Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Fašismus je na vzestupu, musíme lidi poslouchat, radila Albrightová

  12:29
Česká rodačka a diplomatka Madeleine Albrightová v Praze představila v roce 2019 svou knihu Fašismus: Varování. Psala v ní o vzestupu Adolfa Hitlera, Benita Mussoliniho, ale i Donalda Trumpa nebo Viktora Orbána. Fašistou nikoho ze současných politiků nenazývá, nicméně apeluje na bdělost veřejnosti, která podle ní v minulosti mnohdy zaspala. Albrightová zemřela 23. března 2022.
Bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová hovoří na...

Bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová hovoří na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Kdyby poslední prezidentské volby v USA vyhrála Hillary Clintonová, jmenovala by se kniha jinak?
Ne, rozhodla jsem se ji napsat, protože jsem ve společnosti vnímala čím dál větší rozdělení a vzrůstající nenávist. A to nejen ve Spojených státech amerických, ale také v Evropě – třeba Maďarsku nebo naopak na Filipínách. Začala jsem mít pocit, že vůdci, kteří rozdělují společnost, nejsou příčinou jejího stavu, ale symptomem. Tak jsem se rozhodla vydat varování. Nicméně, kdyby vyhrála Hillary, napsala bych, že ona je ten správný vůdce, protože se společnost rozdělit nesnažila.

Máte pocit, že kdyby se občané drželi vašich rad z knihy, jak rozeznat znaky fašistického vládnutí, dopadly by volby nejen dnes, ale hlavně v minulosti jinak?
Určitě, sami sebe se dostatečně často neptáme, co chceme od svých lídrů. Je tam jistý apel, aby si voliči uvědomili, že kandidáti jsou mnohdy velmi chytří a usilují o to využít davů ke svému užitku. Samozřejmě ale vítám každého, kdo jde volit. Je však důležité být informovaný. Vemte si, že Hitler nebo Mussolini se dostali k moci v souladu s ústavou. Tak jsem chtěla popsat, jak k tomu došlo a proč je zvolili, když jen podporovali rozdíly a identifikovali se pouze s jednou skupinou na úkor té druhé – menšinové.

Píšete, že americké demokratické instituce jsou možná křehčí, než si mnozí obyvatelé země myslí. Proč tomu tak je?

Když jsme v roce 1948 emigrovali do USA, otec mi vždy popisoval, jak nás Američané vřele přijali. Zároveň však zmiňoval, že je nervózní z toho, jak pokládají svou demokracii za samozřejmost. A tím jsem dnes zneklidněna také. Tradiční americké pořekadlo see something – say something (ve smyslu vidíš-li nepravost, něco řekni, pozn. red.) jsem si doplnila o větu – dělej něco. Třeba jako diskutuj i s těmi, se kterými nesouhlasíš.

Přesto v dnešní době může být velmi složité vyměňovat si názory. Politická korektnost se posouvá do extrému a jeden neví, kdy a koho urazí.
Všechno má svůj důvod. V USA ženám vadilo, že v Kongresu o věcech, které mohou a nemohou dělat, rozhodovali jen muži. Teď se to celé obrátilo. Samozřejmě vždy potřebujete obě strany, aby vznikla plnohodnotná diskuse. Včera jsem se od některých Čechů dozvěděla, že už mají dost rozprav o identitách. Prý už neví, co je vhodné říct, a co ne. To je problém. Je však důležité říct, že takové potíže jsou důsledkem toho, že některé skupiny lidí byly dlouhodobě přehlíženy. Houpeme se tam a zpátky.

Co ještě stojí za neschopností diskuse?
Částečně to asi má co do činění s existencí sociálních médiích a jakousi komnatou ozvěn, do které se uzavíráme. Já vím, že jediným řešením je lidi poslouchat. Opravdu poslouchat.

Uklidní se situace?
Doufám, také proto jsem tu knihu napsala. Je to varování před situací, kdy se rozhodnete vydat na cestu, kde jsou všichni okolo špatní a vinni za vaše problémy. Je potřeba nedávat prostor demagogům.

Je Donald Trump demagog?
Přišel na to, jak manipulovat veřejným míněním, a myslím, že je to nejméně demokratický prezident v americké historii. Pro bývalou diplomatku je však složité stavět se kriticky k americkému prezidentovi, obzvlášť na zahraniční cestě. Nicméně já osobně nemám ráda jeho přístup.

Sama ovšem říkáte, že je třeba naslouchat. Nelsona Mandelu popisujete jako muže, který svého úspěchu dosáhl jen díky tomu, že přesně pochopil ty, se kterými nesouhlasil. Jak tedy komunikovat s politiky typu Donalda Trumpa?
Dám vám příklad. Nedávno jsem vypovídala v Kongresu a někteří republikáni se mě ptali na otázky směřující pro mě zneklidňující cestou. Nicméně jsem je všechny zodpověděla, protože mám snahu vést občanskou diskusi, a to by měli všichni. Takže ano, měl by tu být způsob, jak komunikovat, ale zároveň bych já ráda nebyla urážena těmi, kteří se mnou nesouhlasí, protože já neurážím je.

Trump se ve čtvrtek setkal s premiérem Andrejem Babišem. Sledovala jste jejich setkání?
Něco jsem viděla. Mám pocit, že se setkaly mysli, které si rozumí. Zaujalo mě, že někteří Češi, se kterými jsem mluvila, považují toto pozvání za důležité. Už jen kvůli tomu, že k němu tak dlouho nedošlo. Jsem proto ráda, že se setkali. Jako diplomatka vím, že je důležité, aby jakýkoliv prezident přijímal politické představitele jiných zemí.

Babiš i Trump jsou zkušenými byznysmeny. Patří takoví do politiky?
To je různé. Vláda a vládnutí není o transakcích a jedné uzavřené obchodní úmluvě. Vládnutí vyžaduje strategický přístup k problému a hledání kontextu. Je třeba být opatrný. Já věřím v roli privátního sektoru v politice, ale záleží na každém jednotlivém lídrovi, jak tuto roli vidí on.

Madeleine Albrightová

Narodila se 15. května 1937 v Praze do rodiny diplomata a exilového politika Josefa Korbela. Do USA emigrovala s rodiči v roce 1948 a v rámci postgraduálního studia absolvovala Kolumbijskou univerzitu. Stala se historicky první americkou ministryní zahraničí a sloužila také jako velvyslankyně USA při OSN. Obojí za prezidentského mandátu Billa Clintona. Albrightová má tři dcery: Alice, Anne a Katherine.

A také na tom, jak ji vidí voliči. Mnohé určitě zaujal Andrej Babiš svým plánem pokusit se vést stát jako firmu. Ačkoliv později sám uznal, že to nejde.
Ano, a ti lidé ho zvolili. Právě tím se v knize obecně zaobírám, proč jsou kandidáti v různých obdobích voleni a znovuzvoleni. Největší záhadou je pro mě Viktor Orbán, kterého jsem poznala v osmdesátých letech jako mladého disidenta a postupem času se zcela proměnil. Zde sehrál zásadní roli tisk. Je důležité, aby zůstal svobodný, protože jedině pak může podrobně analyzovat, co politici říkají a proč.

Když zmiňujete svobodný tisk – ve svém textu naznačujete, že většina novinářů užívá špatně termín populismus a populista. Putin i Orbán do nich podle vás mají daleko. Nejsou pak tedy na vině za situaci, kterou popisujete, i novináři?
Asi ano a je to pro mě těžké přiznat. Věřím totiž, že média jsou podstatná část demokratického systému. Často profitují z potenciálních lídrů, kteří jsou něčím atraktivní, zajímaví, umí zaujmout. Jsem zvědavá, jak toho teď využijí na Ukrajině, kde má podle průzkumů největší šance vyhrát člověk, který je profesí komik a hraje v televizi prezidenta.

Když se vrátíme na začátek – co je tedy hlavním posláním vašeho více než dvousetstránkového varování?
Nechci kritizovat lidi ani znít povýšeně. Jen bych byla ráda, kdyby pochopili svou zodpovědnost jako voliči. V demokracii má člověk zodpovědnost vědět a představitelé států zase mají zodpovědnost nelhat a nechovat se, jako by stáli nad zákonem. Nechci pozorovat autoritářské vlády, jak se stávají fašistickými. Autoritářství je dost špatné samo o sobě.

Čeká vás promluva se studenty. Co jim plánujete říct?
Je důležité znát historii a obzvlášť historii této země. Myslím si, že většina z nás by měla mladým věnovat více pozornosti. Střelba na střední škole v Parklandu vyvedla hodně studentů do ulic a protestovali proti nastalé situaci. S radostí sleduji také mladou Švédku, která bojuje proti klimatickým změnám. Poznávám, že Robert Frost měl pravdu, když říkal, že čím starší jsem, tím mladší jsou mí učitelé.

Setkání se studenty, rozhovory, účast na oslavách vstupu do NATO. Stihla jste si vůbec své rodné město užít?
Vzala jsem své přátele a kolegy, Lisu a Jacoba, na Madeleininu tour po Praze. Začínáme na Hradčanském náměstí a pak jdeme přes Hrad až dolů na Kampu, kde se obědvá. To je v Praze moje oblíbená činnost – ukazovat svým blízkým, jak krásné město to je.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

Česko bez výjimky, ujištěním navzdory. Co přesně stojí v migračním paktu

19. dubna 2024

Premium Evropská unie schválila migrační pakt a od roku 2026 budou muset jednotlivé státy přijmout svůj díl...

ANALÝZA: Zbožný, prostý, ale silný. Čím Indy tolik uhranul fenomén Módí

19. dubna 2024

Premium Naréndra Módí válcuje Indii jako málokterý jeho předchůdce. Zdá se nezastavitelný, podobně jako...

Prezident Pavel vyzval v americké CNN, aby Kongres schválil pomoc Ukrajině

18. dubna 2024  23:09

Český prezident Petr Pavel Spojené státy, aby schválily podporu pro Ukrajinu. Řekl to v pořadu...

Slovenská sbírka na munici pro Ukrajinu splnila finanční cíl za necelé dva dny

18. dubna 2024  14:40,  aktualizováno  20:53

Zatímco slovenská vláda se pomoci svému ukrajinskému sousedovi zdráhá, slovenští občané už na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...