Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Maďarský premiér dál útočí na dekrety

aktualizováno 
Krize visegrádské čtyřky se prohlubuje. Maďarský premiér Viktor Orbán neustoupil od kritiky Benešových dekretů, na niž jsou citlivé Česko i Slovensko. Představitelé Česka zatím tvrdí, že visegrádská spolupráce tuto přestřelku přežije. "Každý mravný člověk stojí proti mezinárodní tradici, která prohlašuje etnické skupiny, mezi nimi i Maďary, za kolektivně vinné," odmítl Orbán v sobotu odvolat svou kritiku Benešových dekretů.

"Toto (Benešovy dekrety) je evropský problém a já jsem přesvědčen, že až se jednou Evropa spojí do unie, tyto právní přežitky ze špatného historického období odumřou a upadnou v prach," dodal.

Skrytě tak upustil od tvrzení, že bez zrušení dekretů si lze těžko představit české či slovenské členství v EU. Zároveň však označil za "špatné historické období" dobu, kdy byl zničen nacismus a kdy byla jeho země, někdejší Hitlerův spojenec, obsazena sovětskými vojsky.

Mluvčí české vlády Libor Rouček vyjádřil naději, že Orbán snad nechce svými výroky revidovat poválečné uspořádání v Evropě. Podle Roučka jsou prý dekrety "součástí postupimských dohod" Orbána však podpořil zástupce levice z Vídně, který požadoval "jasné stanoviska evropských institucí" k dekretům.

"Bez toho by se mohly (dekrety) stát překážkou přistoupení. Nově přistupující nesmějí do EU vnášet animozity a spory," tvrdil socialistický europoslanec Hannes Swoboda. Podobné snahy však Evropská komise zatím odmítá - tvrdí, že dekrety jsou výlučně dvoustrannou záležitostí.

Orbánovo prohlášení přiživilo nacionalistické nálady v Maďarsku a oživilo starší problém - revizi hranic. V sobotu protestovala stovka mladých Maďarů před slovenským velvyslanectvím v Budapešti proti "Trianonu". Podle této dohody z roku 1920 ztratily bývalé Uhry většinu území. "Dnes je nás jen stovka, ale zítra tisíce a pozítří milióny budou hlásat, že nechceme Trianon," hřímal jeden z řečníků při demonstraci.

Slovenské ministerstvo zahraničí vzápětí v oficiálním prohlášení vyjádřilo údiv nad touto akcí. "Klademe si otázku, zda tato akce není jistým logickým pokračováním znepokojivých projevů nacionalismu v maďarském vnitropolitickém životě," praví se v prohlášení, které poskytl mluvčí slovenské diplomacie Boris Gandel.

Přesto český mluvčí Rouček ujišťoval, že Orbánovy výroky nenaruší spolupráci V-4. "Vztahy středoevropských zemí v rámci visegrádské čtyřky jsou natolik pevné a čilé, že by je současné vykolejení Viktora Orbána do budoucna nemělo změnit," tvrdil.

Nynější "spor o minulost" vypukl v nejhorší možnou chvíli. Čtyři středoevropské země totiž zatím nejsou schopny shodnout se na společném stanovisku vůči EU a vůči návrhu Bruselu na financování rozšíření. Ten označují všechny čtyři země V-4 za nespravedlivý.

Nynější napjatá situace může přetrvat do dubna, kdy Maďaři volí nový parlament. Poměr sil mezi hlavními soupeři je totiž tak těsný, že obě strany využijí každou kartu pro získání voličů - tedy i nacionalismus.

"Český předseda vlády je před červnovými volbami, maďarský před dubnovými a slovenský před zářijovými - dobré sousedské vztahy se stávají rukojmím a přímou obětí bezohledné a nevybíravé kampaně," komentoval to slovenský list Nový deň.

Co jsou Benešovy dekrety

* Dekrety prezidenta Edvarda Beneše z let 1940-1945 obnovovaly ústavní pořádek Československa narušený "Mnichovem", okupací Čech a Moravy a osamostatněním Slovenska.

* Celkem bylo podepsáno a vyhlášeno 143 dekretů, z toho 17 ústavních, po válce je potvrdilo Národní shromáždění.

* Spor mezi českou a německou stranou se vede zejména o tři dekrety, na jejichž základě byl konfiskován majetek Němců a Maďarů a "nepřátel českého a slovenského národa". Němci a Maďaři, kteří před rokem 1938 žili v Československu, navíc byli zbaveni československého občanství. Ze země bylo přinuceno odejít celkem 2,5 milionu Němců.

* V dekretech samých však odsun zakotven nebyl, o tom rozhodly vítězné mocnosti v Postupimské dohodě v srpnu 1945.

* Dekret, který umožnil konfiskaci majetku, napadl v roce 1995 u Ústavního soudu Rudolf Dreithaler a žádal jeho zrušení. Neuspěl: soudci však konstatovali, že dekrety už "splnily svůj účel" a "více než čtyřicet let nezakládají právní vztahy".

* Podle advokátky Dagmar Burešové se v současnosti vede ještě několik desítek soudních restitučních sporů, které se Benešových dekretů dotýkají. "V jiných oblastech nemají dnes už dekrety v podstatě žádný vliv," říká Burešová. "Na druhou stranu, na jejich základě docházelo třeba k zestátňování půdy, zejména pro družstva. A ta byla zase v devadesátých letech privatizována dnešními majiteli," dodává Burešová.


Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

KLDR vyvíjí novou ponorku, bude schopna odpalovat balistické střely

KLDR testovala balistickou střelu schopnou odpalu z ponorky už letos na jaře.

Severní Korea zřejmě vyvíjí nový typ ponorky, který bude schopen odpalovat balistické rakety. Spojené státy a jejich...

V Británii a Itálii komplikuje sníh dopravu, Němci se obávají záplav

Sníh komplikuje dopravu také v Londýně (11. prosince 2017)

Evropu dál trápí rozmary počasí. V Německu po víkendovém přívalu sněhu hrozí v některých částech povodně. K normálu se...

V obraně budeme spolupracovat, oznámili ministři zahraničí EU

Americké letouny F/A-18  a japonská F-15 přelétávají nad letadlovou lodí Ronald...

Ministři zahraničí pětadvaceti členských zemí Evropské unie v pondělí potvrdili vznik stálé spolupráce v obranné...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz