Ludvík Vaculík: Všichni moji prezidenti

  11:10
Spisovatel Ludvík Vaculík vzpomíná, jak se v uplynulých jednaosmdesáti letech českoslovenští a čeští prezidenti proplétali jeho životem a také jak se jejich podoba odrazila na poštovních známkách. Kavárna on-line přináší několik úryvků z jeho textu.

Ludvík Vaculík - Ludvík Vaculík | foto: David NeffMF DNES

Myslím, že lidé zpočátku brali prezidenta Masaryka jako nástupce rakouského císaře: měli jsme svého císaře pána, československého. Jeho demokratismus byl brán jako jeho povaha osobní.

Republikánství neznělo nijak, muselo se teprve uvádět v platnost a jeho zvuk ve zvyk. Ve třetí třídě obecné školy jsme se ke státnímu svátku 28. října učili básničku, která začínala slovy: Maličký jsem republikán ... Byl jsem tedy od narození roku 1926 republikán, nevěda o tom. Tento titul a označení jsem na sebe bral zároveň s informací, že jsem Čech. Sám od sebe bych to nepocítil. Bylo to vlastně moje první vzdělání; a obráceně – že naše slunce je hvězda, to také patří ke vzdělání. Vzdělání vůbec je znalost něčeho, co není vidět: třeba že sůl je chlorid sodný a že ten staříček na zdi je pan prezident.

Masaryk je opravdu výjimečný jev. I filatelisticky
Mně se pan prezident zpřítomnil na poštovních známkách. Začal jsem je sbírat ještě za jeho života, neboť si pamatuju, že smutečního Masaryka jsem dával na konec. Co je dnes zajímavé: že známek s Masarykem vycházelo velice mnoho, v různých hodnotách a barvách. Byly rozličně rámované a jedna edice se lišila od předešlé jen jiným počtem vavřínového listí a já nevěděl, jak to mám chápat. Napadlo mi onehdy, jak poklesla královská sláva prezidentů: že se prezident Havel musel obejít se dvěma edicemi a Václav Klaus jakbysmet. Prezident Masaryk je opravdu výjimečný jev i filatelisticky.

Jednou jsme se ve škole dověděli, že pan prezident Osvoboditel se vzdal úřadu a nastupuje po něm dr. Edvard Beneš, jeho spolubojovník. Také ten se brzy objevil na známkách v různé hodnotě a barvě. A co je zajímavé: současně s těmito dvěma postavami se dost vyskytoval Milan Rastislav Štefánik: neboť k nim pevně patřil. Také on měl svou sérii. A vidíte, náš prezident Obnovitel nikoho takového při sobě nemá.

Že pan prezident umřel, dověděl jsem se od maminky, která to slyšela ráno („to kalné ráno“) v obchodě. Neměli jsme rádio. Říkala to se smutkem, jaký příslušel té zprávě, ale neplakala. Plakat, politicky plakat viděl jsem, když nedávno (!) na podzim 1982 umřel sovětský vládce Leonid Brežněv. Toho dne jsem ráno vyjel do města a tu se najednou začaly na domech objevovat černé vlajky: jako by přímo vyskakovaly. Když jsem došel na Staroměstské náměstí, bylo všude až černo. Vešel jsem do jakéhosi úřadu s tou černou vlajkou, abych se zeptal, co se stalo. Ve vrátnici mi taková ta typická soudružka s pistolí, starší a silná, řekla: „Vy nic nevíte?“ Musela se vydýchat, než mohla mluvit: „Umřel soudruh ... soudruh Brežněv ... a my ...,“ hlas se jí zhroutil v pláči: „My jsme velice smutné ...“

(...)

Změny přišly
Po Masarykově smrti v roce 1937 se žádné změny nečekaly, doufalo se naopak, že všecko zůstane jako dosud. Nezůstalo. Prezidentu Benešovi počítali naši učitelé za zásluhu budování Malé dohody, která se od svého vzniku po roce 1920 vyvíjela v obranné protifašistické společenství, a pan učitel Ječmínek nám samozřejmě napsal na tabuli slova rumunské a čtyř jugoslávských hymen a měli jsme se je naučit, proto je umím: „Naprej, zastava slave ...“ Kdežto dnešní Slovinci ani Chorvati, jak jsem se přesvědčil, je neumějí!

V květnu 1938 můj tatínek narukoval. Bude válka? Mnichov. Měli jsme se Němcům bránit? Nechápu lidi, kteří dneska vědí, že prezident Beneš měl dát rozkaz k obraně. Myslím si, že zrádný Albion a zbabělý galský kohout by nám tehdy nepomohli. (Ať někdo z nich prohlásí, že by byli pomohli!) A Němci by nás byli okupovali stejně, jenže bychom to přežili ve velice horším stavu.

Ke druhému ze tří Benešových osudových kroků – abdikace a odchod do exilu – neměl jsem tehdy a nemám ani dnes žádný komentář. Člověk na takovém místě a v takové situaci potřebuje a má svá rozhodnutí obhájit především pro sebe. (E. Beneš: Mnichovské dny, Šest let exilu a druhé světové války.) Nemůže však čekat, že je obhájí před všemi lidmi, kteří nikdy neměli za nic velkého odpovědnost, ba neuměli se třeba ani správně oženit.

