si takovou situaci neuvědomuji.

Detaily o teplickém gangu

Tepličtí policisté Radek Turišin, Roman Majerník a Adam Řebíček jsou podezřelí, že dlouhodobě vybírali výpalné od podnikatele Michaela Bartese. Ten tvrdí, že jim na úplatcích a různých provizích vyplatil kolem tří milionů korun. Při tom si je nahrával. Poté, co nakonec odmítl zaplatit, skončil ve vazbě. Když se dostal ven, rozhodl se proti policistům svědčit. Tvrdí, že ve skutečnosti totiž platil policistům mnohem víc. Jedním z nich byl údajně i zástupce šéfa ústecké zásahové jednotky Milan Mierný, v podsvětí známý jako Bubák. V minulosti čelil podezření ze spolupráce podsvětím i přímý nadřízený teplických policistů Josef Kadeřábek, podle TV Nova mu platil dovolenou místní mafiánský boss. U policie stále slouží, stejně jako Mierný, i Turišin.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video