Ilegální migranti na srbsko-maďarské hranici (22. června 2015)

Ilegální migranti na srbsko-maďarské hranici (22. června 2015) | foto: AP

Maďarsko začalo stavět opevnění hranic, brání se před uprchlíky

  • 170
Maďarská armáda začala na hranicích se Srbskem stavět plot. Podle Budapešti má zemi ochránit před přílivem uprchlíků, označovaným za nelegální migranty. Plot má být čtyři metry vysoký a 175 kilometrů dlouhý. Oznámila to maďarská tisková agentura MTI.

Maďarský parlament stavbu plotu na hranici se Srbskem schválil minulý týden spolu se zákonem, který zpřísňuje podmínky pro žadatele o azyl. Plot má pomoct zastavit příliv nelegálních imigrantů (více čtěte zde).

První „dočasný modelový úsek“ o délce 150 metrů vznikne podle pondělního vyjádření maďarského ministerstva vnitra nedaleko hlavního maďarsko-srbského hraničního přechodu Röszke-Horgoš, kterým prochází dálnice A1 vedoucí z Budapešti do Bělehradu. Na místě v pondělí podle agentury AP pracovaly těžké stavební stroje, které připravovaly pozemek pro vztyčení plotu.

„S uprchlíky nejsou vážné střety, jen menší problémy“

Bývalá učitelka Istvánné Tompaová ze Szegedu na jihovýchodě Maďarska řekla iDNES.cz, že v zemi nejsou vážné střety s uprchlíky. Zmínila jen menší problémy - například krádeže zemědělských plodin nebo požár v lese u městečka
Ásotthalom, ve kterém běženci přenocovali.

„V našem městě ale nezůstal skoro žádný policista. Mnoho z nich má totiž službu na hranicích. Město je plné turistů, koná se tu spousta akcí, ale není tu odpovídající dohled,“ dodala.

Na hranicích u obce Mórahalom kácí 43 vojáků stromy, mýtí keře a připravuje cestu. Vše, co potřebují, jim sem vozí osm nákladních aut z vojenské základny v Hódmezővásárhely, píše maďarský zpravodajský server hvg.hu s odvoláním na ministerstvo vnitra.

Plot začne se stavět na více místech najednou a má být hotový během několika měsíců, uvedl už minulý měsíc maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó (více čtěte zde). Vláda na to vyčlenila 6,6 miliardy forintů (přes 575 milionů Kč).

Podle ministra má „bránit Maďarsko a Evropskou unii před nečekaně velkým tlakem ilegální imigrace“. Podle pondělního vyjádření ministerstev vnitra a obrany vstoupilo letos do Maďarska ilegálně již 78 190 lidí, což je téměř dvakrát více než za celý loňský rok. Zhruba 77 600 nelegálních migrantů překročilo údajně právě hranici se Srbskem.

Bělehrad už dříve vyjádřil k postavení plotu výhrady, i když maďarský premiér Viktor Orbán svého srbského kolegu Aleksandara Vučiče ujistil, že plot není namířen proti Srbům, ani neznamená uzavření hranic. Naopak se podle něj mají postavit nové hraniční přechody a rozšířit stávající.

Komentátor: Nikdo vám nepomůže, pomožte si, jak umíte

Vládě nakloněný deník Magyar Hírlap v této souvislosti upozornil na pondělní komentář polského středopravého týdeníku Wprost, podle kterého je výstavba plotu na hranicích se Srbskem jen přirozenou reakcí na varování a žádosti o pomoc ze strany zemí na hranicích Evropské unie, kterým se v Bruselu nedostává sluchu.

Podle komentátora Jaroslawa Gizińského se o něco podobného jako Maďaři pokoušeli před časem i Řekové nebo Bulhaři. Na rozdíl od nich se Maďarsko podle komentátora stalo terčem kritiky jen proto, že vládnoucí Fidesz na Západě není moc populární díky své nezávislé politice.

„Členské země unie doposud ve věci běženců neprojevily Maďarsku žádnou solidaritu, z čehož lze vyvodit jednoduchý závěr - nikdo vám nepomůže, pomožte si, jak umíte,“ vysvětluje Giziński hlavní příčinu maďarského rozhodnutí postavit na hranicích Srbska plot.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video