Pavel Varvařovský

Pavel Varvařovský | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Lumpárny sousedů se už vyplatí natočit, ombudsman uznal video jako důkaz

  • 54
Nahrávka dokazující například násilí mezi sousedy může posloužit jako důkaz při přestupkovém řízení. Rozhodl o tom veřejný ochránce lidských práv Pavel Varvařovský, když zkoumal spor z Brandýsa nad Labem. Dosud se audio nebo videonahrávky za důkaz nebraly, protože pachatel nedal souhlas k jejich pořízení.

Nahrávat lidi bez jejich souhlasu neumožňuje občanský zákoník. Nahrávky proto poškozeným k ničemu nebyly. "Přestupkové komise to vůbec neuznaly. Řekly, že nahrávka neměla vzniknout, protože majitel kamerového systému neměl svolení nahrávaného člověka. Stížností na takové odmítnutí důkazu jsme dostávali několik ročně,“ řekl Hospodářským novinám ombudsmanův právník Petr Polák.

Veřejný ochránce lidských práv se v přelomovém rozhodnutí odvolává na zákon o ochraně osobních údajů. Podle něj není souhlas potřeba, pokud je nahrávání nezbytné pro ochranu práv dotčeného člověka. "Ochrana osobnosti je na straně jedné a požadavek na řádné projednání přestupku na straně druhé. Obojí je potřeba vzít do úvahy," napsal v odůvodnění Varvařovský.

Ombudsman rozhodl především na základě vypjatého sousedského sporu ve středočeském Brandýse nad Labem, který přerostl v otevřené násilí. "Jednou na nás vyběhli a začali mě a moji ženu mlátit rendlíkem. Měli jsme toho dost, tak jsme si pořídili na dům kamerový systém," vylíčil listu jeden ze sousedů Ludvík Hron.

Podařilo se mu natočit, jak soused napadl jeho manželku. Podle policie se jednalo jen o přestupek proti občanskému soužití. Manželé nepochodili u přestupkové komise v Brandýse ani u Krajského úřadu Středočeského kraje. Uspěli až se stížností u veřejného ochránce práv.

Vnitro o rozhodnutí informovalo krajské úředníky

Stížností se zabýval již Varvařovského předchůdce Otakar Motejl. "Ukázala, že zamítání nahrávek je obecným pravidlem nejen ve Středočeském kraji, ale všude v republice. Odhalila obecný výkladový problém v postupu úřadů," řekla iDNES.cz mluvčí ombudsmana Iva Hrazdílková.

Varvařovský proto požádal ministerstvo vnitra, aby zpravilo všechny krajské úřady o tom, že je nutné zvažovat každý návrh na předložení nahrávky jako důkazu. "Toto se také stalo, proto ochránce nyní informoval o tom, že už by nemělo docházet k paušálnímu odmítnutí nahrávky s odkazem na občanský zákoník," vysvětlila Hrazdílková.

"Náš legislativní odbor se doporučením ombudsmana vážně věnuje," řekla Hospodářským novinám mluvčí Středočeského kraje Berill Mascheková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video