Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lupiči mají rekordní lup: 150 milionů

  14:01aktualizováno  14:01
Dejvice - Policie potvrdila, že včerejší loupež pancéřového vozu je největší v českých dějinách. Lupiči si podle vyšetřovatelů odnesli na 150 milionu korun. Kriminalisté také výslechli tři pracovníky bezpečnostní agentury, které lupiči unesli. Posádka obrněné dodávky upřesnila průběh přepadení a popsala, jak lupiči vypadali. "Policejní rada případ kvalifikuje jako loupež a stíhá tři neznámé pachatele," řekla iDNES mluvčí policie Eva Brožová.

Trojice převlečená do obleků zásahové jednotky přepadla pancéřový vůz s penězi ze Citibank v Evropské ulici v 9:28 poblíž bývalé budovy Koospolu, kde Citibank sídlí.

Pracovníci agentury policii popsali, že dva lupiči byli maskovaní. Třetí z nich měl pouze baret s odznakem. "Tento pachatel byl asi třicetiletý, robustní a vysoký 180 centimetrů. Byl hladce oholen a měl světlé nakrátko ostříhané vlasy," upřesnila Brožová. Podle ní byl oblečen do policejní uniformy - baret, černá kombinéza, vesta s nápisem POLICIE a rukavice. Na pravém spánku měl výraznou jizvu a mluvil špatně česky.

Další dva lupiči byli maskovaní. Jeden měl pruhovanou pletenou kuklu a zelenou bundu. Podle posádky obrněného vozu byl hubený. Poslední pachatel měl na obličeji gumovou masku. Měl široká ramena a oblečen byl ve stejné policejní uniformě jako jeho kolega.

Policisté také pátrají po několika autech, která se v době přepadení po Evropské pohybovala. Jedním z nich je bílá felicie, která měla na levé polovině zadních dveří černý nápis POLICIE. Zatím se však nepodařilo zjistit, zda s přepadením souvisela.

Dalším autem je červená Honda Civic. Podle svědků je asi z roku 1995. Lupiči odjeli černým golfem trojkové řady, který později někdo zapálil v Nenačovicích u Berouna. Policisté však nevědí, zda to nebyl jiný golf, který lupiči zapálili, aby policii zmátli. Na místě také kriminalisté objevili stopy po dodávce nezjištěné poznávací značky. Svědci zahlédli stříbrné auto.

"Tým specialistů, který případ vyšetřuje, vyhodnocuje stopy. Žádá také veřejnost o pomoc při pátrání po podezřelých. Jakékoliv informace k případu je možné sdělit na linku 158," dodala Brožová.

Průběh loupežného přepadení
Přepadení, které se odehrálo krátce před devátou hodinou ranní, je podle bezpečnostní agentury Group 4 Securitas historicky prvním útokem na obrněné vozidlo v Česku.

Peníze přepravovala její dodávka. "Vozidlo převáželo hotovost z naší budovy na Evropské do centra," řekl iDNES mluvčí banky Marek Hlavica. Falešní policisté nakonec ukradli i obrněnou dodávku bezpečnostní agentury.

"Pachatelé převlečení za policisty odcizili vůz s tříčlennou posádkou i s nákladem," potvrdil Michal Fábera, generální ředitel bezpečnostní agentury Group 4 Securitas.

"Vůz přepadli tři neznámí muži. Zatím se je nepodařilo dopadnout," dodala mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová. Vyšetřování má podle ní na starost pražská policejní správa.

Podle Hlavici přepadli lupiči obrněný vůz krátce po výjezdu z banky. Na dodávku zaútočili přímo v Evropské nedaleko banky. "Pachatelé měli střelné zbraně a výbušninu. Posádku vozu donutili zastavit a vystoupit," upřesnila policejní mluvčí Eva Brožová. Tři pracovníci bezpečnostní agentury si pak museli sednout do zadního prostoru obrněného vozu.

Jak na místě reportérovi MF DNES sdělil jeden z kriminalistů, přijeli lupiči v černém golfu. Z místa pak odjeli dvěma auty - obrněnou dodávku a volkswagnem. Prázdný pancéřový vůz pak nechali u rybníka poblíž Řeporyjské spojky.

"U Jivinského rybníka lupiči přemístili celou finanční hotovost do připraveného golfu, kterým pak z místa odjeli. Posádku nechali v obrněném voze," dodala Brožová.

Krátce před jedenáctou hodinou vyjeli berounští hasiči k hořícímu černému golfu v obci Nenačovice. "Hořelo celé, bylo zapáleno úmyslně," řekl Jiří Zachariáš z berounského hasičského sboru. Podle něj na místě nikdo nebyl. Je tedy pravděpodobné, že na lupiče v Nenačovicích čekal jiný vůz. Golf pak zapálili, aby smazali stopy.

Policie prohledává okolí obou nalezených vozidel. Po pachatelích pátrá také policejní vrtulník s termovizí.

Při ozbrojené loupeži nebyl nikdo zraněn. "Citibank nadále pracuje v normálním režimu," dodal Hlavica s tím, že škodu plně uhradí pojistka banky.

Podle vedení společnosti Group 4 Securitas posádka obrněného vozu dodržela všechny podmínky a operační postupy. "Posádka zabránila ohrožení životů," sdělil generální ředitel Fábera.

Podle prvotních informací měla dodávka s penězi směřovat do hlavní pobočky České pošty v Praze 1. "O této zásilce nic nevím. Pokud vozíme peníze z bankovních ústavů, vždy je to před otevírací dobou našich poboček," řekl mluvčí Čeké pošty Ladislav Vančura.

Bezpečnostní agentura zahájila vlastní vyšetřování. "Je to standardní postup. Pro hladký průběh šetření však nebudeme poskytovat další informace bez souhlasu policistů," dodal Fábera. Podle něj se agentura s policií a s bankou také dohodla, že nebudou zveřejňovat přesnou výši uloupených peněz. Částka přesáhla sto milionů korun.

Policie vyslýchá svědky události a také posádku přepadeného auta. "Další podrobnosti o vyšetřování budeme vědět až v úterý," dodala Brožová.

Česká bezpečnostní firma Group 4 Securitas a.s. je součástí mezinárodního holdingu Group 4 Falck se sídlem v Dánsku. Byla založena v Praze v říjnu 1990. V současné době je podle Fábery největší bezpečnostní agenturou v České republice, zaměstnává přes čtyři a půl tisíce mužů a žen, kteří slouží šesti stovkám dlouhodobých zákazníků.

řehled velkých peněžních loupeží za posledních pět let

Přes 100 milionů korun - 16. září 2002 přepadli ozbrojení lupiči na Evropské třídě v Praze 6 obrněný vůz, který převážel více než 100 milionů korun ze Citibank. Ujeli v pancéřovém voze i s unesenou posádkou.

28,5 milionu korun - 31. října 1997 ozbrojení a maskovaní pachatelé přepadli poštu v Praze 6-Dejvicích a odnesli z ní 28,5 milionu korun. Peníze se nikdy nenašly a tři obžalované z dosud největší poštovní loupeže v dějinách české kriminalistiky Městský soud v Praze letos v dubnu zprostil obžaloby pro nedostatek důkazů. Vrchní soud v září osvobozující rozsudek potvrdil.

20 milionů korun - 6. prosince 1998 lupiči ukradli z centrální pošty v Olomouci bezmála 20 milionů korun. Letos v březnu Vrchní soud v Olomouci odsoudil čtyři pachatele k trestům od deseti do 12 let.

15 milionů korun - 14. května 1999 zmizelo patnáct milionů korun při převozu peněz z bankovní pobočky v Prostějově do Moravské spořitelny v Šumperku. Na ztrátu přišli podle policie pracovníci banky v Šumperku, když po otevření převážených schránek zjistili, že v nich chybějí peníze. Pracovníky soukromé bezpečnostní agentury Vladimíra Podhajského a Tomáše Höniga Krajský soud v Ostravě pro nedostatek důkazů zprostil obžaloby. Vrchní soud v Olomouci vloni v květnu Höniga znovu osvobodil, na Podhajského vydal zatykač.

Přes 11 milionů korun - 23. září 1997 bylo uloupeno přes 11 milionů korun a téměř 3000 britských liber (přibližně 150 tisíc korun) při převozu z pobočky Komerční banky ve Slaném do pobočky tohoto finančního ústavu v Kladně. Policie peníze našla u jednoho ze členů ochranné služby banky. Muž se také přiznal k vraždě dvou svých kolegů, kteří peníze převáželi.

11 milionů korun - 14. prosince 2001 tři maskovaní a ozbrojení pachatelé uloupili z pobočky Komerční banky v Karviné-Fryštátě 11 milionů korun. Lupiči vnikli do budovy postranním vchodem, ukryli se na toaletách a poté odpojili poplašný systém a kamery. Pak přepadli pracovnice s tržbou.

6,5 milionu korun - 14. prosince 1997 maskovaní a ozbrojení lupiči přepadli u obce Dubňany na Hodonínsku poštovní vůz a uloupili z něj nejméně 6,5 milionu korun.

Pět milionů korun - 23. prosince 1997 dva ozbrojení lupiči přepadli olomouckou pobočku pošty a odcizili pět milionů korun.

Pět milionů korun - 21. června 2002 přepadl ozbrojený lupič pobočku Komerční banky ve Slavkově u Brna na Vyškovsku. S pistolí v ruce si vynutil vydání pěti miliónů korun. Ujel na motocyklu.

Čtyři miliony korun - V noci ze 6. na 7. listopadu 1999 neznámí ozbrojení pachatelé přepadli poštu v Prostějově a donutili její pracovníky k vydání asi čtyř milionů korun z trezoru. Pošta odmítla zveřejnit přesnou výši uloupených peněz.

3,4 milionu korun - 3. června 1999 si dva nemaskovaní lupiči odnesli hotovost za 3,4 milionu korun v různých měnách z pobočky IPB v Tuklatské ulici v Praze 10. Pachatelé postřelili pracovnici banky a člena ochranky zranili úderem do hlavy. Pachatelé byli zadrženi a souzeni. Vrchní soud v Praze loni jejich případ vrátil městskému soudu.

3,3 miliony korun - 19. července 2002 v centru Brna připravili dva lupiči společnost Geco Tabák při převozu peněz o 3,3 milionu korun. Zaměstnanci firmy sídlící v Praze převáželi peníze do pobočky České spořitelny.

Tři miliony korun - 5. ledna 2001 dva ozbrojení lupiči přepadli v centru Kralup nad Vltavou na Mělnicku pracovníky České spořitelny ve chvíli, kdy doplňovali peníze do bankomatu, a ukradli jim tři miliony korun. Lupiči při tom zranili střelou do obličeje pracovníka spořitelny, který držel kufřík z penězi.

Téměř tři miliony korun - 16. března 2000 - Pobočku banky v ulici Nad náměstím v Praze 5 přepadli krátce před zavírací dobou maskovaní a ozbrojení lupiči a odcizili téměř tři miliony korun.                         (ČTK)

Policie našla obrněnou dodávku, kterou ráno při převozu stovky milionů korun unesli lupiči. Trojice převlečená do obleků zásahové jednotky přepadla pancéřový vůz s penězi ze Citibank v Evropské ulici v Praze 6. Opuštěné auto pak lupiči nechali u rybníka poblíž místa přepadení. (16. září 2002)

Policie našla obrněnou dodávku, kterou ráno při převozu stovky milionů korun unesli lupiči. Trojice převlečená do obleků zásahové jednotky přepadla pancéřový vůz s penězi ze Citibank v Evropské ulici v Praze 6. Opuštěné auto pak lupiči nechali u rybníka poblíž místa přepadení. (16. září 2002)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

Další z rubriky

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Devět vražd během pěti dní. Nic podobného nepamatuju, říká policista

Policisté v zahrádkářské kolonii u Střížovic, kde byli nalezeni tři mrtví.

Ubodaný host v restauraci, tři mrtví v chatové oblasti a zavražděný pár v obytném přívěsu. To je jen část tragických...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz