Vypukl boj o holé životy. Hromadné postižení vyhlašují další nemocnice

  • 1798
V Pardubickém kraji dosáhla v úterý situace v nemocnicích tak kritického bodu, že kraj musel vyhlásit stav hromadného postižení osob. Důvodem je nedostatečná lůžková kapacita. Jiné kraje na tom jsou na tom obdobně – nemocnice v Karlovarském vyčerpaly všechny kapacity ve středu. Ve Středočeském došlo na dvě nemocnice.

„Pokud jde o kapacitu lůžek intenzivní péče, tak ta je vyčerpaná zcela. Pokud jde o lůžka standardní péče, tak tam už teď máme pacienty na přistýlkách a nedokážeme ji dále rozšířit, chybí nám personál,“ uvedl v úterý pro Českou televizi hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Popsal tak tristní situaci v tamních nemocnicích. Pokud ji ale člověk srovná s ostatními kraji, podle oficiálních statistik ministerstva zdravotnictví o tom nejsou o nic lépe.

Ve středu došlo také na Karlovarský kraj. Nemocnice vzhledem k epidemii koronaviru vyčerpaly své kapacity a budou poskytovat jen neodkladnou a nezbytnou péči podle dostupných sil a prostředků, uvedl po jednání krajského krizového štábu hejtman Petr Kulhánek. Bezpečnostní rada kraje a krizový štáb opět upozornily na kritickou situaci nemocnic v regionu a na nedostatek lůžek pro pacienty s covidem.

Podle krizového štábu akutní poskytovatelé lůžkové péče v kraji vyčerpali své personální a technické možnosti. „Zástupci Karlovarské krajské nemocnice (Nemocnice Karlovy Vary a Nemocnice Cheb) Nemocnice Sokolov a Nemocnice Ostrov upozornili, že nemocnice budou poskytovat výhradně péči neodkladnou a nezbytnou dle dostupných sil a prostředků,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje, v němž byly kvůli rychlému šíření koronaviru v uzávěře dva okresy ze tří.

Bezpečnostní rada a krizový štáb projednávaly také stav hromadného postižení osob. Ten ale vyhlášen nebyl. Mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková upozornila, že hromadné postižení osob je vnitřní přepis, který nemůže vyhlásit krizový štáb.

V Karlovarském kraji je nyní volných osm procent lůžek s kyslíkem, pro covidové pacienty zbývá 26 lůžek, pro ostatní pacienty také 26, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví. Jednotky intenzivní péče jsou k dnešku volné z pěti procent. Pro pacienty s covidem-19 není aktuálně k dispozici žádné volné intenzivní lůžko, pro ostatní zbývají čtyři.

Obdobně na tom jsou i nemocnice v Plzeňském kraji. Tamní krizový štáb zasedne až v pátek a bude řešit, jak postupovat dále. „Situace v našem kraji je skutečně kritická. Největší nemocnice v kraji je Fakultní nemocnice Plzeň a ta je již na hraně vyčerpání kapacit,“ popsala mluvčí kraje Eva Mertlová.

A také hejtman kraje Vysočina Vítězslav Schrek zmínil možnost vyhlášení stavu hromadného postižení osob. „Jsme připraveni na zhoršující se stav reagovat – jednou z možností, kterou nevylučujeme a chceme na ni být připraveni, je i vyhlášení stavu hromadného postižení osob. Jde o stav, který řeší poskytování zdravotních služeb při mimořádných událostech. Vedení kraje se domnívá, že současná situace může být důvodem pro jeho případné vyhlášení ,“ uvedl Schrek s tím, že půjde o hlavní bod zítřejšího jednání krizového štábu.

A ještě ve středu či ve čtvrtek pravděpodobně čeká vyhlášení stavu hromadného postižení osob i Středočeský kraj. Již do něj přešly dvě nemocnice – Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov a Klaudiánova Nemocnice v Mladé Boleslavi. 

„Zdravotnické zařízení se dostává do režimu provozu, kdy úroveň poskytované péče z důvodu relativního či absolutního nedostatku zdrojů již neodpovídá běžnému standardu poskytování zdravotní péče v ČR. Poskytovatel zdravotní péče jej vyhlásí v případě vyčerpání všech provozovaných i reprofilizovaných lůžkových kapacit, kdy není schopen další kapacity vytvořit. Situace se vyvíjí rychle, dnes nebo zítra očekáváme vyhlášení stavu hromadného postižení osob v dalších nemocnicích, případně plošně v celém kraji,“ uvedla na Twitteru hejtmanka Petra Pecková.

Hromadné postižení osob

Situace, kdy zasahující týmy zdravotnické záchranné služby musí postupovat jiným způsobem než v běžné každodenní praxi.

Nastupuje postup v intencích medicíny katastrof. Tedy zdravotníci se nemohou věnovat jednomu konkrétnímu pacientovi, ale musí co nejdříve vhodným způsobem stanovit priority ošetřování a odsunu u všech postižených.

Ke středečnímu ránu je v kraji hospitalizovaných 639 pacientů s koronavirem. Z toho 114 je v těžkém a 385 ve středně těžkém stavu. „Z těchto pacientů 110 vyžaduje intenzivní péči, u dalších 6 je poskytována vysokoprůtoková oxygenoterapie na standardním lůžku,“ dodala Mertlová.

A situace se horší. Každý den přibude asi patnáct covidových pacientů. Trend se drží už druhý týden a pro nemocnice je dlouhodobě neudržitelný. Zbývá jen třicet lůžek standardní péče a nula lůžek vyšší intenzivní péče. Kraj se sice snaží reprofilizovat další lůžka, naráží ale na personální kapacity.

Padá už i hlavní město

Hůře než Pardubický kraj je na tom podle statistik ministerstva zdravotnictví i kraj Liberecký. Zbývají mu dvě volná lůžka intenzivní péče pro pacienty s covidem-19. Celkem pak lůžek devatenáct. Nemocnice se navíc potýkají s nedostatkem personálu. Krajský krizový štáb proto požádal armádu, aby nemocnicím personálně vypomohla.

A na hranici svých kapacit se dostávají i nemocnice v hlavním městě. A to ačkoliv intenzivních lůžek mají za běžných podmínek více než kterýkoli jiný kraj, a to skoro dvakrát. Nyní je z téměř tisícovky lůžek intenzivní péče volných 49. Z toho osm pro pacienty s covidem-19. Standardních lůžek zbývá 420 – dvanáct procent celkové kapacity.

Také Olomoucký a Královéhradecký kraj už mají k dispozici jen jednotky lůžek intenzivní péče pro covidové pacienty. V prvním případě pět, v druhém osm.

Přehled nemocničních lůžek ARO a JIP pro dospělé po krajích (k 3. 3. 2021):
Kraj Lůžka ARO + JIPVolnáVolná pro pacienty s covidem-19
Praha983 498
Středočeský256249
Jihočeský2525317
Plzeňský172300
Karlovarský7840
Ústecký 244 36 16
Liberecký144192
Královéhradecký230428
Pardubický119193
Vysočina1493210
Jihomoravský5729334
Olomoucký228425
Zlínský1583515
Moravskoslezský4209729

Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

Ke středečnímu dni je v Česku hospitalizovaných 8 163 pacientů s covidem-19, z toho 1 661 ve vážném stavu. V úterý to bylo 8 234, z toho 1 654 ve vážném stavu. Čísla se ale mohou s odstupem dní ještě změnit. Každopádně jde o dva zatím nejhorší dny od začátku epidemie v březnu loňského roku.

V úterý přibylo v Česku 16 642 případů covidu, což je čtvrtý nejvyšší údaj za dobu epidemie. Dosavadní rekord je z 6. ledna a je zhruba o tisícovku vyšší. Oproti minulému úterý laboratoře odhalily o 800 nákaz víc. Reprodukční číslo čtvrtým dnem v řadě klesá. Ke středě se snížilo o další tři setiny na 1,09 a je nejnižší za posledních 14 dnů. Hodnota nad jednou ukazuje sílící epidemii. 

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video