Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Madonna v Praze zpívala do jedenácti večer, přilákala na 40 tisíc lidí

  11:16aktualizováno  14. srpna 0:04
Pražský Chodov má za sebou koncert Madonny. Začal s asi půlhodinovým zpožděním krátce po jednadvacáté hodině, skončil těsně po jedenácté večer. Dorazilo odhadem 40 tisíc fanoušků, první se do areálu prodrali ještě před oficiálním otevřením v 17 hodin.

Příznivci popové hvězdy byli notně nespokojení s odkladem začátku koncertu a pískali. Když ve 20:30 skončil předskokan, dýdžej Paul Oakenfold, netrpělivě vyhlíželi hlavní hvězdu večera.

Madonna u dálnice skákala přes švihadlo

Bohužel došlo i na zpěv, píše recenzentka iDNES.cz

Zpoždění nastalo kvůli odpolední zvukové zkoušce. Když se kolem páté odpoledne s více než hodinovým zpožděním otevřely brány přírodního amfiteátru na pražském Chodově, tisíce fanoušků stály ve frontách před turnikety kontrolujícími čárové kódy na vstupenkách. A tak to bylo až do půl deváté.

Lidé si pak stěžovali, že je o zdržení nikdo neinformoval.

Policie ani záchranná služba příliš mnoho práce během koncertu neměly. Zdravotnickou pomoc na místě zajistila ve spolupráci s Českým červeným křížem soukromá agentura Ambulance Meditrans. Její ředitel Ilja Chocholouš řekl, že Červený kříž průběžně ošetřoval drobné nevolnosti a rozdával návštěvníkům koncertu vodu.

Čekám na hvězdu aneb šest hodin v davu

Redaktorka MF DNES se za Madonnou vypravila v 10 dopoledne

Několik lidí v tlačenici zkolabovalo a potřebovalo pomoc lékaře, kterou vyhledal i jeden policista.

Na policejní linku 158 lidé sice volali, většinou ale hlásili například to, že koncert sledují obyvatelé Chodova ze střech domů a mohli by spadnout, řekla iDNES.tv policejní mluvčí Eva Miklíková.

Úředníky překvapila čistota v areálu

Kolem dvaadvacáté hodiny začala okolí areálu kontrolovat radnice Prahy 11. "Procházíme okolí spolu s policií. Jsme překvapeni, že se tu nepovalují odpadky a nevyskytl se zatím žádný jiný problém. I doprava je bez problémů," sdělila mluvčí radnice Prahy 11 Andrea Wolfová.

Problémy podle starosty Prahy 11 Dalibora Mlejnského nedělal ani hluk, který v centru starého Chodova dosáhl 42,9 decibelu (norma je 30 dB). Za vyšší hluk ale mohla blízká dálnice.

Nedočkavci utekli očím ochranky

První nedočkaví fandové se do areálu neplánovaně a pro organizátory překvapivě dostali už v poledne. Byly jich asi tři stovky. Nepronikli ovšem na místo samotného koncertu, ale jen do meziprostoru s občerstvením a toaletami.

U druhého vstupu z ulice Na Jelenách čekalo tou dobou pouhých čtrnáct lidí a ochranka o žádném předčasném vstupu do areálu nic nevěděla.

Překupníci se vybavili i vysílačkami

Po 18. hodině už se poblíž areálu tísnily tisíce fanoušků a turnikety přestaly stíhat.

Deci vody za deset korun

Fanoušci si mohli před areálem koupit upomínky na koncert, například němečtí prodejci nabízeli trička Madonny za 600 až 700 korun. Za alkohol se platilo okolo čtyřiceti korun, ovšem ještě více stálo nealko. Půllitr pepsi nebo mirindy byl k dostání za 50 korun, stejně stála obyčejná voda.

"První fanoušci jsou už v areálu. Všichni ale musí projít bezpečnostní kontrolou, tím se to zpomalí," řekl odpoledne iDNES.cz Petr Novák z agentury Live Nation. "My to určitě zvládneme," dodal odhodlaně.

Poblíž nabízeli vstupenky na koncert překupníci. Ti polští se dokonce domlouvali pomocí vysílaček. Přestože byly stále v oficiálním prodeji lístky na stání za 995 korun, pouliční prodejci je nabízeli o pět stovek dráž. Někteří ale už od 700 korun.

"Nemůžeme zabránit, aby někdo prodával lístky," připustil Novák.

"Pokud někdo prodává originální lístky, ničeho se nedopouští. Jde o otázku nabídky a poptávky, pokud tedy nenabízí falešné vstupenky. V tom případě bychom to začali řešit," uvedla mluvčí Policie ČR Eva Miklíková.

