Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Má NATO ještě smysl?

aktualizováno 
Poté, co Spojené státy samy, prakticky bez pomoci spojenců zničily Taliban, vyvstala před Evropou palčivá otázka: Má NATO ještě nějaký vojenský význam? Ještě na konci kosovské války před dvěma lety se takový dotaz mohl brát jako svatokrádež. Nyní to začíná být kardinální problém. "Svět se změnil. Na alianci záleží nyní více než kdy dříve," snažil se podobné pochybnosti potlačit už v zárodku americký ministr zahraničí Colin Powell. Řekl to uprostřed války proti terorismu, kterou NATO vyhlásilo a Spojené státy vedou.

"Aliance vyhlásila válku (terorismu), ale nikdo si toho ani nevšiml," uvedl Michael Clarke, ředitel prestižního Mezinárodního institutu pro strategická studia v Londýně (IISS). Jeho kolega, francouzský bezpečnostní expert Francois Heisbourg, rovnou usoudil, že nynější události vlastně "odpravily" alianci jako vojenskou organizaci.

Omezená role NATO v boji s terorismem je totiž stále viditelnější. Do Afghánistánu a okolí míří stovky a tisíce vojáků z Británie, Německa či Francie, a mluví se dokonce i o využití českých sil. Aliance však do toho nemá co mluvit, třebaže ve všech případech jde o vojska z jejích členských zemí.

"Aliance se svou integrovanou vojenskou strukturou byla zcela odstavena stranou. Spojené státy provádějí vojenskou akci samy nebo s několika málo spojenci," shrnul situaci analytik IISS Dana Allin. Podobná hodnocení narážejí v alianci na pobouřený nesouhlas.

"Nikdy nebyla rada NATO, kde by někdo řekl: Podívejte, už nejsme důležití," protestují někteří její diplomaté. Podle nich jde o pseudoproblém, nad nímž spekulují pouze média a akademici se spoustou volného času. Jiní diplomaté NATO na ožehavou otázku jednoduše neodpovídají.

Snad mají důvod. Zatímco mapu zklidňujícího se Balkánu hustě pokrývají vlaječky NATO, v okolí teroristických hnízd není vidět ani jedna. Nejblíže k oblastem bojů se zatím dostaly lodě středomořské eskadry aliance, které byly vyslány hlídkovat do oblasti Suezského průplavu. Dokonce i jedny z mála společných bojových prostředků NATO, průzkumné letouny AWACS, skončily ve vzdušném prostoru nad Severní Amerikou, tisíce kilometrů od Afghánistánu.

Někteří, jako švýcarský list Neue Züricher Zeitung, za to nedávají vinu alianci samé. Problém vidí spíše ve vojenské zaostalosti řady evropských členů NATO, což  oslabuje zájem USA na užití složitých struktur aliance. Proto sílí hlasy, které se tážou, zda by po Afghánistánu neměla aliance nově vymezit smysl své existence.

NATO se snaží. Ujišťuje, že příští rok provede další rozšíření, a snaží se vytvořit nový vztah s Ruskem. Podle analytiků to změní původně vojenské seskupení. "Příští rozšíření urychlí proměnu NATO v političtější organizaci. Tato změna je stejně nevyhnutelná," soudí Andrew Cottey z britského Centra pro evropskou reformu.

Po zkušenostech z Afghánistánu budou podle něho "většinu bojových akcí, do nichž se země aliance zřejmě zapojí, provádět koalice ochotných a (vojensky) schopných zemí". Proces "politizace" vojenské aliance může podpořit i chystaná Rada Rusko-NATO, zejména pokud tento orgán začne o něčem rozhodovat.

Praktické vojenské kroky NATO jsou totiž omezené, jak ukázalo i nynější jednání ministrů obrany. Jejich diskuse se omezila na problém výše vojenských výdajů a zpracování nových koncepcí. Tentokrát by v nich měl být důkladně rozpracován i problém boje s terorismem.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Britským euroskeptikům hrozí soud. Maří vyšetřování kampaní k brexitu

Nigel Farage, lídr strany UKIP, opouští hlasovací místnost v Biggin Hill (23....

Britská euroskeptická strana UKIP čelí soudnímu stání kvůli své kampani před referendem o vystoupení Spojeného...

Belgie přišla o hvězdné nebe. Světelný smog přiživuje energetická lobby

Snímek z Mezinárodní vesmírné stanice pořídil astronaut Thomas Pesquet. Vlevo...

Světelné znečištění trápí většinu států po celém světě. Nejhůře je na tom Belgie, kde na většině míst jede pouliční...

Americkému vrtulníku upadlo na Okinawě okno, zranilo dítě na hřišti

Okno z amerického vrtulníku na dětském hřišti v japonské Okinawě (13. prosince...

Na japonském ostrově Okinawa spadlo ve středu z vrtulníku americké armády okno a přistálo na školním hřišti. Uvedly to...Najdete na iDNES.cz