Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Maďarský premiér odstoupí, nová vláda by měla zemi vyvést z krize

  11:48aktualizováno  17:26
Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány oznámil, že hodlá podat demisi, aby umožnil vytvoření nové vlády. Svou rezignaci zdůvodnil nízkou popularitou svého kabinetu na pozadí zhoršující se finanční krize. Nová vláda by podle něj měla vyvést zemi z krize. Parlament chce Gyurcsány o svém rozhodnutí oficiálně informovat v pondělí.

Premiér Gyurcsány odstoupí, Maďarsko bude nejspíš sestavovat novou vládu. | foto: ČTK

Gyurcsány účastníky stranického sjezdu upozornil, že "snaha o zvládnutí krize a další změny vyžadují rozsáhlejší politickou a společenskou podporu, než mají dnes".

"Doslechl jsem se, že jsem překážkou bránící spolupráci, která je nezbytná pro uskutečnění změn, pro stabilní vládnoucí většinu a pro zodpovědné chování opozice," řekl maďarský premiér. "Je-li tomu tak, pak teď tuto překážku odstraňuji. Navrhuji vytvoření nové vlády pod vedením nového premiéra," dodal.

Robert Fico reaguje na plánované odstoupení maďarského premiéra.

Gyurcsány na dnešním sjezdu své Maďarské socialistické strany (MSZP) vyzval k nové schůzce strany, jejíž účastníci by podle něj měli vybrat kandidáta na post šéfa nové vlády, pověřené úkolem schválit rozsáhlé rozpočtové škrty a reformy, a vyvést zemi z krize. Socialisté vzápětí oznámili, že sjezd MSZP se uskuteční 5. dubna.

"Podle našich plánů se příští sjezd bude konat v neděli 5. dubna. Máme v úmyslu jmenovat na něm kandidáta na post předsedy vlády," sdělila podle Reuters přední členka MSZP Mónika Lamperthová.

Fico: Zvolení pravice ohrozí vztahy se Slováky

GYURCZÁNY V ČELE KABINETU

Gyurcsány se stal šéfem kabinetu v roce 2004 a do úřadu byl znovu zvolen v roce 2006. Od tohoto roku se snažil na pozadí zhoršující se hospodářské situace země zachovat parlamentní většinu.

Přestože se Gyurcsánymu podařilo snížit rozpočtový deficit z více než devíti procent hrubého domácího produktu v roce 2006 na 3,3 procenta v roce 2008, nepodařilo se mu získat podporu veřejnosti pro rozsáhlejší hospodářské reformy. Jeho popularita kvůli růstu daní a omezení výdajů rekordně klesla.

Podle agentury Reuters má premiér v plánu iniciovat "konstruktivní hlasování o nedůvěře". To znamená, že hlasování navrhne nejméně jedna pětina všech poslanců, zároveň bude vybrán nový kandidát na premiéra. Parlament pak bude hlasovat o odstoupení stávajícího předsedy vlády a o jeho nástupci.

"Bude-li parlamentní většina, nový premiér byl mohl být do poloviny dubna," upřesnil zdroj agentury AP. Účastníci dnešního sjezdu MSZP opět zvolili Gyurcsánye předsedou strany. Podle agentury Reuters se premiérovi dostalo 85procentní podpory.

Na avizovanou rezignaci maďarského premiéra okamžitě zareagoval slovenský ministerský předseda Robert Fico, který se v Praze zúčastnil sjezdu opoziční sociální demokracie. Gyurcsánye označil za pragmatického, racionálního politika a prohlásil, že nedokáže odhadnout další vývoj v Maďarsku.

"Ale jedno chci říci předem: pokud v Maďarsku vyhraje extrémní pravicová politická strana Fidesz, která dnes má v některých okamžicích úplně extrémní pozici ke vztahům se Slovenskem, mimořádně to zkomplikuje slovensko-maďarské vztahy a budeme na to muset určitým způsobem i reagovat," poznamenal Fico.

MAĎARSKÁ EKONOMICKÁ SITUACE

- Má se za to, že na exportu závislá maďarská ekonomika klesne letos o 4,5 procenta. Podle některých analytiků by však hospodářský propad mohl být ještě hlubší. Zadluženost země roste a její měna počátkem tohoto měsíce rekordně oslabila vůči euru.

- Maďarsko, které globální finanční krize tvrdě zasáhla, získalo od Mezinárodního měnového fondu (MMF) a dalších institucí půjčku ve výši 25,1 miliardy dolarů.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Motorový člun rozdrtil loďku, rybáři vyskočili na poslední chvíli

Dramatická srážka. Loď najela do rybářského člunu

Tři rybáři v americkém Oregonu museli vyskočit z loďky do studené řeky, aby se zachránili před motorovým člunem, který...

Rakousko chce sbor pohraničníků. Migranti jen tak neprojdou, říká ministr

Rakouský voják přivádí skupinu běženců k registraci ve městě Spielfeld. (16....

V případě nové uprchlické vlny vyrazí v Rakousku k hranicím nová pohotovostní jednotka, oznámil ve čtvrtek ministr...

Turci začali ostřelovat Afrín, kurdské území na severozápadě Sýrie

Turecké jednotky v provincii Hatay na pomezí Turecka a Sýrie (17. ledna 2018)

Turecká armáda začala z tureckého území ostřelovat severosyrskou oblast Afrín, ovládanou Kurdy. Ankara několik dní...

Najdete na iDNES.cz