Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lupič sloužil u SFOR, měl granáty z Bosny

  0:01aktualizováno  0:01
Lupič, který v pátek přepadl s granáty a pistolí v ruce banku v centru Havlíčkova Brodu, se pokusil zabít dva policisty. Nakonec jeden z granátů roztrhal jeho samého. MF DNES se pokusila průběh přepadení zrekonstruovat.

8:23 - Horní ulicí, těsně nad hlavním havlíčkobrodským náměstím, kráčí legračně maskovaný muž v šedé paruce, s barevným obličejem a dětskými brýlemi.

Těsně před místní bankou ČSOB se míjí s majitelem restaurace Česká hospůdka Josefem Janíkem, která téměř sousedí s bankou. Ten užasle zůstává stát a čeká, co se bude dít.

8:25 - Muž vstupuje do banky, v ní jsou kromě zaměstnanců jen tři lidé. Muž chce po pokladníkovi peníze, a aby pochopil, že to myslí vážně, vystřelí do stropu a prostřelí skleněnou přepážku před ním. Zraní tím dva lidi. Josef Janík, který vše pozoruje přes výlohu, volá policii.

8:26 - Lupič prchá i s penězi úzkou uličkou vedle banky směrem k parku a ke kostelu. Rozkopanou ulicí klopýtá a cestou ztrácí prakticky všechny bankovky.

8:30 - 8:35 - Policejní auto i s jedním z očitých svědků dohání lupiče kousek od mateřské školy. Kdyby nebyly prázdniny, právě by děti mířily na procházku.

Muž v běhu střílí na policejní auto, vypálí víc než deset ran. Kulky se zarývají do domů okolo.

8:38 - Muž v běhu hází na policejní auto granát. Netrefí se, ale granát vybuchuje. Policisté se skrývají za prvním stromem v lipové aleji parčíku, lupič je jen o dva stromy dál.

Scénu sledují ze vzdálenosti dvaceti metrů pracovnice projektantské kanceláře Drupos, které ven přivolaly výstřely a výbuch.

8:39 - "Vzdejte se!" křičí policisté. "Mě nedostanete!" odpovídá lupič a odjišťuje druhý granát

8:40 - Granát exploduje. Výbuch je tak silný, že hlaveň zbraně, kterou muž držel v ruce, odlétá na padesátimetrovou vzdálenost až do záhonu před projekční kancelář.

8:42 - Záchranná služba přijímá telefonát policistů a vyjíždí.

8:45 - Lékaři konstatují smrt.

8:46-12:55 - Přijíždějí hasiči, patnáct dalších policistů z Havlíčkova Brodu, Hradce Králové a Prahy, včetně Inspekce ministra vnitra. Policie uzavírá zátarasy okolní ulice a zajišťuje stopy.

12:57 - Černý nissan pohřební služby přijíždí ke kostelu a nakládá tělo mrtvého.

13:00 - Ženy z projekční kanceláře Drupos odcházejí domů. "To byl smutný den," pokyvují hlavou směrem k policistům, kteří s rukavicemi na rukou a igelitovými sáčky procházejí parkem a snaží se uklidit cokoli, co by tragédii ještě mohlo připomínat.

13:05 - "Kdepak, nepouštějte lidi, není všechno uklizeno," volá policista v civilu na své uniformované kolegy, kteří stráží zátarasy.

13:06 - 13:15 - Ke kostelu najíždí hasičské auto s vysouvací plošinou a kontroluje parčík seshora.

13:20 - Policisté odklízejí zátarasy se zákazem vstupu.

13:20 - Obyvatelé města, kteří o tom, co se tu ráno stalo, nic netuší, procházejí kolem třetí lípy ve stromořadí u kostela bez zastavení. Ti, kteří to vědí, chvíli stojí na místě a tiše hledí na vzrostlý strom, kde granát vyrval do hloubky kusy kůry.

13:35 - Policisté zjišťují totožnost mrtvého lupiče.

Už dřív dělal problémy, tvrdí sousedé
Policisté z Havlíčkova Brodu sice zatím tají, kdo je mužem, který v pátek ráno přepadl zdejší pobočku ČSOB banky a pak se sám zabil granátem, ale MF DNES se podařilo zjistit, o koho šlo.

Jedenatřicetiletý svobodný Petr Kubát z Havlíčkova Brodu žil kousek od banky, kterou přepadl. Stačilo mu vyběhnout nahoru k bance po centrálním náměstí. Spolu s rodiči a třemi bratry žil na sídlišti, kterému se tu přezdívá Na Louži.

Sousedé a kamarádi z restaurace, kam často chodil s bratry na pivo, o něm sice mluví jako o docela normálním klukovi, ale zase tak obyčejný muž to nebyl. Trestní rejstřík měl totiž pěkně pestrý: už třikrát byl trestaný za totéž - za ublížení na zdraví.

A policisté si pro něj párkrát přišli i přímo do bytu rodičů. "Když jsem to slyšel ráno v rádiu, hned jsem si řekl, že to musel být on," říká soused ze stejného vchodu, kde žijí rodiče lupiče.

"On totiž před lety sloužil jako voják v bývalé Jugoslávii v jednotkách SFOR a nějaké granáty si odtamtud přivezl. Je to pár let, co s nimi měl problém - snad někde v Přibyslavi nebo tam někde v okolí. Jeden granát hodil po nějakém klukovi a ten vybuchl," říká soused.

"Je to hodná rodina, spořádaná, vůbec to nechápu. Mají, nebo spíš měli čtyři kluky. Učila jsem toho nejmladšího ve školce, když byli malí," kroutí hlavou další sousedka z vedlejšího vchodu.

"Nebyl to blázen. Netušili jsme, co chystá. A to tu posledních čtrnáct dnů často sedával s námi," tvrdí jeho kamarád z restaurace U Sama.

Ruční granát není příliš těžké získat, říká policista

Lupič při pátečním přepadení banky v Havlíčkově Brodě použil zřejmě jugoslávský obranný granát.

"Granáty sice nemá po ruce každý zlodějíček, ale v podsvětí není obtížné jej získat," tvrdí ředitel protiteroristické jednotky Libor Lochman.

Zejména v zemích bývalé Jugoslávie je po ukončení nedávné občanské války mezi lidmi spousta výzbroje. Do Česka je tedy podle policistů mohou propašovat občané Srbska, Chorvatska či Bosny.

Tu a tam si je jako trofej dovezou i vojáci vracející se z mise v Kosovu. Bývalá Jugoslávie však není jediným zdrojem munice. Před dvěma lety ukradl a rozprodal 135 granátů správce armádního muničního skladu v Rožmitále pod Třemšínem.

Střepiny obranného granátu mají smrtící účinek až do 200 metrů. Odpovídá tomu zranění muže i okolí místa, kde použil druhý granát.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Žena prodala stejné pozemky dvakrát, soudy pak špatně určily podvedené

Nová ústavní soudkyně Milada Tomková bude místopředsedkyní soudu (3. května

Hned dvakrát prodala nyní už seniorka své pozemky v turnovské městské části Bukovina. Napodruhé skoro za trojnásobek...

Část Česka ve čtvrtek zasáhne silný vítr. Na Moravě hrozí ledovka

Ilustrační foto

Čtvrteční den přinese srážky, které mohou zejména na Moravě vytvářet na silnici nebezpečnou ledovku, a silný vítr,...

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz