Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lucemburští policisté ozbrojence zastřelili

  20:17aktualizováno  20:17
- Policie zaútočila na vyšinutého muže, který už druhý den zadržoval děti v mateřské školce v lucemburském Wasserbilligu, a v 19.20 ho zastřelila. Všichni rukojmí, tedy 25 dětí a tři učitelky, jsou v pořádku.
Policisté spoléhali na to, že ozbrojenec už nebyl při síle, protože v době zásahu nejméně třicet hodin nespal.

Redaktor MF DNES zjistil, že vyšinutý muž absolvoval před lety v Německu výcvik na ostrahu osob a ovládá karate.

Chtěl odletět bez rukojmích
"Neustále požaduje letadlo, ale je už ochoten odletět bez zadržovaných dětí," uvedla několik hodin před zásahem policejní komisařka Andrée Colasová. "Ani o výkupném už nemluví," dodala.

"Únosce dále vyjednává o odletu do Libye, vše probíhá podle plánu. Celkově se atmosféra poněkud přiostřila," doplnila.

Ozbrojenec požaduje letadlo s 15 místy pro cestující k cestě do Libye a 60 milionů belgických franků, asi 53,7 milionu korun.

Duševně nemocný muž ve čtvrtek propustil čtyři děti.

Ozbrojencův známý řekl redaktorovi MF DNES, že muž je stále ženatý a má dvě děti. "Dům, ve kterém žil, byl velmi chudý, patřil rodičům jeho ženy. Ta pracuje jako uklízečka," řekl.

Patnáctiletý syn a devítileté děvčátko jsou spolu s manželkou nyní pod policejní ochranou. "Chlapec tvrdil, že otec dvakrát během včerejší noci domů zavolal," pokračoval ozbrojencův známý.

Duševně nemocný muž propustil další rukojmí
Nemocný muž ve čtvrtek dopoledne propustil chlapce a holčičku ve věku tři až čtyři roky, jde o nejmladší děti, které se ve školce nacházejí.

Důvod nynějšího propuštění obou dětí únosce neuvedl a policie s ním dále vyjednává.

Vše nasvědčuje tomu, že únos vstoupil do fáze "nekonečného vyjednávání a dohadování", jehož cílem ze strany úřadů zřejmě je únosce unavit, zviklat v jeho předsevzetí a přimět jej, aby se bez odporu vzdal. Pro tuto možnost svědčí i skutečnost, že nejde o profesionálního teroristu, který by měl pevný cíl, ale duševně nemocného člověka, který si únosem kompenzuje své životní neúspěchy.

Ultimatum vypršelo bez incidentů
Ozbrojenec dal úřadům čas do čtvrtka do půl deváté ráno k přistavení autobusu na letiště. Policejní mluvčí ujistil veřejnost, že i po vypršení ultimata a nesplnění požadavků je ve školce klid a jednání s únoscem pokračují.

Mezi zadržovanými jsou i malí Francouzi a Portugalci

Přítomnost nejméně tří francouzských dětí mezi rukojmími potvrdila krátce po příjezdu do Wasserbilligu francouzská velvyslankyně v Lucembursku Jane Debenestová. "Jde o malého chlapce a dvě sestry ve věku přibližně pěti a sedmi let," řekla s upřesněním, že ostatní francouzská dětská rukojmí už únosce propustil.

"Čtrnáct dětí jsou Portugalci," řekl rada portugalského velvyslanectví v Lucemburku Roi Días Costa. Tuto informaci potvrdil i mluvčí lucemburské policie Joseph Schmit.

Únosce je pravděpodobně Tunisan
Nejnovější zprávy rovněž upřesňují, že násilníkem je devětatřicetiletý Tunisan a  bydlí ve vesnici Mompach vzdálené od Wasserbilligu asi pět kilometrů "Jedno z jeho dětí chodilo před několika lety právě do školky, kde jsou nyní zadržována rukojmí," oznámil soudní zdroj.

Motivem jeho činu by mohlo být soudní odebrání dětí úřady kvůli duševní memoci, která se u něho projevila před šesti lety. Během té doby soud přiřkl jeho děti manželce.

Původně Tunisan je lucemburským občanem od roku 1982, ale v zemi už žije déle. V Lucembursku si chtěl založit firmu, ale nedostal povolení.

Propuštěné děti jsou traumatizované a nervózní
Po vyjednávání, které vedl únoscův psychiatr, se v noci na svobodu dostalo 17 dětí. První údaje uváděly pouze osm osvobozených rukojmích. Propuštěné děti byly podle policie traumatizované a velmi nervózní.

Muž také propustil jednoho z pedagogů, ten poskytl policii podrobnosti, že únosce je ozbrojen pistolí, dvěma granáty a útočným nožem. Dále má u sebe dva kanystry s benzinem.

Okolí školky  policie neprodyšně uzavřela
Okolí školky je stále neprodyšně uzavřené, na místě je na 130 příslušníků speciálních policejních složek z Lucemburska a Německa. Zmatek, který panoval kolem počtu rukojmí, jejich věku i totožnosti únosce, vyplynul podle agentury z kusých informací, které měla policie v prvních okamžicích k dispozici.

V Lucembursku žije nejvíce cizinců ze zemí Evropské unie.

iGLOBE: Informace o Lucembursku - ZDE.

Mapa Lucemburska

Rodiče a nejbližší příbuzní dětí, které zadržuje ozbrojený muž v mateřské škole v lucemburském Wasserbilligu, strávili celou noc u místního kulturního střediska. V něm dostávají informace o vývoji situace ve škole. (1. června 2000)

Něšťastní rodiče čekali před školkou v lucemburském Wasserbilligu celou noc, 1. 6. 2000

Rodiče jejichž děti zadržuje ozbrojenec v mateřské školce v lucemburském Wasserbilligu diskutují s policisty, 1. 6. 2000

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Teroristé chtěli útočit na silvestra i před volbami, říká šéf ruské FSB

Vyděšení cestující opouštějí stanici moskevského metra Park Kultury. (29. března 2010)

Ruská tajná služba FSB odhalila teroristickou buňku, která chystala na silvestra a během nadcházející kampaně před...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

OBRAZEM: V Mexiko City se tísní miliony poutníků. Míří za Pannou Marií

K bazilice Panny Marie Guadalupské v mexické metropoli se vydaly miliony...

Na šest milionů lidí se sjelo do mexické metropole na tradiční pouť k bazilice Panny Marie Guadalupské. Informoval o...Najdete na iDNES.cz