Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lovci snímků Diany za mříže nepůjdou

  14:03aktualizováno  14:03
Paříž, 31. srpna 1997. Městem uhání limuzína s britskou princeznou Dianou a obchodníkem Dodi Al Fayedem. Pronásleduje je skupina paparazzi na motorkách. Mercedes slavného páru havaruje a dvojice i s řidičem umírá. Fotografové jdou před soud. Verdikt? Za mříže nepůjdou.

Christian Martinez z agentury Angeli, Jacques Langevin z konkurenční Sygmy a nezávislý fotograf Fabrice Chassery vyslechli osvobozující verdikt z úst pařížského soudce.

"Fotografové nezveřejnili nic tajného. Na snímcích není zachyceno žádné intimní gesto nebo projev,"  vysvětlil soud své rozhodnutí. Veřejnost se zajímala o vztah Diany a Dodiho už během léta před nehodou.

Všichni se zpovídali z porušení přísného francouzského zákona na ochranu soukromí. Každému z fotografů teoreticky hrozil až jeden rok vězení a pokuta 45 tisíc eur. Žalobce však žádal jen podmínečný trest.

Trojice byla už loni spolu se pěti kolegy fotografy a jedním řidičem zproštěna obvinění z neúmyslného zabití a neposkytnutí pomoci osobě v nebezpečí. Podle soudu byli dost daleko a nehodu nemohli způsobit. - více zde

Teď však pařížský soud řešil žalobu, kterou podal Dodiho otec, milionář Mohammed Al Fayed. Vycházela z precedentu, podle něhož je vnitřek auta soukromé místo, takže vyfotografovat někoho ve voze je zásah do soukromí.

Šlo o šest snímků, které trojice pořídila těsně před tragédií a jež nikdy nebyly zveřejněny. Podle soudce tři fotografie zachycují Dodiho a Dianu v jejich voze před hotelem Ritz a další tři jejich těla po nehodě.

Obě strany se dohadovaly, zda auto s uzavřenými dveřmi tvoří soukromý prostor, zda Dodi a Diana souhlasili s tím, že budou fotografováni nebo zda paparazzi jednali citlivě, když snímky pořizovali.

Fotografové odmítli, že by porušili profesní zákony, protože na místě už byli záchranáři. "Bylo to dramatické, ale byl jsem svědek. Nebyl jsem tam, abych soudil. Jsem novinář," hájil se u soudu například Jacques Langevin.

Fotografové podotkli, že celebrity v autech, včetně prezidentů, jsou jejich terčem často, a nikdy za to nebyl nikdo stíhán. Obhajoba také namítla, že žaloba na podkladě zásahu do soukromí šest let po nehodě nemá smysl.

Právník Mohammeda Al Fayeda Bernard Dartevelle požádal soud, aby fotografům udělil jen symbolickou pokutu jedno euro, protože cílem žaloby není způsobit další utrpení. Proti osvobozujícímu verdiktu se zřejmě odvolá.

"Jen chceme, aby soud potvrdil, že ne všechny fotografie musely tu noc vzniknout. A chceme, aby bylo všem jasné, že zveřejnění podobných snímků povede k žalobě," prohlásil Bernard Dartevelle.

Kromě Diany a Dodiho zahynul při nehodě také řidič Henri Paul. Vyšetřování potvrdilo, že právě on tragédii způsobil, když jel rychle ve snaze reportérům ujet. Navíc před jízdou pil a užil léky na předpis.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Připravte si plynové masky, velí Filipíny. Sopka Mayon je opět vzhůru

Filipínská sopka Mayon se znovu probudila. (22. ledna 2018)

Filipínské úřady v pondělí po mohutné erupci vulkánu Mayon na jihu hlavního filipínského ostrova Luzon vyhlásily...

Italské Hnutí pěti hvězd otočilo, z programu škrtlo referendum o euru

Zakladatel Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo a jeho nový šéf Luigi Di Maio v Římě...

Hnutí pěti hvězd v Itálii upustilo od klíčového bodu své dřívější agendy - referenda o euru. Nově je také ochotno jít...

V Libanonu hoří hory odpadků. Míří i do vašich plic, varují aktivisté

Libanon se potýká s čím dál vyššími horami odpadu, který někdo navíc tajně...

V Libanonu už roky nekontrolovaně rostou hory odpadků, které po nocích někdo zapaluje. Hořící plasty nebezpečně...

Najdete na iDNES.cz