Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Gazdík: Lže buď Kalousek, nebo Lessy. Jeden z nich bude muset skončit

  8:40aktualizováno  8:40
Jeden nebo druhý bude muset skončit, říká šéf poslanců TOP 09 a Starostů Petr Gazdík o sporu mezi policejním prezidentem Petrem Lessym a ministrem Miroslavem Kalouskem. "Protože jeden z nich objektivně lže," řekl Gazdík iDNES.cz. To, že Sněmovna schválila nové rozpočtové určení daní, půjde oslavit, až zákon podepíše i prezident.

Šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík rozumí tomu, že chování politiků a půtky mezi nimi lidi štvou. Ale pád vlády by znamenal nestabilitu pro Českou republiku, zdůrazňuje Gazdík. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Sněmovnu čeká na žádost ČSSD další hlasování o nedůvěře vládě (podrobnosti o tom najdete zde). Jak to podle vás dopadne?
Rozumím tomu, že jsou tady věci, které lidi štvou. Třeba některá jednání politiků, která jsou pro běžného občana za hranicí chápání. Na druhou stranu, když někdo vyvolává hlasování o nedůvěře vládě, měl by říci, co bude potom. Evropa i Česká republika se nacházejí v nelehké situaci. Čekají nás krajské, senátní i prezidentské volby, schvalování rozpočtu na příští rok. V této situaci by pád vlády znamenal uvržení České republiky do nestability. ČSSD se hlasování o nedůvěře vládě v éře Jiřího Paroubka povedlo a ona sama pak z toho byla nešťastná. Já si nepřeju, aby se něco takového znovu stalo. Chápu, že půtky mezi politiky lidem vadí. Mně je také líto, že se pozitivních zpráv nedostává. Rozdíl mezi mnou a občany je jen v tom, že já za to také nesu odpovědnost.

ČSSD říká, že tou alternativou jsou pro ni předčasné volby.
V současné době nejsou alternativou. V Evropě padlo už osm vlád na základě ekonomické situace. Chápu, že Nečasova vláda objektivně není oblíbená, že dělá nepopulární věci. Chápu, že Věci veřejné jako součást vlády byly neuvěřitelná tragédie, že vnesly do české politiky něco neuvěřitelného, šmírování, nahrávky a pokus o privatizaci veřejné moci. Chápu, že situace uvnitř ODS teď není jednoduchá a že některé věci, jako odvolání ministra Pospíšila, se jeví velmi podezřele. Chápu i to, že některé reakce ministra Kalouska mohou vzbuzovat v lidech pohoršení. Nicméně ta věc není vyšetřená, stojí tu tvrzení proti tvrzení a já bych počkal na vyšetření té věci.

Bude klub TOP 09 jednotný při hlasování o nedůvěře vládě?
TOP 09 bude jednotná. Myslím si, že v současné době nemá země jinou alternativu, než aby ta vláda alespoň ještě nějaký čas pokračovala a některé věci dotáhla do konce. Nicméně si myslím, že ta vláda, jak je nepopulární, tak objektivně věci, které si předsevzala, jsou ve značné míře splněny.

Věříte, že vládu podpoří i poslanec ODS Petr Tluchoř a někteří další poslanci občanských demokratů, kteří nejsou spokojeni s tím, že v parlamentu schvalujete zvyšování daní?
Pevně věřím, že ano. Kolegu Tluchoře znám jako bývalého předsedu klubu ODS a věřím, že uvažuje jako já a ví, že v současné době není alternativa. A že neupřednostní stranické půtky, ale zájem a stabilitu země nad vzájemné nevraživosti v ODS.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík.

Rozumím i těm, kteří hlasovali proti vydání Parkanové

Vy jste byl jedním ze sedmi poslanců z klubu TOP 09, kteří hlasovali pro vydání Vlasty Parkanové k trestnímu stíhání (více o vydání Parkanové zde). Nepřekvapilo vás, že vás bylo tak málo, když jste v kampani hlásali omezení imunity, ale když pak došlo na člena TOP 09, tak se tolik vašich lidí schovalo za tolik kritizovanou výsadu politiků?
Já osobně jsem to neudělal, neschoval jsem se za tu kritizovanou výsadu. Je to otázka svědomí každého poslance. Rozumím i těm, kteří hlasovali proti vydání, protože to, co předvedla policie, co předložila, má objektivní známky nekvalitní žádosti. Pokud to celé stojí na posudku jedné firmy, která nemá bezpečnostní prověrku a tudíž se nemohla dostat k tajné konfiguraci letadel CASA, tak jak je česká armáda nakoupila, a přesto udělala jejich ocenění, tak mě to rozum nebere. A rozumím poslancům, kteří v tom vidí nespravedlnost. Tím neříkám, že nákup letadel CASA nemohl být předražený, že není podivný. Ale věřím, že Vlasta Parkanová bude očištěna. Příčetný státní zástupce či příčetný soud, když si dá dohromady důkazy, které policie předložila, dospěje k tomu, že ty důkazy nejsou příliš přesvědčivé.

Věříte policejnímu prezidentovi Petru Lessymu? Je to podle vás člověk na svém místě?
Neumím vám na tuto otázku objektivně odpovědět. Nejsem odborník na policii, nebyl jsem ten, kdo nominoval Petra Lessyho do té funkce, to byla dohoda koaličních partnerů ODS, TOP 09 a Věcí veřejných.

