Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Maďarský premiér od voleb omezil svobodu podnikání, justice a médií

  11:45aktualizováno  11:45
Maďarsko bude mít od ledna na půl roku hlavní slovo v Evropské unii. Premiér Viktor Orbán ale čelí kritice, že autokraticky prosazuje sporné reformy. Jeho strana Fidesz má v parlamentu ústavní většinu a prosadila už kontroverzní zákony o podnikání, justici i médiích.

Maďarský premiér Viktor Orbán v parlamentu (25. května 2010) | foto: AP

Používá stejné metody jako Hugo Chávez. Chová se ke svobodě slova jako Vladimir Putin. Tato přirovnání v poslední době míří na adresu maďarského premiéra Viktora Orbána.

Na rozdíl od dvojice od Evropy ideově vzdálených autokratických státníků se mu ovšem za pár dní dostane zvláštního privilegia. Muž, jehož politika se stává terčem kritiky z domova i ciziny, bude mít na půl roku hlavní slovo v Evropské unii.

Rotující předsednictví na Maďarsko těžko mohlo padnout ve vyhrocenější chvíli. Orbán a jeho strana Fidesz jsou u kormidla osm měsíců a za tu dobu stihli radikálními reformami nasměrovat zemi do dob dávno minulých: omezit svobodu médií, pravomoci Ústavního soudu nebo fakticky zestátnit soukromé fondy.

Hlavní zbraň dali Orbánovi socialisté

Jak je možné, že k něčemu podobnému mohlo ve středoevropské zemi dojít? Hlavní zbraň dali Orbánovi paradoxně do ruky dnes opoziční socialisté bývalého premiéra Ference Gyurcsányho. Za dvě volební období, kdy byli u vlády, přivedli svou rozhazovačnou politikou zemi k obrovským dluhům.

ORBÁNOVA MOC

Fidesz získal dvoutřetinovou ústavní většinu a Maďarsko začala v květnu poprvé od pádu komunismu řídit jediná strana.

Ty musela po předčasném pádu jejich kabinetu začít řešit už roční úřednická vláda. Dubnové volby tak měly předem jasného vítěze a jejich duch skvěle vyjádřila fotka, kterou zná snad každý Maďar: zpocený Gyurcsány probíhá při městském maratonu před billboardem Fideszu, z nějž se směje obří Orbánova hlava.

Před drtivým vítězstvím svého soka však utéci nedokázal, Fidesz získal ve volbách dvoutřetinovou ústavní většinu ve 386členném parlamentu a Maďarsko začala v květnu poprvé od pádu komunismu řídit jediná strana. "Je to revoluce, po osmi letech vlády socialistů mohou lidé rozhodovat o svých záležitostech," hřímal na jaře Orbán v maďarských médiích, která netušila, čeho se zanedlouho dočkají.

O tom, že nikdo nevěděl, co od kdysi liberálního politika čekat, svědčí i výběr z jeho předvolebních témat. Sliboval zastavit chudnutí Maďarů tím, že sníží daně a zřídí milion nových pracovních míst, věhlas země ve světě chtěl zvyšovat třeba štědrou podporou sportu, díky které by Maďarsko bylo pokaždé mezi desítkou nejúspěšnějších států na olympiádách.

Zdanit, zestátnit, omezit

Jenže hned jak se v premiérském úřadě rozkoukal, dočkali se Maďaři přinejmenším "evropské proslulosti" kvůli jeho nečekaným krokům. Když zavedl speciální bankovní daň, aby zalepil díry v rozpočtu, ozvaly se jen velké zahraniční banky, které pohrozily odchodem z Maďarska.

MAĎAŘI A PŘEDSEDNICTVÍ EU

Na této koridě budeme toreadory

Poté ovšem předvedl první ze svých útoků na soukromé podnikání, vyvlastnil hliníkářskou společnost MAL, která má na svědomí (nejspíš spolu s nedostatečnou státní kontrolou) říjnové protržení hráze kalové nádrže, kvůli kterému zemřela na severu země desítka lidí.

Největší kritiku si vysloužil za faktické zestátnění soukromých penzijních fondů, což vedlo k poklesu hodnocení Maďarska u mezinárodních ratingových agentur.

Protože se některé z obětí jeho reforem obrátily na Ústavní soud a ten jim dal za pravdu, pustil se Orbán se svou jasnou většinou do omezování pravomocí soudní instituce. "Ústavní soud už nepotřebuje tak rozsáhlé pravomoci. Ty byly logické v prvním období po změně režimu, nyní se soudní systém upevnil a nejsou potřeba," vysvětlil ministr spravedlnosti Tibor Navracsics, proč už nemůže soud mluvit vládě do rozpočtových a daňových otázek.

NÁHUBEK PRO MAĎARSKÁ MÉDIA

Média mohou dostat pokutu za nevyvážené zprávy

Aby byl rozpočet pouze v rukou Fideszu, omezila vláda i možnosti nezávislé Rozpočtové rady, jejíž šéf poté Orbána přirovnal k venezuelskému vůdci Chávezovi.

Od minulého týdne má Orbán pod kontrolou i média, na něž bude podle nového zákona dohlížet jemu loajální Mediální rada, která za "nevyvážené zpravodajství" může udělovat vysoké pokuty. Kvůli tomu začali kritici z okolních zemí mluvit o "putinizaci" Maďarska. Orbán kritiku odmítá a vyhlašuje, že reformy budou po Novém roce pokračovat.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Jihovýchod USA ochromilo silné sněžení, v Alamu sněžilo po 12 letech

Palmy pokryté sněhem v Santa Fé v Texasu (9. prosince 2017).

Zatímco jihozápad USA trápí ničivé požáry, jihovýchod zasáhlo silné sněžení, kvůli kterému jsou statisíce lidí bez...

Chci pokřesťanštit Evropu. To je můj sen, říká nový polský premiér

Nový polský premiér Mateusz Morawiecki

Nový polský premiér Mateusz Morawiecki zaujal svým prvním interview po pověření novou funkcí i bruselský server...

OBRAZEM: Laureáti Nobelovy ceny si převzali ocenění

Šéfka Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN) Beatrice Fihnová...

Laureáti si v neděli na slavnostním ceremoniálu v Oslu a ve Stockholmu převzali Nobelovy ceny. S cenou se pojí i...

11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem
11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem

Jaké vánoční dárky pro děti vybrat, aby jim dělaly radost dlouhé týdny (a vám se vyhnula migréna)?Najdete na iDNES.cz