Mafie ovlivňovala zakázky na ministerstvu obrany

Exkluzivně   22:29aktualizováno  22:29
Organizovaný zločin pronikl v minulosti až do nejvyšších pater ministerstva obrany. Vyplývá to z nejnovějšího vyšetřování kriminalistů z Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality. Vrchní komisař Roman Skřepek navíc potvrdil, že policisté stíhají nově čtrnáct lidí.
V zakázkách šlo o stamiliony. Ilustrační foto.

V zakázkách šlo o stamiliony. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Celkem je už obviněno 24 vlivných úředníků ministerstva a s nimi spolčených podnikatelů. "Jedná se o jeden z nejrozsáhlejších korupčních případů," říká Skřepek.

O mimořádnosti kauzy hovoří i žalobce Barnabáš Liška: "Případ nese všechny znaky zločinného spolčení," říká. Jinak řečeno, na ministerstvu působila mafie, která si díky zmanipulovaným zakázkám přišla na desítky milionů.

Vojenské rozvědce svědčil i někdejší velitel letecké základny v Náměšti nad Oslavou Martin Hejra. "Přijeli za mnou a já jim řekl vše, co jsem věděl. Například i to, že když se začalo na základně horečně stavět, většina zakázek byla předražená až o desítky procent. Nezávisle na sobě mi to potvrdilo několik stavebníků, jenomže já tyhle švindly nemohl zastavit," vzpomíná. "Ti v Praze" mu prý vždy řekli: "Takhle to bude!"

S rozkrýváním korupce se rozvazuje jazyk i vrcholovým úředníkům ministerstva, kteří v marném boji proti mafii odstoupili. Patří k nim i někdejší první náměstek ministra obrany Pavel Štalmach.

I on zmiňuje vysoce organizovanou skupinu, pro niž bylo působení na ministerstvu skvělým byznysem. "Několikrát jsem navrhoval, aby ministr odvolal jejich hlavu - tehdejšího ředitele sekce správy majetku, ale vždy marně."

Na hlavu mafie naráží i žalobce Liška: "Pár vedoucích pachatelů se prolíná do desítek promyšlených podvodů." Jde o ty, co diktovali vítěze soutěží o stamilionové stavební zakázky.

Mluvili jen tak o počasí - a vzali úplatek
Zajímavý pohled nabízí způsob, jakým korupce na ministerstvu obrany probíhala. Například třetí nejmocnější muž resortu, šéf sekce správy majetku si pozval na kobereček ředitele ubytovací správy.

Místo stavebních zakázek se k ředitelovu údivu mluvilo o počasí a jeho šéf popsal, jak trávil dovolenou. "A mezi řečí mi přisunul lístek s úplně jiným pořadím firem sotva ukončené soutěže na opravu kasáren. Ta ´jeho´ firma pak jen v Praze získala téměř všechny stavební zakázky," řekl plukovník, jehož jméno MF DNES zná.

Vlastně to prý někdy bylo až komické. Sekční šéf při rozdělování zakázek spřízněným firmám totiž buď mlčel, nebo mluvil o zcela nesouvisejících věcech. Všechny pokyny ke změnám ukazoval podřízeným na papírcích. Jen v Praze přitom bylo vyčleněno ročně na opravy a údržbu armádních budov 300 milionů korun. V celém Česku pak 2,5 miliardy.

Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Je nás pět až deset procent, řekla Šlechtová k manželství gayů a leseb

Exministryně obrany Karla Šlechtová

Páry homosexuálů se dočkaly. Ve Sněmovně začal souboj o to, zda i gayové a lesby budou moci uzavřít manželství. Zatím...

Další z rubriky

Auto rozkolísané rychlou jízdou skončilo v kotrmelcích, řidič zahynul

Při dopravní nehodě u Citonic na Znojemsku se zranilo šest lidí, pro těžce...

Vysoká rychlost a nezvládnuté řízení zřejmě stály život řidiče osobního automobilu, který dopoledne havaroval u Mimoně...

Srážka vlaku s člověkem omezila provoz na koridoru u Pardubic

Ilustrační snímek

Neštěstí v kolejišti zkomplikovalo v páteční odpolední špičce cestu vlaky z Prahy na Moravu po koridoru. Mezi Přeloučí...

Myslivce stíhá policie kvůli medvědí kožešině a vycpaninám bez dokladů

Kožešina medvěda

Myslivci z Královéhradecka hrozí až tříletý trest za to, že si doma vystavil medvědí kožešinu a vycpaniny dvou ptáků....

Najdete na iDNES.cz