Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Novoborský mačetář si se stejnou zbraní u rvačky zahrával už před lety

  17:30aktualizováno  17:30
Antonín Sinu, obžalovaný z mačetového útoku v Novém Boru, držel v ruce mačetu i před deseti lety po rvačce se skiny, kteří v Novém Boru slavili narozeniny Adolfa Hitlera. Doutnající rasový konflikt po léta nikdo neřešil.

Antonín Sinu držel mačetu v ruce již před 11 lety. | foto: Policie ČR

Antonín Sinu je nyní jedním z obžalovaných v souvislosti s loňským novoborským útokem, který má také znaky rasového konfliktu, a za pokus o vraždu mu hrozí až výjimečný trest.

Už v roce 2002 přitom skončil spolu s osmnácti dalšími obviněnými před soudem v České Lípě. Čelil obžalobě z trestného činu rvačky a výtržnictví.

Velká a nebezpečně vypadající bitka patrně i s rasovým podtextem se odehrála v Novém Boru brzy ráno 21. dubna 2001. Romové tehdy vtrhli do novoborské restaurace Za kostelem, kde podle svědků popíjeli skini. Den před útokem měl narozeniny Adolf Hitler.

Mačetový útok v Novém Boru

Takzvaný mačetový útok se odehrál loni 7. srpna v novoborském baru Pivní pomoc. Dva mladíci chtěli tehdy hrát na automatech a obsluha je kvůli věku požádala o občanský průkaz. Na barmanku byli drzí a pak se do záležitosti vložil jeden z hostů. Údajně jednoho z mladíků udeřil a vyhodil jej ven. Za pár minut vtrhli do herny Romové s mačetami. Tři napadení muži skončili po útoku v nemocnici s mnohočetnými sečnými poraněními. Jeden utrpěl těžká zranění a musel se podrobit operaci. Lékaři mu při ní nahradili část lebky platinovou destičkou. Čtyři z pěti obžalovaných jsou ve vazbě.

Státní zastupitelství viní čtyři z pěti útočníků z pokusu o vraždu a hrozí jim až 20 let vězení nebo výjimečný trest. Pátý je obžalován z těžkého ublížení na zdraví. Útok vyvolal bouři mezi veřejností, v Novém Boru se uskutečnilo několik demonstrací, déle než měsíc ve městě hlídkovali policejní těžkooděnci. Velké manévry město zažilo i při mítinku Dělnické strany sociální spravedlnosti.

Pět útočníků už stanulo před libereckým soudem na začátku listopadu. Další líčení je naplánováno na 14. prosince.

Podle tehdejší obžaloby byl nejméně jeden z útočníků ozbrojen dlouhým sečným nástrojem a jednomu z hostů způsobil tržnou ránu na čele. Další měli tyče. Devět hostů restaurace se vzezřením skinů se nato zvedlo. Někteří se chopili židlí a strhla se velká rvačka.

"Tento člověk (Antonín Sinu, pozn. redakce) tam byl opravdu v souvislosti se rvačkou a výtržnictvím stíhán. Jednání, ze kterého byl podezříván, vykazovalo znaky násilného trestného činu. Nicméně trestní stíhání bylo u tohoto obžalovaného zastaveno," uvedl mluvčí okresního soudu v České Lípě Milan Vencl.

Za rvačku tak Sinu nakonec do vězení nešel. Měl totiž na svědomí mnohem závažnější čin. Loupež. Soud ho poslal na tři roky do věznice s ostrahou.

Rvačka se dnes jeví, podobně jako loňský novoborský mačetový útok, jako vyřizování účtů mezi "Romy a bílými", přestože soud žádný rasový podtext neřešil.

Romové byli ozbrojeni také tyčemi, strhla se velká rvačka

Do hospody přivolaní policisté u soudu vypověděli, že v době jejich příjezdu bylo na místě asi deset skinů a zhruba 20 až 30 Romů.

"Už se neprali, vulgárně si nadávali, Romové byli agresivnější," uvedl tehdy jeden z mužů zákona. Podle něj měli Antonín Sinu a ještě jeden Rom v rukou mačety. Policisté se snažili obě skupiny od sebe oddělit. Na místě pak zajistili i jednu mačetu a plynový revolver.

"Tato skutečnost je nám známa. Nebudu se ale k tomu nijak dál vyjadřovat," nechtěl deset let starou událost komentovat státní zástupce Radim Kadlček. Dozoruje loňský brutální útok Romů na hosty baru Pivní pomoc.

Soud s obžalovanými z tohoto skutku probíhá za zavřenými dveřmi, protože dva z nich byli v době incidentu mladiství. Senát už vyslechl svědky, v lednu bude přehrávat jeden z klíčových důkazů - kamerový záznam, který průběh útoku zachytil. Advokátka obžalovaných odmítá, že šlo o přípravu vraždy.

Předcházel rasový incident i mačetovému útoku?

Příbuzní obžalovaných na chodbě soudu naznačili, že i loňskému útoku mohl předcházet rasově motivovaný incident.

Hosté totiž vyhodili romské mladíky, kteří chtěli hrát automaty. Byli drzí, když po nich barmanka chtěla občanky. A hosté - podle Romů byl nejméně jeden z nich bývalý skin - je vyvedli ven. Jeden z nich pak hocha udeřil. Teprve potom Romové na hosty baru zaútočili.

Advokátka obžalovaných útočníků hovoří dokonce o tom, že Romové byli po několik let vystaveni rasovým útokům, které nikdo neřešil. Marně prý také žádala o to, aby vyšetřovatel desetiletí starý spis připojil.

"Někteří účastníci té rvačky jsou i dnešní poškození. V hospodě oslavovali narozeniny Adolfa Hitlera a došlo tam k potyčce. Opakovaně upozorňuji na to, že je v Novém Boru minimálně patnáct let policií, státním zastupitelstvím i městským zastupitelstvím zanedbaný problém, kdy mají Romové dlouhodobý pocit nemožnosti zastání. Výsledkem je loňský mačetový útok," uvedla advokátka Klára Samková.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Senior v Telči srazil na přechodu pro chodce ženu a čtyřleté dítě

Taxík ženu nabral na přední část kapoty a na sklo.

Osmdesátiletý řidič osobního vozu ve čtvrtek v Telči na Jihlavsku srazil ženu a čtyřletého chlapce. Oba chodce převezli...

V rychlém pruhu na D5 stálo auto, nebezpečnou situaci natočila záchranka

Odstavené auto v levém pruhu dálnice ohrožovalo ostatní řidiče

Krajští záchranáři upozornili na nebezpečnou situaci, kterou zaznamenali dopoledne na dálnici D5 u Plzně, kde stojící...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz