Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lupičům od Berdycha jsem naletěl, tvrdí odsouzený policista

  14:42aktualizováno  14:42
Bývalý elitní policista Petr Koňařík byl při soudu s Berdychovým gangem odsouzen na deset let do vězení. O svém kontaktu s Davidem Berdychem dosud před médii mlčel. Nyní Koňařík promluvil pro MF DNES.

Soud se členy Berdychova gangu | foto: Michal ŠulaMF DNES

Policista Petr Koňařík si sjednal schůzku v čínské restauraci v Teplicích s tamějším starožitníkem Petrem Srpem. Toho pár dní předtím vykradli lupiči z gangu Davida Berdycha. Vzali mu zlato a další cennosti skoro za tři miliony korun.

Koňařík se u stolu v restauraci představuje překvapenému Srpovi jako  policista a nabízí mu část věcí ke zpětnému odprodeji.

Je zde však jeden problém. Ukradené věci mohli v té chvíli – v lednu 2001 – mít u sebe jen lupiči a jejich komplici.

Petr KoňaříkSpolu se svým kolegou Josefem Opavou je Koňařík asi první detektiv odsouzený za závažný zločin – za to, že spolupracoval s lupiči a místo vyšetřování zametal stopy. - více zde

Skupina kolem Berdycha spáchala desítky loupeží v obchodních domech, přepadení přepravců peněz a unášela podnikatele. Některé gangsteři mučili. Přišli si na desítky milionů.

Schůzka s Berdychem
Bývalý policista Koňařík tvrdí, že je nevinný. "Před státním zástupcem a soudcem mě starožitník Srp nepoznal. Poznal mě na fotografii v roce 2004, jenomže vyšetřovatelé zapomněli, že tu samou fotografii viděl i v roce 2001, pár měsíců po činu. A na nímě nepoznal," brání se Koňařík.

Žalobci ho původně obvinili z jedenácti zločinů. V obžalobě se mluvilo i o tom, že bral za své služby pro Berdycha statisíce korun. Důkazy u soudu stačily jen na odsouzení za dva skutky.

Koňařík jde do vězení i za velmi neobvyklé zacházení s policejními dokumenty. V roce 2000 ukázal šéfovi gangu Berdychovi na společné schůzce protokol o výpovědi policejního informátora Luboše Sotony. Sotona v ní hovořil o jednom únosu, který měl gang na svědomí. Tím Koňařík ohrozil život informátora.

Po Sotonovi tehdy kdosi vystřelil několik gumových projektilů, aby ho zastrašil. Podezřelý byl Berdych.

Koňařík nepopírá, že se s Berdychem sešel. "Ten protokol jsem Berdychovi skutečně ukázal, ale ne abych něco vyzradil. Chtěl jsem ho jen konfrontovat s tím , co informátor vypovídal. To je běžný postup. Věřil jsem mu, protože dřív mi dal informace o jednom zločinu, které se ukázaly jako pravdivé," řekl Koňařík MF DNES.

Z dnešního pohledu připouští, že to byla neopatrnost. "Asi jsem nezvolil správný způsob ověření té informace. To víte, čas vrátit nejde," dodal Koňařík. Navíc se hájí, že po Sotonovi se určitě střílelo před jeho schůzkou s Berdychem. Tato střelba už totiž byla podle Koňaříka v ukázaném protokolu popsaná.

Mohl by skutečně existovat někdo, kdo by měl zájem dostat Koňaříka do vězení? Koňařík uvádí některé policisty, kteří ho začali vyšetřovat, a pak proti němu vypovídali u soudu jako svědkové.

Válčili policisté mezi sebou?
Podle Koňaříka manipulovali s důkazy. Konkrétně jmenuje například detektiva Tomáše Gregora. Mezi policejním útvarem, který Koňaříka odhalil (UOOZ), a tím jeho domovským (OBOZ) opravdu panovala rivalita.

Gregor trvá na tom, že vyšetřování Koňaříka bylo mnohokrát prověřované. "Zabývala se tím i Inspekce ministra vnitra a devět hodin mě vyslýchali u soudu. Koňařík nás pomlouval už od začátku. Přicházeli jsme na to, že důkazy spíš zametá," reagoval Gregor.

Paradoxní je, že Koňařík sám vyšetřoval jeden skutek Berdychova gangu. Únos podnikatele Karla Volavky. Vyřešil ho i díky informacím od Berdycha, který vlastně udal své komplice, a únos se dostal až k soudu. Zločinci proto měli důvod se Koňaříkovi pomstít.

Žaloba v této kauze hodně stála na výpovědích zločinců navzájem proti sobě a proti policistům. Desetiletý trest u soudu pro Koňaříka není v této kauze zdaleka nejvyšší. Jeho kolega Opava dostal třináct let. Není divu, byla to jedna z největších kauz české kriminalistiky.

Poslední šance: Dovolání
Koňaříkova advokátka Helena Rejholcová řekla, že podává ve prospěch svého klienta dovolání k Nejvyššímu soudu, ve kterém zmíní i nesrovnalosti, o kterých Koňařík mluví.

Podání dovolání však trest nijak neodkládá. Koňařík bude muset nastoupit do vězení. Zatím je na svobodě. Pracuje ve firmě svého tchána, která obchoduje s ovocem a zeleninou.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Byt za 960 Kč si pronajímala šéfka úřadu. Cena odpovídá kvalitě, tvrdí

Jitka Sosnovcová, ředitelka Státního zdravotního ústavu

Nejvyšší kontrolní úřad v pondělí upozornil, že Státní zdravotní ústav pronajímal své byty v Praze extrémně levně. A...

Okamura vyhrál spor s úřady o tubusový dům. Bagry se už zakously do Břevnova

Model tubusů, který ukazuje, jak by mohl dům Tomia Okamury vypadat.

Předseda SPD Tomio Okamura si na pražském Břevnově staví netradiční bydlení. Bude žít ve více než desítce válcových...

Hamáček vede ČSSD, která považuje za zásadní problém obviněného ve vládě

Novým předsedou ČSSD se stal Jan Hamáček, delegáti ho do čela strany zvolili na...

Novým předsedou ČSSD je dosavadní místopředseda Jan Hamáček, který je ochoten jednat o vládě s ANO. Schválit ji musí...

Táta nemluví, nevidí, nechodí. Po útoku nožem je muž odkázaný na druhé

Jana Petružálková se synem (20. února 2018)

Jedna rána nožem navždy poznamenala život mladého muže a fatálně zasáhla i do osudu jeho rodiny. Místo toho, aby s...

Letušky ohlásily poruchu, pasažéři začali pít a chystali se na smrt

Ilustrační foto.

Pokud někdy vznikne film Svéráz národní letecké dopravy, mohla by tato historka být jednou z jeho nejlepších scén. Když...

Další z rubriky

Podezřelému z vraždy dívky v Doubici přibylo obvinění z šíření pornografie

Obviněný u vazebního soudu v Děčíně.

Kriminalisté rozšířili obvinění Martina Ch., který podle policie loni v září zavraždil v Doubici na Děčínsku...

Čtyřletá dívka spadla z lanovky v Rokytnici, vyklouzla matce z rukou

Rokytnice nad Jizerou. Stanice lanovky na Lysé hoře

Ze sedačky lanovky v lyžařském areálu Horní Domky v Rokytnici spadla čtyřletá dívka. Vrtulník ji převezl do nemocnice,...

Strážník dostal podmínku, své podřízené sahal na prsa a olizoval jí krk

Bývalý brněnský strážník Leoš Žižka, který byl nepravomocně odsouzen za...

Nejen narážky na svou postavu či výstřih, ale také přímé sexuální obtěžování musela snášet městská policistka v Brně od...

Najdete na iDNES.cz