Lupičům od Berdycha jsem naletěl, tvrdí odsouzený policista

  14:42aktualizováno  14:42
Bývalý elitní policista Petr Koňařík byl při soudu s Berdychovým gangem odsouzen na deset let do vězení. O svém kontaktu s Davidem Berdychem dosud před médii mlčel. Nyní Koňařík promluvil pro MF DNES.

Soud se členy Berdychova gangu | foto: Michal ŠulaMF DNES

Policista Petr Koňařík si sjednal schůzku v čínské restauraci v Teplicích s tamějším starožitníkem Petrem Srpem. Toho pár dní předtím vykradli lupiči z gangu Davida Berdycha. Vzali mu zlato a další cennosti skoro za tři miliony korun.

Koňařík se u stolu v restauraci představuje překvapenému Srpovi jako  policista a nabízí mu část věcí ke zpětnému odprodeji.

Je zde však jeden problém. Ukradené věci mohli v té chvíli – v lednu 2001 – mít u sebe jen lupiči a jejich komplici.

Petr KoňaříkSpolu se svým kolegou Josefem Opavou je Koňařík asi první detektiv odsouzený za závažný zločin – za to, že spolupracoval s lupiči a místo vyšetřování zametal stopy. - více zde

Skupina kolem Berdycha spáchala desítky loupeží v obchodních domech, přepadení přepravců peněz a unášela podnikatele. Některé gangsteři mučili. Přišli si na desítky milionů.

Schůzka s Berdychem
Bývalý policista Koňařík tvrdí, že je nevinný. "Před státním zástupcem a soudcem mě starožitník Srp nepoznal. Poznal mě na fotografii v roce 2004, jenomže vyšetřovatelé zapomněli, že tu samou fotografii viděl i v roce 2001, pár měsíců po činu. A na nímě nepoznal," brání se Koňařík.

Žalobci ho původně obvinili z jedenácti zločinů. V obžalobě se mluvilo i o tom, že bral za své služby pro Berdycha statisíce korun. Důkazy u soudu stačily jen na odsouzení za dva skutky.

Koňařík jde do vězení i za velmi neobvyklé zacházení s policejními dokumenty. V roce 2000 ukázal šéfovi gangu Berdychovi na společné schůzce protokol o výpovědi policejního informátora Luboše Sotony. Sotona v ní hovořil o jednom únosu, který měl gang na svědomí. Tím Koňařík ohrozil život informátora.

Po Sotonovi tehdy kdosi vystřelil několik gumových projektilů, aby ho zastrašil. Podezřelý byl Berdych.

Koňařík nepopírá, že se s Berdychem sešel. "Ten protokol jsem Berdychovi skutečně ukázal, ale ne abych něco vyzradil. Chtěl jsem ho jen konfrontovat s tím , co informátor vypovídal. To je běžný postup. Věřil jsem mu, protože dřív mi dal informace o jednom zločinu, které se ukázaly jako pravdivé," řekl Koňařík MF DNES.

Z dnešního pohledu připouští, že to byla neopatrnost. "Asi jsem nezvolil správný způsob ověření té informace. To víte, čas vrátit nejde," dodal Koňařík. Navíc se hájí, že po Sotonovi se určitě střílelo před jeho schůzkou s Berdychem. Tato střelba už totiž byla podle Koňaříka v ukázaném protokolu popsaná.

Mohl by skutečně existovat někdo, kdo by měl zájem dostat Koňaříka do vězení? Koňařík uvádí některé policisty, kteří ho začali vyšetřovat, a pak proti němu vypovídali u soudu jako svědkové.

Válčili policisté mezi sebou?
Podle Koňaříka manipulovali s důkazy. Konkrétně jmenuje například detektiva Tomáše Gregora. Mezi policejním útvarem, který Koňaříka odhalil (UOOZ), a tím jeho domovským (OBOZ) opravdu panovala rivalita.

Gregor trvá na tom, že vyšetřování Koňaříka bylo mnohokrát prověřované. "Zabývala se tím i Inspekce ministra vnitra a devět hodin mě vyslýchali u soudu. Koňařík nás pomlouval už od začátku. Přicházeli jsme na to, že důkazy spíš zametá," reagoval Gregor.

Paradoxní je, že Koňařík sám vyšetřoval jeden skutek Berdychova gangu. Únos podnikatele Karla Volavky. Vyřešil ho i díky informacím od Berdycha, který vlastně udal své komplice, a únos se dostal až k soudu. Zločinci proto měli důvod se Koňaříkovi pomstít.

Žaloba v této kauze hodně stála na výpovědích zločinců navzájem proti sobě a proti policistům. Desetiletý trest u soudu pro Koňaříka není v této kauze zdaleka nejvyšší. Jeho kolega Opava dostal třináct let. Není divu, byla to jedna z největších kauz české kriminalistiky.

Poslední šance: Dovolání
Koňaříkova advokátka Helena Rejholcová řekla, že podává ve prospěch svého klienta dovolání k Nejvyššímu soudu, ve kterém zmíní i nesrovnalosti, o kterých Koňařík mluví.

Podání dovolání však trest nijak neodkládá. Koňařík bude muset nastoupit do vězení. Zatím je na svobodě. Pracuje ve firmě svého tchána, která obchoduje s ovocem a zeleninou.
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...Další z rubriky

Řidič dodávky nepřežil na Kladensku srážku s kamionem

U obce Hořešovice na Kladensku se srazila dodávka s kamionem. Řidič dodávky...

Nedaleko obce Hořešovice na Kladensku se krátce po poledni srazila dodávka s kamionem. Na místě zemřel jeden člověk....

Samozvaný král pedofilů soudu přiznal, že měl sexuální vztah s holčičkou

Obžalovaný Petr Dostál u Městského soudu v Praze (18. 10. 2018)

Učitel tance Petr Dostál se u soudu přiznal k tomu, že zneužíval holčičky v předškolním věku a že s jednou z nich měl...

Soud znovu projednává případ mužů, kteří polili benzinem údajné zloděje

Obžalovaní vycházejí z jednací síně Krajského soudu v Liberci. V popředí Tomáš...

Krajský soud v Liberci už podruhé projednává případ čtyř mužů z Jablonecka, kteří jsou obžalovaní z toho, že násilně...Najdete na iDNES.cz