Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lukašenko složil přísahu, chce hájit práva svého lidu

  15:36aktualizováno  15:36
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko složil přísahu pro třetí funkční období. Při slavnostním ceremoniálu, kterého se účastnily tisíce místních činitelů a poslanců, slíbil s rukou položenou na ústavě, že bude hájit práva běloruského lidu.
Lukašenko, který vládne v zemi od roku 1994, čelí silné kritice nejen domácí opozice. Ilustrační foto

Lukašenko, který vládne v zemi od roku 1994, čelí silné kritice nejen domácí opozice. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Přísaha se konala v Paláci republiky, který stojí u Říjnového náměstí. Tam se po jeho zvolení 19. března konaly několikadenní protesty proti zmanipulovaným volbám.

Demonstrace skončily tvrdým zásahem policie a uvězněním několika set stoupenců opozice, ale také několika cizích státních příslušníků. Všichni byli obviněni z výtržnictví a účasti na nepovolené demonstraci a odsouzeni k několikadenním trestům odnětí svobody.

Policie drží v neprodyšném obklíčení Říjnové náměstí a zablokovala také přístup veřejnosti do dalších centrálních částí běloruského hlavního města ve zřejmé snaze zabránit opozici svolávat další protestní shromáždění.

V pátek v podvečer rozbila demonstraci několika desítek opozičních aktivistů, kteří se sešli na centrálním náměstí.

Na náměstí jen s propustkou
Říjnové náměstí je slavnostně vyzdobeno, všude vlají červeno-zelené vlajky, na velkém panelu se skví nápis "Vybudujeme silné a vzkvétající Bělorusko - stát je pro lid".

Na náměstí mají přístup pouze lidé se zvláštní propustkou, kteří mohou ceremoniál v Paláci republiky sledovat na velkoplošné obrazovce. Všem ostatním občanům zprostředkovává dění v přímém přenosu několik televizních kanálů.

Lukašenko, který vládne v zemi od roku 1994, čelí silné kritice nejen domácí opozice, ale i ze zahraničí kvůli volbám, které jsou označovány za zfalšované. - více zde

Poslední diktátor v Evropě, jak se hlavě běloruského státu často přezdívá, v nich získal podle oficiálních výsledků 83 procent hlasů. Možnost ucházet se o třetí mandát si ale předem zajistil sám změnou ústavy, kterou si nechal před dvěma lety schválit v referendu.

I toto hlasování bylo podle opozice zmanipulováno. Jeho hlavnímu rivalovi Aljaksandru Milinkevičovi ústřední volební komise připsala jen šest procent hlasů.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Finanční pat ve Washingtonu končí, republikáni slíbili dohodu o imigraci

Kvůli finanční krizi federální vlády byla krátce uzavřena i Socha Svobody (21....

Američtí demokraté po třech dnech vyjednávání s republikány podpoří návrh na další financování vlády. V Kongresu to...

Katalánský expremiér opustil azyl v Belgii, stále mu hrozí zatčení

Katalánský expremiér Carles Puigdemont (vlevo) přiletěl do Dánska. (22. ledna...

Bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont poprvé po téměř třech měsících opustil Belgii, kam uprchl před hrozbou...

V Berlíně žije už téměř tisíc islamistů, roste i jejich odhodlání útočit

Policisté prohledávají i budovy v berlínské čtvrti Märkisches Viertel...

V Berlíně se za posledních šest let téměř ztrojnásobil počet salafistů, zvýšila se i jejich snaha provést teroristické...

Najdete na iDNES.cz