Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lucemburkové zastavili poklad židům, za pogromu zmizel. Teď je v Praze

  20:12aktualizováno  20:12
Před 700 lety se české země vydaly na cestu mezi evropské velmoci. Na trůn totiž nastupovala dynastie Lucemburků. V Praze začala k výročí výstava, která ukazuje mimo jiné část "pokladu ze Slezské Středy". Ten zmizel za protižidovských pogromů ve středověku a jeho objevení před 25 lety vyvolalo zlatou horečku.

Koruna ze Slezské Středy | foto: Roman VondroušČTK

Výstava, která začala v pražském Domě u Kamenného zvonu, nese jméno Královský sňatek, čímž se myslí svatba Elišky Přemyslovny a Jana Lucemburského 1. září 1310. Právě sňatkem začala cesta tehdy čtrnáctiletého lucemburského šlechtice na český trůn. Korunován byl v únoru 1311. V únoru příštího roku také výstava (její webové stránky zde) končí.

Zajímavostí výstavy je takzvaný poklad ze Slezské Středy. Ten pochází z doby vlády Václava II. až Jana Lucemburského, nalezený ale byl až v letech 1985 až 1988 ve zmíněném městě na jihozápadě Polska nedaleko českých hranic.

Jezdecká pečeť Jana Lucemburského jako krále českého a hraběte lucemburského, užívaná roku 1323

Jezdecká pečeť Jana Lucemburského jako krále českého a hraběte lucemburského, užívaná roku 1323 (web výstavy www.kralovskysnatek.cz)

Zastavený poklad pomohl Karlu IV.

Příběh pokladu je pohnutý. "Bohatí židé ze Slezské Středy udržovali dobré kontakty s pražským dvorem krále Jana Lucemburského, a tak získali garance bezpečnosti výměnou za půjčky jeho synovi Karlu IV. Ten potřeboval finance zvláště v období příprav na císařskou korunovaci," píše polský historik Jacek Witecki v katalogu k výstavě.

K židům ve Slezské Středě se tak do zástavy dostala část českého královského pokladu. Jenže v polovině 14. století propukl v Evropě mor, z jehož úmyslného zavlečení společnost vinila právě židovské komunity. V roce 1349 pak nastal pogrom ve Vratislavi.

"To se muselo odrazit v nedaleké Slezské Středě. Podobně jako v jiných židovských komunitách v Evropě to vedlo k ukrývání osobního majetku. Středečská židovská komunita byla v roce 1362 obviněna z trávení, napadena a zcela rozptýlena," objasňuje Witecki, jak poklad zmizel.

Části pokladu našli až v roce 1985 dělníci na stavbě. Amatérští hledači pokladů pak ve druhé půli 80. let zažili zlatou horečku. Stát poté získával nálezy ze soukromých rukou.

LUCEMBURKOVÉ NA ČESKÉM TRŮNĚ

Lucemburkové v českých zemích vládli v letech 1310 až 1437. Mocenské pozice získali díky strategickému spojenectví s Francií. První Lucemburk na českém trůně, Jan Lucemburský, byl úspěšnější spíše v zahraniční politice, jeho syn Karel IV. ale území v srdci Evropy miloval a učinil z království evropskou velmoc. Třetím Lucemburkem na trůně byl Václav IV., čtvrtým pak Václavův bratr Zikmund. Ten ale značnou část své vlády ve skutečnosti v zemi pod kontrolou neměl kvůli husitům.

Z pohledu evropské politiky byli Lucemburkové významní tím, že drželi i říšskou korunu.

Ze Slezské Středy také pochází nádherná svatební koruna, která je emblémem výstavy, třebaže o ní není známo, zda patřila Elišce nebo jiné princezně či královně, která prošla pražským dvorem před rokem 1349.

Petr z Aspeltu oddává Jana a Elišku před hlavním oltářem císařského dómu ve Špýru. Ilustrovaná kronika Balduina Lucemburského

Petr z Aspeltu oddává Jana a Elišku před hlavním oltářem císařského dómu ve Špýru. Ilustrovaná kronika Balduina Lucemburského (web výstavy www.kralovskysnatek.cz)

Během výstavy se budou konat doprovodné přednášky. Například 2. prosince se návštěvníci dozvědí více o architektuře Prahy kolem roku 1300, koncem ledna zase o měnové reformě Václava II. a mincovnictví za doby Jana Lucemburského.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Spory končí. Řidičům přidají a autobusy se vrátí na třebíčské nádraží

Autobusové nádraží v Třebíči.

Malá autobusová válka v Třebíči mezi radními a šéfy firmy ICOM transport končí. Vedení města uvolní peníze na zvýšení...

VIDEO: Kus staré dlažby na novém chodníku s cyklostezkou udivuje Přerov

V přerovské ulici Velká Dlážka zůstal po opravě třináct metrů dlouhý původní...

Údiv i všelijaké narážky vyvolává nyní v Přerově několikametrový úsek ulice Velká Dlážka. Nově předlážděný chodník s...

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...Najdete na iDNES.cz