(...)

Zrazeni ze všech stran
Často jsem tehdy v internátě slýchal od kluků jednoduché názory: že jsme zrazeni ze všech stran: Benešem v exilu, protektorátní vládou doma a Slováky. Já jsem si zapsal cosi, s čím bych do takové debaty jít nemohl: „Ti za mořem nejsou zrádci, vláda musela uprchnout, nesměla však národ nechat osiřelý. Ti, kteří zde zůstali, vyšli vstříc nepříteli, jehož silou nebylo lze překonat, proto se rozhodli pro úskok. Přátelské přijetí zavřelo krvelačnou tlamu, avšak ohromilo a poděsilo celý národ ... Ano, národe, jsi ujařmován, ale rukou českou a přechodně, měj strpení. Věřili jsme ve všechno a všechny, jen ne v sebe. Přišel jsi ty, nepříteli, a ukázal jsi nám, jak jsme chybili ... Jenže jsi se přepočítal. Zanechavše staré, povedeme novou, tobě málo prospěšnou politiku.“ Můj zápis končí větou: „Nedej Bůh, abych se dostal do situace, kdy bych musel volit buď – nebo.“

Prostě jsem si myslel, že musí existovat nějaký plán, jak odolat. Říkal jsem si: Máme mít vůbec nějakou vládu, či to nechat úplně na nepříteli? Uvažte: v internátě, beze zpráv a nějakých styků, věděli jsme jenom to, co jsme si sami vymysleli. Později jsem se dovídal o činnosti prezidenta Háchy a několika ministrů: že se zastával studentů, odporoval germanizaci, pokoušel se působit na Hitlera. Takto jsem doufal v jakousi odpovědnost a tajnou snahu potom i za Husáka.

Je to strašná, snad nejtěžší mužská role – přijmout podobu zrádce, abych něco zachránil. Je to největší statečnost: vedle toho nechat se zabít.

Prezident Hácha by se opravdu byl raději nechal zabít, kdyby tím něčeho dosáhl. A já ve své sérii ani nemám jeho známku! Když hledím na stránku protektorátu, jsou tam samí Hitleři, a české označení protektorátu se pod německým pořád zmenšuje. Chtěl jsem si dnes ve Filatelii koupit Háchu, a co jsem se dověděl: prezident Hácha nikdy nevyšel! Vyšel Heydrich, a na jeho známce jsou země Čechy a Morava napsány už jen německy. Háchův konec byl strašný. Lůza vlastenců ho v kleci nosila po ulici s označením zrádce. Byl v květnu 1945 zatčen, odvezen do vězeňské nemocnice, kde v červnu zemřel. Pochovali ho na vinohradském hřbitově do hrobu beze jména. Když nedávno vyšla sbírka jeho básní, bylo to překvapení, ale já jsem si vzpomněl, jak nám ho kdysi uváděl pan učitel Ječmínek. Básně jsem už někomu dal, ale kdybych je měl, vybral bych nějaký verš, který by se hodil na hrob „neznámého prezidenta“.

Když se prezident Edvard Beneš vrátil, přivezl nám těžký politický dar: onu smlouvu se Sovětským svazem. A zase: kdo to chcete odsoudit? Když nezdarem není vinen on, ale ten, s kým tu smlouvu udělal. Jeho krok byl přece úplně shodný s jeho celou politickou tvorbou i s osobní povahou a životním názorem. Máme-li Benešovi opravdu co vytýkat, tedy to, že se ke své škodě dal vůbec zvolit prezidentem.

Poučení: Nedělejte to nikdo, vykašlete se národu na to. Však to vidíte i dnes.

(...)

Havarijní prezidenti po Benešovi
Nebyl jsem 25. února 1948 na Václavském náměstí, když tam přišel Gottwald a prohlásil: „Právě jsem se vrátil z Hradu ...“ To je myslím jediný Benešův čin, nad kterým můžeme vést debatu. Naše názory, když nemáme jiné než obecně známé informace, budou se víc než o skutečnost opírat o naše odlišné povahy. Měl Beneš, či neměl přijmout demisi nekomunistických ministrů? Rozhodl se podle své povahy jako teď my.

Mně se otázka zdá nesprávná, až neslušná. Zajímavější je jiná: měli ti ministři podávat demisi? Jednali jako slaboši žádající sílu na někom jiném. Kupodivu o této otázce se nemluvívá. Uvažujme: Co by se bylo dělo dál? Milice ... lid ... občanská válka ... Rusové? S mou povahou měl jste, pane prezidente, ty ministry poslat pryč: ať se poradí a jednají. „Večer budete mi podávat hlášení!“ – Ne, já nejsem opravdu správný republikán. Protože já bych i dnes věděl, co rozkázat, zakázat ... Proto ani nevidím na obzoru rázného kandidáta prezidentství do těchto poměrů, pro tyto spotřebitele svobody.

Všichni ti havarijní prezidenti po Benešovi byli obětovanci osudu řízeného odjinud. O Gottwaldovi se ví, že nějakou naši cestu k socialismu uznal za nemožnou. Zajímalo by mne, kdyby mě to zajímalo, jak by zněla ta dobrá a nejlepší vůle, s níž ti nešťastní muži šli na prezidenty.

Zápotocký měl pověst lidového člověka. Že psal romány, to by svědčilo o nějakém ideálu, který však stranická mašina rozdrtila. Právě v době premiérství tohoto spisovatele (1948-53) došlo k nejtěžším politickým procesům a k násilí po celé zemi. Toto se mi zdá důkazem, že v určitých poměrech je jedno, kdo je prezidentem. Bojím se, že taková situace se zase blíží: neboť dnešní ředitelé a šéfredaktoři rozhlasů, televizí a novin jsou před penězi mnohem zbabělejší, než byli tehdejší před komunistickou stranou. Totiž tenkrát si mnozí komunisté uvědomili, že ten kryt jim umožňuje nějaký osobní pohyb. Vás, kteří se šklebem hledíte na osmašedesátníky, jsem zase předběhl: já mám strach z devadesátníků.

Dva se vymykají
Měli jsme dva prezidenty, kteří se z toho modelu vymykají: Ludvík Svoboda a Gustáv Husák. Oba prošli tou lámací komunistickou mašinou. Protože měli jakousi pevnost, obstáli, ale působili dál už jen se zbytkem své síly a vůle. Svoboda ve svůj čas zmařil sovětské plány na dosazení „vlády dělníků a rolníků“ u nás. Husák má možná zásluhu, že místo desetitisíců odvlečených na Sibiř byly statisíce jenom vyhozeny z práce.

Začali jsme prezidentem, který silou svého ducha působil na stát, končíme zjištěním, že prezident naopak je výpěstkem státu. Dojde-li k jeho lidové volbě, nebude znamenat nic. Fakticky není ničím jiným než úředníkem, však to je ta pojistka proti diktatuře. Pak ale tím spíš má význam, když svou neúřední osobní autoritou přesahuje a působí na společnost. Můj prezident nemá být obrazem poměrů, jaké jsou, ale nápovědí k přesahu. Já takového kandidáta mám, psal jsem o něm, ale do této úvahy to nepatří: ta má čtenáře pobídnout, aby si představil svého.

Ne jen úředník
Prezidentem má se stát člověk, jenž tím směrem neúmyslně už pracoval. Takovým člověkem byl Václav Havel. Byl jsem dost blízko vedle něho: že to má být on, bylo tak samozřejmé, že poměry i s parlamentem neměly proti němu váhu. Prezident má jím chtět být! Aby nebyl vehnán do sebeoběti jako Hácha. Člověk s představami jen ekonomickými a právními mne nezajímá. Nemusí to být filosof, ale musí mít svou filosofii života a světa. Myslím, že Václav Klaus má ctižádost toho druhu a proti možným jiným návrhům je to ještě zřetelnější. Napadá mě, že jen on by ještě mohl překonat dosavadního sebe, když objeví v čem.

Já, „maličký republikán“, přeju si, aby pan prezident byl z našeho historického a kulturního rodokmenu. Aby to nebyl jenom jakýsi úředník ve správě nějakého evropského okresu.

. Všichni naši prezidenti

Všichni naši prezidentiČlánek Ludvíka Vaculíka je součástí sborníku Všichni naši prezidenti, který vyšel jako speciální číslo Reflexu a k dostání je na novinových stáncích. Dalšími materiály přispěli Jiří Ješ (text Moje Hradčany), Josef Mlejnek mladší (Deset mužů z Hradu), Dušan Šrámek (První dámy státu), Petr Sokol (Odkud se v Evropě berou hlavy států) a editor sborníku Bohumil Pečinka (Jedenadvacet prezidentských voleb).

Autor:

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Europoslanci prodloužili volný obchod s Ukrajinou, unijní farmáře více ochrání

23. dubna 2024  13:03,  aktualizováno  13:29

Europoslanci schválili prodloužení volného obchodu s Ukrajinou, ovšem s kroky k vyšší ochraně...

Ředitelem Vojenského zpravodajství by mohl být Bartovský, nahradí Berouna

23. dubna 2024  13:28

Novým ředitelem Vojenského zpravodajství (VZ) by mohl být Petr Bartovský. Kandidáta dnes na...

Protesty za Gazu zachvacují americké univerzity, policie masivně zatýká

23. dubna 2024  13:27

Kolumbijská univerzita v pondělí kvůli demonstracím zavedla distanční výuku a na nedalekých...

Pokus o atentát na Pellegriniho, „psala“ ČTK. Do agentury se nabourali hackeři

23. dubna 2024  13:22

Neznámý útočník umístil na zpravodajský web České tiskové kanceláře (ČTK) České noviny dvě lživé...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...