Jsme Orbánův další cíl, bojí se maďarští bezdomovci zákazu spaní na ulici

  9:57aktualizováno  9:57
Bezdomovectví se snaží vyřešit mnoho zemí, Maďarsko bude ale první, kdo život na ulici zakáže prostřednictvím ústavy. Ačkoli nový zákon, který vstoupí v platnost příští týden, původně cílil na imigranty, nejvíce se dotkne právě lidí bez domova. Pokud se v noci neuchýlí do útulků, čeká je povinná práce či pobyt za mřížemi.

Bezdomovec leží na lavičce v Budapešti. | foto: Profimedia.cz

Maďarští aktivisté se obávají, že tento krok může být začátkem politické kampaně proti bezdomovcům, namířené ze strany pravicové vlády premiéra Viktora Orbána. Ta se už dříve intenzivně zaměřila na imigranty, kteří podle ní představovali pro Maďarsko závažnou bezpečností hrozbu.

„Vláda si uvědomila, že nemůže téma migrace využívat donekonečna, protože v zemi žádní migranti nejsou. Problém s migrací může být užitečný v národní kampani, ale pro lokální záležitosti potřebují nového obětního beránka,“ říká kněz Gábor Ivány, který v Budapešti provozuje přístřešky pro lidi bez domova.

Bezdomovci, kteří se odmítnou po vyzvání policie přemístit do útulků, budou podle nových pravidel zapsáni do povinného pracovního programu nebo umístěni do vězení. Policie jim navíc může zabavit jejich osobní věci.

Podle listu The Guardian jsou bezdomovci viditelnou součástí Budapešti, kde přespávají v parcích či v podchodech. Ivány upozorňuje na to, že místní útulky pro bezdomovce ale rozhodně nemají kapacitu, aby pojaly všechny. 

V ruských městech žijí miliony bezdomovců, přesná čísla ale nikdo nezná

V zimě podle něj do azylových domů se 130 lůžky přichází na noc až 300 lidí, které musí uložit na karimatku.

Někteří bezdomovci ale raději zůstanou přes noc venku. „Útulky jsou plné vší, a jakmile je chytíte, je těžké se jich zbavit,“ popisuje sedmačtyřicetiletý Erik Jeczkel, který žije na ulici už dvacet let. „Městští policisté už mě několikrát zbili. Oblékli si rukavice, aby nenechali modřiny. Nejčastěji vás přesunou do jiné části města, potom už nejste jejich problém,“ popisuje svoji zkušenost.

Soud se bezdomovců zastal, vláda přepsala ústavu

Vláda se snaží otázku bezdomovectví vyřešit už od roku 2010, kdy se Orbán probojoval do premiérského křesla. Ačkoli ministerstvo vnitra nejprve úřadům vyhánění bezdomovců z ulic usnadnilo, ústavní soud tato opatření prohlásil za protiústavní.

Bezdomovci přebývali v opuštěné budově, po čtyřech měsících je vystěhovali

Vláda se ale nenechala zaskočit a použila osvědčený trik – jednoduše změnila ústavu. Od 15. října tak bude díky novému dodatku nelegální spát v blízkosti kulturních institucí či jinak významných míst. To bezdomovce vyžene z většiny budapešťských ulic.

„Existuje mnoho zemí, které diskutují o kriminalizaci bezdomovectví. Maďarsko je ale jediné, které se s tím vypořádalo prostřednictvím ústavy,“ říká sociolog Bálint Misetics.

Orbánův mluvčí Zoltán Kovács poukázal na to, že maďarská vláda poskytuje na bezdomovectví více peněz než některé státy západní Evropy a je podle něj proto absurdní považovat nový zákon za bezcitný. Podle statistik činí letošní rozpočet Maďarska určený na péči o bezdomovce 9,1 miliardy forintů (750 milionů korun), ze kterého jdou peníze také na přístřešky provozované charitami.

„Neexistuje žádné lidské právo, které vám umožňuje žít na ulici. Ulice jsou pro každého a musíte dodržovat alespoň základní pravidla,“ uvedl Kovács. 

Dlouhodobě nezaměstnaný člověk bez domova dostává v Maďarsku 22 800 forintů (asi 1800 korun) dávek měsíčně. Ti, kdo jsou ve vládou sponzorovaných pracovních programech, dostávají 54 000 forintů - ovšem za to je těžké si v Budapešti pronajmout byť jen jednu místnost.

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...

Babiš: Příští rok mohu jít do penze, politika mi nic dobrého nepřinesla

Premiér v demisi Andrej Babiš při návštěvě Hradeckého kraje. (9. dubna 2018)

Český premiér si před studenty v rakouském Innsbrucku postěžoval, že mu politika nic dobrého nepřinesla. „Byla to...Další z rubriky

Kosovo chce mít vlastní armádu. Budeme chránit své zájmy, hrozí Srbové

Kosovo slaví deset let od vyhlášení nezávislosti na Srbsku (17. února 2018)

Kosovská vláda plánuje, že by bezpečnost země mohlo v budoucnu chránit až osm tisíc vojáků. Novou armádu právě...

Pýcha britského námořnictva HMS Queen Elizabeth zakotvila v New Yorku

Největší britská letadlová loď všech dob HMS Queen Elizabeth v New Yorku. (20....

V pátek připlula do New Yorku letadlová loď HMS Queen Elizabeth. Je to největší letadlová loď, kterou kdy britské...

Nizozemsko vydalo první genderově neutrální pas, u pohlaví je uvedeno X

Leonne Zeeger je první Nizozemec, který obdržel cestovní pas, v němž je v...

Leonne Zeegers je první Nizozemec, který obdržel cestovní pas, v němž je v položce pohlaví uvedeno písmeno X. Umožnilo...Najdete na iDNES.cz