Jde o to, že pan Lessy je teď v poměrně ostrém střetu s vaším ministrem financí Kalouskem, když zveřejnil, jak mu Kalousek třikrát zavolal (více o tom, co tvrdí Lessy, zde) a použil podle něj nepřístojná slova. Věříte vašemu ministrovi financí, který tvrdí, že s Lessym mluvil kvůli novým passatům pro policii?
Věřím svému ministrovi financí a věřím, že Generální inspekce bezpečnostních sborů najde pravdu z indicií, z informací od svědků toho hovoru, z toho, jestli opravdu ministr financí mezitím volal lidem ze svého úřadu kvůli passatům. Nicméně ta situace je teď postavená tak, že jeden nebo druhý z těch dvou pánů lže. Jinak ta situace nemůže být.

To znamená, že jeden nebo druhý bude muset skončit?
Jeden nebo druhý bude muset ve své funkci skončit, protože jeden z nich objektivně lže.

Čekal jste, že politická kultura ve Sněmovně klesne tak hluboko jako v pátek, kdy poslanec Věcí veřejných Petr Skokan přečetl údajný přepis telefonního hovoru s ministrem Kalouskem (přepis telefonátu najdete zde), podle nějž ministr financí hovořil velmi vulgárně?
Samozřejmě nesouhlasím s vulgárním telefonátem kohokoliv komukoliv, na druhou stranu ten telefonát byl osobní. Pokud by se pan poslanec Skokan zachoval jako chlap, tak pokud mi vadí, že mě někdo uráží telefonicky v osobním hovoru, tak druhý den si to s ním jdu nějakým způsobem vyřídit nebo to pominu a mlčím navždy. Ten, kdo ten hovor vytáhne po roce, kdy se mu takzvaně politicky hodí, takového člověka nemůžu označit jinak, než jako sketu. Nehledě na to, že si ten hovor nahrával. Tato politická kultura, kdy se politici mezi sebou nahrávají a vytahují to po roce, je skutečné dno. Vnesly to sem Věci veřejné, podobné praktiky. Já jsem šel do Sněmovny kvůli rozpočtovému určení daní a kvůli tomu, aby se prosadilo. Bohužel jsem nikdy netušil, že něco takového budu muset trpět a denně si pokládám otázku, jestli má smysl tu setrvávat.

Šéf klubu TOP 09 Petr Gazdík

Slavit půjdeme, až rozpočtové určení daní podepíše prezident

Budete slavit, že se vám podařilo v pátek v parlamentu prosadit nové rozpočtové určení daní a že dostanou více peněz menší obce jako vaše Suchá Loz (více o schválení zákona najdete zde)?
Oslavit to půjdeme až ve chvíli, kdy ten zákon podepíše prezident a nabude účinnosti. Ten zákon bude mít obrovský přínos pro svobodu a demokracii v této zemi. Obce byly v současné době v situaci nakupujícího supermarketu, jako kdybych vám dal padesát korun, poslal vás tam a řekl vám kupte si, co chcete.

Čekáte nějaké komplikace při schvalování zákona v Senátu?
U imunity jsme také čekali, že její omezení Senátem hladce projde, nestalo se.

Kolik dostane navíc Suchá Loz, kde jste byl starostou?
Suchá Loz dostane na občana navíc asi 2 300 korun, což je při 1 150 občanech asi necelé 2,5 milionu.

Co s těmi penězi uděláte?
Naše obec má nastavený koncepční systém rozvoje, ví, co chce za rok, za dva, za pět. Máme obnovovat vodovod, který chátrá a má nedostatečný přítok vody, děláme další zástavbovou zónu, aby se počet občanů v obci rozrůstal a aby v ní občané zůstávali. Pracujeme na cyklostezce, na rybnících, děláme muzeum, chystáme využití našeho pramene minerální vody. To všechno jsou věci, na které ty peníze stačit nebudou, ale přesto významně pomohou svobodě a demokracii i v obci Suchá Loz.

Když se Starostům a nezávislým podařilo splnit klíčovou věc, s níž jste šli do nejvyšší politiky, máte teď ještě důvod zůstávat v koalici s TOP 09?
Starostové a nezávislí dodržují dohody. My jsme splnili to hlavní, nicméně těch úkolů je před námi ještě celá řada. Regionální školství je obrovský problém, který je třeba řešit, je to byrokracie, která doléhá na obce, nezaměstnaní.... My jsme poslanci TOP 09, byli jsme zvoleni za TOP 09 a do konce volebního období budeme loajální k TOP 09.

Když se stanu hejtmanem, odejdu ze Sněmovny

I vy osobně, pokud byste uspěl v krajských volbách a stal se hejtmanem? Zůstal byste i pak ve Sněmovně?
Starostové ve Zlínském kraji mě velmi důrazně žádali, abych pomohl v krajských volbách. V případě, že uspějeme a stanu se hejtmanem, tak se samozřejmě vzdám poslaneckého mandátu.

Byla by to pro vás úleva?
Upřímně řečeno ano. Parlamentní život a ty věci, které se dějí v parlamentu, jsou místy za hranicí mého vkusu.

Je vám z toho nevolno?
Každá moc znamená také odpovědnost a pokud člověk má elementární odpovědnost za lidi, kteří ho sem dostali, pokud se snaží pracovat pro ty lidi, tak mu z toho není dobře po těle, jak probíhá politika v České republice a já osobně z toho mám nemalé zdravotní potíže.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

VIDEO: Kus staré dlažby na novém chodníku s cyklostezkou udivuje Přerov

V přerovské ulici Velká Dlážka zůstal po opravě třináct metrů dlouhý původní...

Údiv i všelijaké narážky vyvolává nyní v Přerově několikametrový úsek ulice Velká Dlážka. Nově předlážděný chodník s...

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...

Po střetu s pluhem zemřel v Rokytnici chodec, ve sněhu uvázly kamiony

Kamiony zápasily se sněhem na Albrechtickém kopci.

Sněžení komplikovalo od pátečního rána dopravu v Libereckém kraji. Příjezdy do větších měst i průmyslových zón...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz