Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Loudil nahé fotky, měl oplzlé otázky. Studentky popsaly sexuální obtěžování

  20:43aktualizováno  20:43
Vydírání, nemístné otázky či dokonce fyzické útoky. Se sexuálním obtěžováním mají zkušenosti dvě třetiny vysokoškolaček. Školy shodně tvrdí, že si u nich studentky na profesory nestěžují. Podle odborníků to ale neznamená, že by se nic takového nedělo, studentky se spíše bojí svěřit.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) - Studenti si píší poznámky na přednášce na vysoké škole. | foto: Profimedia.cz

Školy se o sexuálním obtěžování v řadě případů dozvědět vůbec nemusí. Studenti jsou totiž na učitelích do značné míry závislí, a proto jejich nevhodné chování obvykle snášejí jako "nutné zlo".

"Já sem tenkrát díky němu udělala zápočet, no ale o to to bylo horší, že mě potom drtil, abych mu posílala (nahé) fotky," uvedla v průzkumu ze Sociologického ústavu Akademie věd studentka Helena.

Běžnou součástí přednášek bývají také komentáře o vlohách a schopnostech žen. Jako příklad je ve výzkumu uveden zážitek jedné z respondentek, když její vyučující použil přirovnání: "...když se s vámi budu chtít vyspat, slečno, a nabídnu vám pět set korun, jaký je to ekonomický model?"

Tvrdší formy obtěžování, s nimiž se respondentky setkaly, zahrnují pozvání na schůzky a večeře, pokusy o fyzické sblížení a (virtuální) komunikaci se sexuálním podtextem až po fyzický kontakt. Problém však je, že neexistují napříč školami jasná pravidla, jak se v takových případech zachovat.

Studentky neví, na koho se obrátit. Radši mlčí

Podle Marty Vohlídalové, jedné ze tří autorek průzkumu, chybí na českých školách jasná pravidla a "návody", co v takové situaci dělat. "Do formální stížnosti se odhodlá velmi málo lidí, to už musí jít o něco hodně závažného," říká Vohlídalová.

Jak analýza vznikla?

Dvouletý výzkum zaměřený na sexuální obtěžování ve vysokoškolském prostředí je případovou studií vybrané fakulty pražské vysoké školy, nereprezentuje tedy situaci na všech vysokých školách. Předností případové studie je, že můžete dané téma prozkoumat do hloubky. Výzkum zahrnoval kvantitativní a kvalitativní část. Kvantitativní tvořilo dotazníkové šetření mapující zkušenosti 700 studentů a studentek se sexuálním obtěžováním a jejich postoje k tomuto jevu. Na kvantitativní šetření navazovaly hloubkové rozhovory s 18 studujícími dané fakulty.

Mnoho škol má pro tyto případy etické kodexy, kde je napsáno, že se učitel nesmí dopustit diskriminace či zneužívat své postavení. Co přesně ale dělat, když se něco takového stane, se v dokumentu studenti nedočtou. Analýza navíc ukázala, že respondenti nemají důvěru vůči vedení školy.

Mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová přitom uvedla, že si studenti na své profesory mohou stěžovat právě u jeho nadřízených či přímo u vedení fakulty či školy. Dodala ale, že na škole mají i poradenské centrum.

S obtěžováním se setkaly dvě třetiny vysokoškolaček

Analýza vypracovaná Sociologickým ústavem Akademie věd ukázala, že s nějakou formou sexuálního obtěžování mají zkušenost dvě třetiny studujících, devět procent se pak setkalo s těmi nejtvrdšími formami sexuálního nátlaku.

"Náš výzkum dává indicie, že tento problém se na univerzitní půdě vyskytuje a že to nebude úplně marginální problém," tvrdí Vohlídalová.

 Jeden takový případ se udál na fakultě humanitních studií UK, kde dostal za sexuální obtěžování pedagog výpověď. Údajně zval studentky k sobě domů, kde s nimi konzultoval jejich bakalářské práce, místo toho měl ale nevhodné narážky.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Strany si rozdělily výbory. Po dvou povedou Piráti, SPD i komunisté

Poslanecká sněmovna má ve středu na programu důležitý bod. Zákonodárci budou...

Poprvé po volbách jednali u jednoho stolu zástupci všech devíti stran sněmovních stran. Sešli se na pozvání vítěze...

Babiš bude premiérem na Mikuláše, už má všechny kandidáty do vlády

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Andrej Babiš zřejmě bude premiérem 6. prosince, tedy na Mikuláše, a jeho vláda by mohla být jmenována 15. prosince....

Čeští kriminalisté v Egyptě prověřují případ ubodané Češky

Vchod na pláž před hotelem Zahabia, kde došlo k útoku na turistky (14. července...

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu prověřují v Egyptě okolnosti červencového útoku na turisty...

BMW Řada 7 3,0 750xd...
BMW Řada 7 3,0 750xd...

r.v. 2016, naj. 20 000 km, diesel
2 600 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz