Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Má svobodný svět možnost se nebezpečí postavit?

  15:49aktualizováno  15:49
Současnost staví lidstvo před problém, jehož vyřešení je pro něj životně důležité. Je třeba se vypořádat s nebezpečím, který ohrožuje všechny obyvatele demokratických zemí od Spojených států amerických po Japonsko, od Kanady po Austrálii. Se vší vážností a ostražitostí jej začínáme vnímat až teď, po událostech v New Yorku a ve Washingtonu. Terorismus se může mnohým jevit gordickým uzlem dneška. Ten, kdo jej rozetne nezíská však pravděpodobně vládu nad světem, jak to slibovaly pověsti, jimiž byl opleten snad první hlavolam světa. Soudobý úspěšný řešitel bude obdarován jedinou věcí: lidstvo bude moci opět žít bezpečně. Je samozřejmě otázkou, jíž si zřejmě kladou mnozí, do jaké míry jsou potíže s organizovaným násilím jevem zcela novým.
Měřítko "letadlových atentátů" je však neoddiskutovatelně zatím nevídané. Jenže stalo se. A -až zarážející- jednoduchost s jakou byla akce provedena, dává tušit, že už možná dnes jsou hledány další cíle.
Má tedy svobodný svět možnost, jak se nebezpečí, které hrozí kdykoliv a kdekoliv, postavit? Troufám si tvrdit, že ano. Doufám, že vedoucí představitelé států NATO a hlavně američtí vrcholní politici pochopí, že tvrdá odveta, která by možná zničila sídla několika teroristů, ale také pohřbila další nevinné lidí, nemá smysl. Stačí se poučit izraelským příkladem. Krom toho, tento způsob řešení problému není šťastný už proto, že všichni teroristé na světě prostě být vyhlazeni nemohou. Ani to není v lidských silách.
Je nutné brát situaci koncepčně. Jaké jsou tedy vskutku důvody extremismu. Odhlédneme-li od náboženských a ideologických motivů, které jsou beztak pouhým pláštíkem, což nejlépe potvrzuje přechod mnohých teroristických skupin od marxismu k islámské víře, nalézáme konstanty, jež se v historii objevují odjakživa. Na úrovni pachatelů násilných činů jde o nedostatečné vzdělání a s ním související minimální rozhled a samozřejmě o nouzi o materiální statky. Jedná se o faktory, které přímo nabízejí možnost být manipulován. Nabídnete-li takovémuto jedinci možnost žít si v ráji, kde se mu dostane všeho, co bude chtít a jeho přátelům po smrti totéž a k tomu pár tisíc dolarů pro rodinu poté, co spáchá vámi požadovaný sebevražedný atentát zřejmě kývne. Pokud byl ovšem předtím po celý  život vystaven učení o dábelském Západu, o vraždících amerických a židovských  politicích a podobně. Pak je přeci útok na izraelskou ambasádu povinností.
Motorem, který žene mocné k podoře terorismu, je -a jsem si vědom, že neříkám nic nového- touha být ještě mocnější. Na jedné straně je to krátkodobá prevence fungující na perfektním fungování bezpečnostních složek. Jedinou možností jak je možné organizované násilí vykořenit ze současného světa je ale dlouhodobé řešení, spočívající například ve finanční podpoře nejchudších demokratických režimů a v napomáhání jejich rozvoji spočívajícím ať už v propůjčení odborníků v určitých oborech nebo a  na to by měl být kladen velký důraz, v pomoci při zvyšování vzdělanosti. Pokud mluvím o finanční podpoře, myslím tím pomoc v mnohem větším rozsahu než v jakém se odehrává nyní. Dejme tomu, že by fungovala podobně jako dotace méně bohatým státům v Evropské unii (to znamená, že by byl zřízen fond, do něhož by přispívaly určitou- pro ně celkem zanedbatelnou- částkou ze svých rozpočtů  nejbohatší země světa a výsledná suma by byla rozdělena mezi jejich financemi mnohem méně oplývající kolegy). Na druhé straně totalitární a diktátorské státy, které mají na šíření terorismu největší prospěch, by měly být ze světového obchodu úplně vytlačeny a jakákoliv mezinárodní pomoc těmto zemím by měla být zastavena. Tím by měl být na tyto režimy vytvořen dlouhodobě dostatečný tlak, který by měl spět k jejich postupnému pádu. Musíme si přestat namlouvat, že dialogem s diktátory se dá něco vyřešit, nedá- bohužel. Stejně tak invaze nadnárodních společností do nedemokratických zemí a výstavba výrobních hal, která je jejich majiteli popisována téměř jako osvěta, nemůže nic vyřešit. V ideálním případě vzniknou státy, které sice začnou bohatnout, ale pojmy jako svoboda a demokracie pro ně budou nadále pouhými proklamacemi.
Je mi jasné, že toto řešení vypadá až příliš idealisticky a naivně a možnosti jeho naplnění se nedá příliš věřit. Ještě před týdnem bych s tímto hodnocením souhlasil. Ale ve světle nových událostí se vše jeví trochu jinak. Ekonomické zájmy musí ustoupit naději na bezpečnější svět.
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Další z rubriky

Tramvaje budou mít měsíc výluku, vynechají úsek Újezd - Malostranská

(Ilustrační snímek)

Tramvaje mezi pražskými zastávkami Újezd a Malostranská nebudou kvůli opravám měsíc jezdit. Výluka začne v pondělí 22....

Prezident Zeman přijme demisi vlády příští týden ve středu

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Prezident Miloš Zeman přijme demisi menšinové vlády ANO ve středu 24. ledna. Telefonicky se na tom ve čtvrtek domluvil...

Solení D8 v Českém středohoří řeší soud, žalobu podal ústecký spolek

Ilustrační snímek.

Tuny posypové soli mohou ohrozit život v potocích a kontaminovat podzemní vody v okolí dálnice D8, která prochází...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz