Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Luhačovice jsou nejstřeženější město v Česku. Začíná tu summit EU

  9:38aktualizováno  9:38
Dvacet sedm ministrů ze zemí EU, stovky členů doprovodu a novinářů a desítky policistů, pyrotechniků, chemiků i hasičů. Luhačovice hostí summit evropských ministrů práce. Je to první velká akce českého předsednictví, která se koná mimo hlavní město.

Luhačovice hostí summit evropských ministrů práce. | foto: Profimedia.cz

Během dopoledne přijeli do Luhačovic ministři práce a sociálních věcí ze všech sedmadvaceti zemí Evropské unie.

"Diskutovali budou o pohybu pracovních sil v rámci EU. Ke každému bloku vystoupili představitelé dvou členských států a eurokomisař Vladimír Špidla," uvedla Jana Říhová, mluvčí pro předsednictví ministerstva práce a sociálních věcí.

Jde o druhou z celkem čtrnácti neformálních schůzek evropských ministrů, které se uskuteční během půlročního předsednictví České republiky v Radě EU.

Přísná bezpečnostní opatření

S organizací těchto schůzek jsou samozřejmě spojena přísná bezpečnostní opatření. "Policisté jsou v pohotovosti už od tohoto pondělí. Náš bezpečnostní plán má desítky stran a zabývá se každým detailem. Policisté už znají rozmístění hlídek, jsou rozděleni do služeb," popisovala přípravy mluvčí krajské policie Jana Bartíková.

V posledních dnech byly také ve vchodech do luhačovického Společenského domu, kde budou ministři jednat, umístěny bezpečnostní rámy.

Ministeriády v česku

Takzvané ministeriády se uskuteční také v Brně, Litoměřicích, Mariánských Lázních a Hluboké nad Vltavou.

Ty mají zabránit vniknutí osob se zbraněmi. Objekty, ve kterých se bude setkání konat, navíc procházeli a prověřovali pyrotechnici a hasiči.

Policie se bude kromě ochrany politiků a dalších účastníků schůzky starat o plynulost dopravy. "Do Zlína v úterý přijelo sedmdesát příslušníků dopravní policie z celého krajského ředitelství. Budou mít na starost doprovod delegací. Každé z nich byl přidělen policista, který zajistí bezproblémový průjezd na místo konání," sdělila Bartíková.

Život ve městě summit příliš neomezí

"Stále ovšem platí, že nepočítáme s žádnými dlouhodobými uzavírkami. Život v lázeňském městě se budeme snažit omezit jen minimálně, v nezbytně nutné míře," zdůraznila.

Ani starosta města Luhačovice František Hubáček nepočítá s většími komplikacemi. "Vše se odehrává v lázeňském areálu, takže obyvatel města se omezení v dopravě dotknou nejvýše na pár minut v době příjezdu a odjezdu delegací," míní.

Speciál o českém předsednictví v radě eu

Premiér Mirek Topolánek a logo českého předsednictví EU, 12. listopadu 2008Přečtěte si, co pro nás předsednictví znamená a co všechno nás ještě čeká

Ještě včera odpoledne pracovalo na přípravách centra setkání ministrů EU, Společenského domu, a Lázeňského náměstí v Luhačovicích asi šedesát lidí.

"Jediný problém přineslo počasí, tedy obleva. Na Lázeňském náměstí je totiž pískový povrch, jeho horní vrstva teď rozmrzla, a nyní se musí dát do pořádku," naznačil starosta města.

Doprovodný program představí region

Na programu třídenní akce ovšem nejsou jen jednání ministrů. Společně s Ministerstvem práce a sociálních věcí a Úřadem vlády ČR organizuje setkání Zlínský kraj. Ten připravil doprovodný program, který má zahraničním hostům představit region, lidové tradice a významné památky.

Velehradská bazilikaEvropští ministři a sociální atašé se podívají například na Velehrad a v tamní bazilice pro ně zahraje Jiří Pavlica s Hradišťanem. Partnerky ministrů zase navštíví sklárny v Květné či rožnovský skanzen. Společně si budou moci prohlédnout třeba mrakodrap ve Zlíně.

Dnešní slavnostní večer bude pojat jako tradiční lidový jarmark, takže evropští politici a jejich doprovody ochutnají krajová jídla a poslechnou si folklorní hudbu v podání Vlčnovjanky nebo Varmužovy cimbálové muziky.
"Využíváme tak jedinečné příležitosti k propagaci východní Moravy jako turistického cíle. Věřím, že v hostech zanechá tato návštěva příznivý dojem," uvedl hejtman Stanislav Mišák.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zeman nepřekvapil, potvrzuje se jeho pakt s Babišem, říká TOP 09 i ODS

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová a...

Prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že i když neuspěje při volbě prezidenta, jmenuje premiérem znovu Andreje Babiše,...

Výbor doporučil nevydat Svobodu ke stíhání kvůli kauze Opencard

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k...

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Najdete na iDNES.cz