Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Loučení s Havlem má krycí název Akce X

  0:01aktualizováno  0:01
Není žádné tajemství, že na čtvrtek 30. ledna připravila Dagmar Havlová pro svého muže netradiční rozloučení s prezidentskou funkcí. Na jevišti Národního divadla sehrají pozvaní umělci pásmo nazvané "Pocta Václavu Havlovi". O tom se může mluvit otevřeně a nahlas. Jakmile se však v zákulisí stočí řeč na konkrétní program slavnostního večera, ztiší oslovení lidé hlas.

"Samozřejmě, že se už o tom, kdo v programu vystoupí, něco ví. Ale nesmí se o tom mluvit. Každá informace končí dovětkem: Je to všechno tajné," říká muž, který je s přípravou programu seznámen. "Kvůli utajování tomu nikdo neřekne jinak než Akce X," dodává.

Představení sestavuje přímo Dagmar Havlová a organizaci celého večera má na starosti manažer Janis Sidovský. "Program má být pro Václava Havla překvapení, proto nebudeme dopředu nic prozrazovat," sdělil Sidovský. Ale jak přibývá lidí, kteří jsou do přípravy večera zapojeni, nedaří se organizátorům utajit úplně vše.

Pocta Václavu Havlovi by mělo být přibližně tříhodinové pásmo hudebních a hereckých vystoupení, ve kterém se postupně na pódiu vystřídá stovka umělců. Koláž to bude zřejmě mnohem pestřejší, než jaká bývá k vidění na školních či vánočních besídkách.

Havlovi by měli zazpívat například Věra Bílá, Karel Gott a Magdalena Kožená. "Konkrétní jména nemohu ani vyvrátit, ani potvrdit. Do poslední chvíle se budeme snažit o překvapení," říká Sidovský. Pracovníci agentury Goja však potvrdili, že pořadatelé večera už o účasti Karla Gotta vyjednávají.

"Definitivní rozhodnutí, jestli Karel Gott v Národním divadle zazpívá, zatím nepadlo. Teď je v Německu a vrátí se až příští týden. Celá ta věc ale jde trochu mimo nás," uvedl pracovník agentury, který má Gottův program na starost. Kvůli utajování, jež Havlův večírek doprovází, si však nepřál zveřejnit své jméno.

Účast dalších umělců prozrazují zase drobné detaily ve scénáři příprav. Do Národního divadla se má například stěhovat z Hradce Králové klavírní křídlo, které bude doprovázet zpěv Magdaleny Kožené.

Zpěváci by se měli na scéně divadla střídat s herci. Jakými skeči budou Václava Havla bavit Oldřich Kaiser a Jiří Lábus, nechce nikdo z organizátorů prozradit. Úloha Pavla Landovského a Josefa Abrháma je však jasná: zcela jistě sehrají vybrané pasáže ze slavné Havlovy hry Audience.

Souborem, který má ve svém repertoáru další Havlovo dílo, je pražské divadlo Sklep. To si ke svému obrazu volně upravilo knihu Václava Havla a Karla Bryndy "Život před sebou" a hraje ji jako představení nazvané "Mlýny".

Jestli však Sklep něco z Mlýnů na večírku zahraje, není podle herce Davida Vávry zatím jisté. "Jsme pozvaní, ale ještě se o tom musíme všichni domluvit. To víte, je to tajná akce, a tak vám teď víc neřeknu," usmívá se Vávra.

Na pracovním seznamu účinkujících se objevují i jména Jaroslava Hutky, Jana Třísky, Jiřího Suchého, Marty Kubišové nebo Daniela Hůlky.

Přes devět set vstupenek, jejichž cena se pohybovala okolo tisíce korun, prodali pořadatelé za několik hodin. "Zájem byl takový, že bychom bez problémů několikrát vyprodali i sportovní halu na Výstavišti, do které se vejde deset tisíc diváků," uvedl producent Sidovský.

Pro ty, kteří se do divadla nevejdou, měli organizátoři původně připraven jen záznam pro rozhlasovou stanici Radiožurnál a televizi Prima. Teď však narychlo připravují přímý přenos před budovou divadla. "Mezi Novou scénu a historickou budovu chceme dát velké projekční plátno, na které budeme záběry z divadla vysílat v přímém přenosu. Technicky by to neměl být problém," slibuje Sidovský.

Scéna v Národním divadle, na které se bude celý program odehrávat, má být jednoduchá. Určitě se využije točna, kterou by měly doplnit pruhy tmavé látky spuštěné k jevišti.

Slavnostní oficiální atmosféra (na úvod večera zazní i fanfáry ze Smetanovy Libuše) by však podle Sidovského měla vzít brzy za své. "Rozhodně nechceme, aby z večera nějak čišela přehnaná pieta nebo aby to někdo dokonce vnímal jako tryznu. Jak znám pana prezidenta, tak věřím, že se z toho stane docela spontánní a veselý večírek," míní Sidovský. 

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Ostravskem otřáslo zemětřesení o síle 3,5. S lidmi se zhouply postele

Denní záznam seismografu ve stanici OKC na Ostravsku

Před čtvrtou hodinou ranní probudilo lidi z Ostravska řinčení sklenic či houpání postelí. Podle seismologů oblastí...

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz