Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mafie už legálně podnikají

  0:01aktualizováno  0:01
Představa mafiána ověšeného pistolemi, který osobně kšeftuje třeba s drogami, už je minulostí. Dnešní bossové organizovaného zločinu jsou zpravidla ctihodní podnikatelé, kteří se zjevnou kriminalitou nemají nic společného. A dostat je za mříže je skoro nemožné. Organizovaný zločin totiž v zemi nejen zakořenil, ale prorostl do legálního podnikání.

Informace z "terénu", které mají detektivové ze speciálních složek, oficiálně potvrdilo ve své zprávě i ministerstvo vnitra.

"Část struktur organizovaného zločinu se zcela vymaňuje ze svého kriminálního prostředí a etabluje se v legálním podnikání. Svědčí o tom indicie jako napojování na legální obchodní struktury, mezinárodní svazky a zaměstnávání speciálních (finančních) poradců," stojí v dokumentu.

Ministr vnitra Stanislav Gross to vysvětluje slovy: "Organizovaný zločin se v první polovině devadesátých let podceňoval." Kriminalisté však mají ještě jedno vysvětlení: starou gardu mafiánů střídá "čerstvá" krev.

Detektivové na výměnu mafiánských kádrů upozorňovali už před několika lety v publikaci Ústavu mezinárodních vztahů.

"V polovině 90. let se rozpoutala vlna vražd kriminálních bossů, která kromě boje o sféry zájmů a zisk naznačila nástup nové a tvrdší generace. Ta se k vedoucímu postavení nedopracovala dlouholetou kriminální činností, ale díky svému vzdělání a stykům ve státní správě a ekonomické sféře," napsali tehdy.

I přes generační výměnu stále platí, že nejaktivnější zůstávají v České republice gangy ze zemí bývalého Sovětského svazu, zjednodušeně označované jako ruské mafie.

Trestná činnost, kterou jim policie prokázala, dokonce za poslední čtyři roky vzrostla. V zemi působí i gangy z jiných států, například bývalé Jugoslávie či arabských zemí, ty však nejsou tak nebezpečné.

Jednotlivým skupinám ruské mafie se říká brigády a mají pevně stanovenou hierarchii. Na území republiky nyní operuje zhruba deset brigád. Hlavního bossa jeho podřízení titulují jako Vor v zakoně, pod ním stojí Papka a ještě níž Staršina.

"Pracovní náplň" brigád je značně rozmanitá. Civilní kontrarozvědka k tomu na svých internetových stránkách podotýká: "Prakticky jde o každou činnost, která přináší vysoký zisk." Ruským gangům policisté kromě vydírání a dalších násilných deliktů připisují i finanční kriminalitu.

Vyšší články mafie do země často přicházejí s kapitálem, který získaly v jiném státě zločinností. Peníze pak v republice využívají při zakládání legálních firem nebo investují do nemovitostí. "Přesně v tuto chvíli jsme proti nim už bezmocní," řekl k tomu jeden z detektivů.

Ministerstvo vnitra navíc varuje, že hlavním rysem ruských mafií je snaha získat vliv. "Snaží se proniknout do ekonomické sféry, získat vliv ve strategických hospodářských odvětvích, snaží se o korupci státní správy a o ovlivňování jejího rozhodování.

Snaží se etablovat své členy nebo spolupracovníky v orgánech státní moci a politických stranách." Toto jsou ovšem stále jen podezření, důkaz se prozatím neobjevil. "Případ, kdy bychom prokázali propojení organizovaného zločinu se státní správou, jsme zatím neměli," potvrdil šéf protikorupční služby policie Jaroslav Macháně.

Kromě vysoké kvalifikace špiček mafií je největší překážkou pro jejich usvědčení strach: svědkové se bojí vypovídat a dlouho připravované policejní akce tak často končí fiaskem.

Naposledy letos v březnu museli být propuštěni členové luhaňské brigády. Policie je zatkla loni v prosinci, včetně šéfa pražské pobočky brigády přezdívaného Velký Andrej nebo Krava.

Do akce tehdy policisté nasadili 250 svých lidí. Luhaňskou mafii mimo jiné podezírají i z nájemných vražd a obchodu se zbraněmi. Všichni svědci, na jejichž výpovědích obvinění mafiánů stála, si to však po pár měsících rozmysleli. 

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz