Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Doksy plánují „úklid“ Máchova jezera, kvůli výlovu jej celé vypustí

  8:22aktualizováno  8:22
Máchovo jezero se po letošní sezoně ocitne bez vody. Rybník se na podzim vypustí kvůli výlovu přemnožených bílých ryb, místo nich se nasadí štiky a jiní dravci. Zlepšení kvality vody a omezení vzniku sinic má také přinést odbahnění Dokeské zátoky.

Vypuštěné Máchovo jezero na snímku z prosince 2008 | foto: Roman ČejkaMF DNES

"Výlov Máchova jezera plánujeme po turistické sezoně. Připravujeme ho především proto, že se v jezeře přemnožila bílá ryba, především cejn. Bílá ryba rozrývá dno a uvolňuje sinice, s nimiž máme dlouhodobé problémy," uvedla starostka Doks Eva Burešová.

Podle ní je výlov jedním z nezbytných kroků k tomu, aby se situace s čistotou vody v Máchově jezeře začala výrazně zlepšovat a sinice neohrožovaly pro Doksy tolik důležitou turistickou sezonu.

Máchovo jezero má rozlohu 284 hektarů, jeho maximální hloubka je 12 metrů.

Máchovo jezero má rozlohu 284 hektarů, jeho maximální hloubka je 12 metrů.

Město, které si letos vodní plochu pronajalo do roku 2019 za roční poplatek osm tisíc korun, chce po výlovu nasadit do rybníka místo bílé ryby dravce, především štiky, candáty a boleny. Ti by měli udržet ve vodě rovnováhu tak, aby se bílá ryba nemohla znovu přemnožit.

"My s tímto postupem souhlasíme, problém by mohl vzniknout v tom, že dlouhodobě připravujeme opravu výpusti rybníka. Kdyby se nám podařilo sehnat peníze na tuto akci tak, že by se oprava mohla konat už příští rok, spojili bychom ji s výlovem," upozornil vedoucí Správy CHKO Kokořínsko Ladislav Pořízek.

Velký rybník, jak se Máchovo jezero v minulosti jmenovalo, se totiž při výlovu vypouští pět týdnů, než se však naplní, tak to trvá pět měsíců. Opakovat tento proces dvakrát za dva roky by nebylo příliš efektivní.

Vyčistí se i Dokeská zátoka

V souvislosti s plánovanou opravou výpusti Máchova jezera odmítl Pořízek paralelu k podobné akci na sousedním Novozámeckém rybníce. Po jeho loňském výlovu se totiž zjistilo, že je třeba opravit výpusť, a než se tak stalo, uhynulo ve vypuštěném a vysychajícím rybníku přibližně pět tisíc chráněných škeblí rybničních (na toto téma více zde).

"Ta situace se nemůže opakovat. U Novozámeckého rybníku bylo poškozeno podloží hráze, což nikdo nevěděl, u Máchova jezera se bude opravovat jen technické zařízení výpusti," upozornil Pořízek.

Dalším opatřením, které by mělo ovlivnit kvalitu vody v Máchově jezeře a omezit vznik sinic, je plánované vyčistění Dokeské zátoky za sedmnáct milionů korun. Tato akce je naplánována na rok 2013 a měl by při ní být odpuštěn metr až metr a půl výšky normální hladiny. Akci chystá Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

Tento projekt byl zahájen v roce 2004, kdy v Dokeské zátoce umístili ekologickou hrázku. "Je to místo, kam přitéká Břehyňský potok, jenž sebou přináší živiny a sedimenty podporující vznik sinic. Hrázka od roku 2004 zachytila tisíce kubíků bahna, které je potřeba odstranit, aby se zachycené sedimenty nedostaly do jezera," uvedl Pořízek.

"Vzhledem k tomu, že se budeme o Máchovo jezero starat osm příštích let a chceme to dělat co nejlépe, přirovnala bych obě akce k velkému domácímu úklidu," dodala starostka Doks Eva Burešová.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Silný vítr vyvrátil vánoční strom v Jablonci, nový vztyčí až po trzích

Nahnutý strom v Jablonci nad Nisou.

Silné poryvy větru naklonily během úterý vánoční jedli na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou. Hrozilo tak její...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Končící pruh nebo červená mnohé nezastaví

Jízda na červenou

Tresty od soudu na mnoho let do vězení za agresivní jízdu na silnici či dálnici jsou dnes téměř pravidelností. Je to...

VIDEO: Ústí zbouralo poničený soukromý dům, peníze za demolici bude vymáhat

Demolice požárem poškozeného domu v Marxově ulici v ústeckých Předlicích.

Demoliční bagr v úterý zlikvidoval dům v ústecké čtvrti Předlice, který se v březnu částečně zřítil po požáru. I když...Najdete na iDNES.cz