Metrem na Madonnu? Jako ve špičce

Reportérka MF DNES se vydala na koncert v 17 hodin

18:00 Stanice metra Opatov: Vypadá to jako hustší odpolední špička. Fanoušci mířící na koncert jsou rozpoznatelní na první pohled. Jsou oblečeni do barevných (diskotékových) triček (muži v růžovém...), mnoho z nich má na nose brýle s plastovými barevnými obroučkami. Na rozdíl od Pražanů cestujících z práce nemají v rukou žádné tašky ani zavazadla.

"To je hrozné, že si s sebou nemůžeme nic vzít," stěžuje si asi čtyřicetiletá žena svému partnerovi. Jméno Madonna se tu skloňuje ve všech pádech.

U výstupu ze stanice metra se tvoří několikametrová fronta u pekařského stánku. Davy lidí proudí ulicí směrem k areálu. Hlášení v metru o tom, jaké dopravní prostředky mají lidé využít a kde mají vystoupit, se ve vestibulech metra ozývá každé dvě minuty. Lidé, kteří se snaží dostat do metra, mají ve chvíli, kdy vlak vyplivne hromady, cestujících smůlu. Davy ucpávají výstupy.

18:30 Stanice Chodov: Vlaky jsou nacpané k prasknutí. Davy lidí mířící ke schodům je ucpávají, takže se pod schody tvoří hrozny lidí, kteří čekají několik minut, než se jim podaří dostat na ulici. Tam na návštěvníky čekají směrovky, které jim ukazují cestu k areálu, stejně jako studenti oblečení do reflexních pořadatelských vest.

Mezi návštěvníky je slyšet převážně čeština, ozývá se ale i angličtina a němčina. U výstupu z metra zpestřuje fanouškům cestu na koncert muž, který sedí na okraji chodníku a hraje na tahací harmoniku.

Cesta k areálu je vyznačena páskou, za niž se lidé nemohou dostat. Na každém kroku stojí policisté, okolí areálu hlídají i strážníci na koních.

Před půl osmou nápor cestujících opadl.

Dopravní problémy se Chodovu vyhnuly

Policisté byli spokojení i s dopravou před koncertem. "V Chilské ulici byl sice provoz silnější, ale nedocházelo a ani nyní nedochází k žádným komplikacím. Organizátoři všechno zvládli," řekla před půl osmou iDNES.cz mluvčí pražských policistů Eva Miklíková.

Už ráno policisté preventivně uzavřeli příjezdy do obydlených oblastí poblíž koncertního areálu. Zůstala v nich jen autobusová doprava.

Podle reportérky MF DNES někteří řidiči dopoledne nerespektovali omezení u dálničních sjezdů a výjezdů. Na místě nebyl žádný policista, a tak jediným "problémem" byla značka zákazu vjezdu, kterou několik řidičů jednoduše ignorovalo. Avšak po obědě už tam hlídkovali strážníci.

autem na Chodov? Pomalu, ale přece

Reportér MF DNES na objížďce okolo 15. hodiny

Dopravní omezení kvůli koncertu Madonny na Chodově. (13. srpna 2009)K otestování, jak se dostat autem na chodovské sídliště před koncertem Madonny, jsme vyzkoušeli tři finty. Jednou jel reportér navštívit příbuznou, pak mířil na polikliniku a potřetí si šel fingovaně zamluvit stůl v místní restauraci. Ve všech případech s vjezdem uspěl, pak ale musel oblast opustit. "Chodov se dá projet docela normálně, sice pomalu, ale plynule. Všude je obrovské množství pořadatelů," uvedl reportér. Strážníci kontrolovali řidiče zejména podle poznávacích značek aut, nevyžadovali občanské průkazy. Na neuzavřených částech se přeplnila parkoviště, dorazilo mnoho aut s brněnskými či zlínskými značkami.

Bezpečnost skoro jako na Obamovi

Několik desítek fanoušků postávalo před areálem už od brzkého rána. Vybaveni spacáky a zásobami jídla a pití diskutovali nejen o koncertu, ale také o nevlídném počasí - v noci byla zima a pršelo.

"Nebylo to nic příjemného, ale naštěstí stan vydržel," řekla ČTK šestadvacetiletá Klaudie, která přijela do Prahy s přítelem z německého Düsseldorfu.

Před branami museli fanoušci projít kontrolou. Nemohli si s sebou vzít videokamery, nahrávací zařízení ani deštníky, pracovníci ochranky odebírali také nápoje a aerosolové rozprašovače. Zakázáni byli i psi, zábavní pyrotechnika a jakékoliv předměty, které by bylo možné použít jako zbraně.

Autoři: , , , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz