Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Made in dvoika.troika

  12:56aktualizováno  12:56
Ostrava - Filip Záruba (Sub.d.visionz) pracuje v grafickém studiu, skládá elektronickou hudbu a je nejmenovaným "vůdcem" unikátního sdružení Dvoika.troika. Je mu jen něco přes dvacet a spolu s ostatními členy uskupení Dvoika.troika má velké plány. Kdo by si pomyslel, že Dvoika.troika vznikla ani ne před třemi lety v hospodě.

Při vzpomínce na úplné začátky se usmívá: "Věděli jsme o sobě, že každý něco dělá, že někde hraje, ale nemělo to budoucnost. Tak jsme se rozhodli spojit. Ze začátku to byla sranda a pak se to doopravdy rozjelo. První akce byla v brněnském klubu THC. Neznali jsme se a pořád jenom někdo chodil a říkal: Ty vole, to hraje tamten!"

Co je nového a co se chystá?
Chystá se drumnbassové internetové rádio, je to projekt jednoho mladého kluka, který si říká Detayl. Začali jsme spolupracovat a doufejme, že to klapne. Má potřebnou energii a má chuť něco dělat, je výborný grafik. Je mu teprve šestnáct let, ale to není důležité. Je totiž strašně málo lidí, kteří o něčem nejenom mluví, ale jsou taky ochotní to realizovat.

Navíc jsme na jedné naší party objevili kluky kteří dělají videoprojekci takovým způsobem, že mixují obraz přímo na muziku. S nimi jsme vymysleli úplně nový formát šíření muziky po internetu. S hudbou si zároveň stáhneš i obraz. Pro každý track jiné barvy a tvary. 

Takže tím chceme všechny překvapit?
Další podstatná novinka určitě je, že Ext-dust ve spolupráci s námi  otevřel první djskou školu na Moravě, která se jmenuje MP4 /mix phase four/ a tak každý, kdo má chuť si může vyzkoušet, jaké to vůbec je, hrát na gramce… a samozřejmě se to ve škole může i částečně naučit.

S Koogim přivážíte 14. září  do Prahy a o den později do Ostravy světoznámého a velmi oblíbeného anglického producenta a DJe Eda Rushe…
Zatím všechno klape, jak má, doufám, že ta akce dopadne dobře. Pokud ano, budeme si moci dovolit vozit takové DJe častěji. Trochu byl problém s plakátama, jsou pozdě ale doufám, že většina junglistů o té akci ví i bez plakátů. Možná se podaří domluvit i přímý přenos na internetu na drum&bass arén (www.breakbeat.co.uk  - anglické stránky věnované drumnbassu)

Jak se vám podařilo Ed Rushe zabookovat?
Ed Rushe se dlouho snažili zabookovat (pozvat na party) všichni z Čech a nikdy se to nikomu nepodařilo, protože on má dlouho dopředu strašně nabitý program a vždy si může vybrat, kam pojede zahrát raději. Je to fakt zázrak, že si našel dva dny, že může hrát v pátek i v sobotu. No a když se tohle naskytlo, tak hned z East Base (promo agentura) zavolali, že chtějí ten druhý den udělat party tady v Ostravě, ve spolupráci s náma. Je to normální, že se takhle ozvali, protože na junglové scéně spolu všichni spolupracujeme. Ext-Dust spolupracuje s námi, East Base spolupracuje s Ext-Dustem, my spolupracujeme s Workshops, Eastekem, TWM…

Pokud se podaří Shadowbox Night s Edem Rushem, tak by  tady mohli být v září Stakka&Skynett?
Stakku&Skynet má v plánu Elvis, Slim Slam Drum s tema dvěma by nebyl špatný myslím. No, zatím řešíme, jak to vůbec udělat. Je výhoda, že na Ed Rushe máme dobrý sponsoring.  Ed Rush prostě stojí balík a kdyby se to mělo všechno platit ze vstupného, tak by lístek stál 400 korun. Takhle se nám podařilo dát vstupné za 180 korun, což si myslím, že je super cena. Takže uvidíme. Když se nám podaří sehnat dobrého sponzora na Stakka&Skynett, tak v listopadu budou tady. No a když dobře dopadne Shadowbox, můžeme se těšit třeba na Usual Suspects nebo DJ Reality.

A co pak?
Pak se to tady musí rozjet! Kvůli toho jsme to všechno dělali.

Ale samotná dvoika.troika v Ostravě dlouho nedělala žádnou party…
Bohužel mám pořád na starost všechno jenom já. Už nemám tolik času ani nervů a navíc tady není pořádný klub. Je tu Fabric, ve kterém se dají dělat spíše větší akce. Tak čekáme až se otevře nové T&HC. Určitě chci dělat Future Breaky (Future Breakz - party, které v Ostravě v podstatě rozjeli taneční a hlavně junglovou scénu) znova. Jen čekám až se to tady trochu zklidní a bude to kde dělat.

Na druhé straně si myslím, že jsme to tady pokryli dost a tak se teď orientujeme na hraní venku. Snažíme se hrát v malých i velkých městech po celé republice, na festivalech…

Dvoika.troika má čerstvě vydaný vinil s tracky od ITEM a la playa a Reverba. Když jsi mi ho ukazoval, všiml jsem si, že vyšel na labelu Obushek. To je váš nový label?
Obushek je nový label, který vznikl díky naší spolupráci s Triple Vision (label a zároveň partička Djs z Holandska) Je to hlavní dílo Jury Malíka a Inspirala. Jura tam měl kontakty už tři roky a jezdil za klukama pro desky. Pak to většinou přivezl k Inspiralovi domů anebo přímo do Punta (Punto Azul - legendární junglový klubík v Praze), kde si to všichni DJs rozebrali a měli tak nové desky dřív, než kdyby je sháněli v Maximum Undergroundu nebo v jiných obchodech.

Triple Vision byla původně jenom distribuce drumnbassových desek, ale kluci začali hrát jako DJs a hlavně začali dělat vlastní věci. Momentálně mají pod sebou asi šest labelů, které jsou celkem dost úspěšné, protože je to něco jiného, než co vzniká v Anglii. Ostrovní drumnbass je navíc úplně žhavý na to, co přijde z kontinentální Evropy.

Dreazz (producent a DJ z Triple Vision) teďka prorazil se svým novým singlem - hraje ho Grooverider nebo třeba Fabio (oblíbení angličtí DJs), tak jsme se s nimi domluvili. Původně to mělo být tak, že bychom vycházeli přímo pod nima, ale protože jsme si chtěli nechat určitou nezávislost, tak vznikl Obushek…

Hlavně jsou tam čtyři lidi: Jura, InspiralX62, Dušan z Ohm Squaere a já. Není to čistě dvoika.troika, ale je to label, který když bude fungovat, tak bude vydávat třeba i věci od Touchwooda. Je to prostě český label, který má výhodu v tom, že když něco uděláme a je to dobré, tak nám Holanďani hned řeknou kolik toho vezmou a dostanou to do celé Evropy, zbytek se prodá nebo rozdá po Čechách.

A jak to fungovalo teď?
Kluci udělali pár tracků, vybrali jsme ty nejlepší, namíchalo se to u Dušana ve studiu a dobře se to zmasterovalo. To je totiž největší problém. Udělat track je jedna věc a udělat vinyl, kde ten track hraje a je to použitelné, je věc druhá. Dřív se stávalo, že když´s pustil český vinyl a anglický vinyl, tak to většinou bylo tak, že ten český vinyl jel o několik decibelů níž a muselo se to pořádně "vybuřit" aby to vůbec jelo a stejně to hrálo blbě, někdy i nepoužitelně.

Ale už jsme se to naučili. Když se dělala matrice v Loděnicích, tak u toho kluci byli, Dušan se o to postaral a hraje to. Zkoušeli jsme to na Tajmahalu a bylo to v pohodě.

Jednomu z vašich projektů - Grapefruit Moon - vyšlo CDéčko…
"Grapefruti" vydali album u Virtuallabelu a myslím si, že to je dobrá ostravská odpověď na pražské projekty jako Nana Zorin nebo Blow.

Bude nějaké turné nebo aspoň koncert v Ostravě?
Oni si pořád ještě moc nevěří. Pořád je musíme přesvědčovat, že to fakt stojí za to, aby hráli, aby to dělali dál. A ono je to hecuje. Já myslím, že turné bude, protože když hráli ve Stounu (klub ve Frýdku-Místku), tak to stálo za to!

Jestli se nepletu, tak Sonia (zpěvačka z Grapefruit Moon) je jediná ženská, kterou ve 2.3 máte…
No, je to tak, no. Máme tady samozřejmě holky od kluků, které taky dělají grafitti nebo něco malují, ale není tu žádná, která by hrála nebo něco takového.

A neuvažuje někdo z kluků o tom, že by spolupracoval s vokalistkou?
Shodou okolností se mi dneska ozvala nějaká holka na chatu, že by u nás chtěla zpívat. Spíš ale uvažujeme, že bychom dali vokály do tracku. Se Soniou bychom mohli nahrát nějaký pořádný hardstep. Já mám navíc jednu zpěvačku, která zpívá v rockové kapele a má takový pořádně sytý hlas.

Jak se jmenuje a z jaké je kapely?
Nechci nic prozrazovat, dokud to není hotové. Každopádně ale chci udělat nějakou "vokálovku".

Je nějaký český projekt, který tě v poslední době zaujal?
Co se týče drumnbassu a junglu tak nic moc kromě Ostravy. Většina lidí v Praze si dělají experimenty doma ve studiu, což může být zajímavé, ale na party to nefunguje. My máme tu výhodu, že všechny tracky, které uděláme, si hned vyzkoušíme na akci a když nefungují, tak se nám prostě blbě hraje.

Naše věci se snažíme dělat tak, ať jsou zajímavé, ale zároveň taneční, ať to šlape a ať se to taky dobře míchá. No a ten zbytek…The Öggg a jeho breakbeatové album. To je fakt dobré. Respekt  a Radium.NFO je dobré. Respektuju že všechno hrají živě. Jsou to machři.

Myslíš, že se dvoika.troika časem proslaví i za hranicemi České republiky?
Chceme se dostat do Anglie. Máme vinyl za zády, kluci nahráli dobré dema, bude tady Ed Rush… Myslím, že když pošleme CDéčka a ty nejlepší grafitti, tak nás prostě musí otisknout v Knowledge (prestižní anglický časopis zabývající se drumnbassem) a pak už budeme mít otevřené dveře úplně někam jinam! Odvážným štěstí přeje, zatím se nám to vyplatilo

Filip Záruba z uskupení Dvoika.troika.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Fischer odškodněn za blokovaná letadla nebude, neuspěl ani u Ústavního soudu

Václav Fischer

Firma spoluvlastněná podnikatelem Václavem Fischerem nemá nárok na 330 milionů korun, které žádala po státu jako...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Lepší silnice, rychlejší auta, ale víc agrese

Škoda Favorit

Klidnější provoz na českých silnicích za minulého režimu vystřídala divoká porevoluční léta, kdy se krajinou proháněla...

Řím, Brusel nebo Split. Z brněnského letiště bude létat sedm nových linek

Brněnské letiště v Tuřanech.

Po brněnském letišti se už nebude prohánět jen vítr. Jihomoravský kraj oznámil, že se odtud od konce března začne létat...Najdete na iDNES.cz