Američanka Lori Berensonová strávila 15 let v peruánském vězení

Američanka Lori Berensonová strávila 15 let v peruánském vězení | foto: Reuters

Američanka viněná z terorismu v Peru se po 20 letech vrací do USA

  • 15
Američanka Lori Berensonová, která strávila 15 let v peruánském vězení za spolupráci s levicovými povstalci, se pět let po odpykání trestu vrací do USA. Podle stanice BBC jí soud povolil odcestovat až poté, co uplynulo celých 20 let, na něž byla původně odsouzena. Nyní chce žít se svými rodiči.

V současnosti osmačtyřicetiletá Berensonová byla v roce 2001 za spolupráci s peruánskými radikálně levicovými povstalci z Revolučního hnutí Túpaka Amarua (MRTA) odsouzena k 20 letům vězení, soud ale po odpykání tří čtvrtin trestu rozhodl o jejím propuštění.

Na svobodu se dostala před pěti lety v listopadu s podmínkou, že zbytek původního trestu neopustí Peru. Výjimka k návštěvě rodné vlasti jí byla povolena pouze na Vánoce 2011, po několika dnech se však musela vrátit do Limy.

Nyní chce prý žít se svými rodiči v New Yorku, než si v USA najde práci a osamostatní se. Před definitivním odletem z Peru prostřednictvím místních médií vzkázala obyvatelům téměř třicetimilionové země, že chce „vyjádřit hluboký soucit obětem peruánského ozbrojeného povstání, s nímž jsem byla spojena prostřednictvím spolupráce s MRTA“.

Berensonová byla odsouzena za podporu MRTA

Někdejší studentka na prestižním Massachusettském technologickém institutu se před lety angažovala v Latinské Americe v oblasti lidských práv. V Peru byla zatčena v roce 1995 na základě obvinění, že spolupracovala s rebely. V pozdějším prohlášení, v němž se za spolupráci omluvila, mimo jiné uvedla, že nikdy nebyla členkou hnutí a nikdy nikoho nezabila. Soud ji nikdy neshledal vinnou z účasti na násilných činech, usvědčena však byla z podpory hnutí.

MRTA bylo aktivní v 80. a 90. letech minulého století, kdy podobně jako další podobné krajně levicové organizace bojovalo za svržení peruánské vlády. Konflikt stál život na 70 000 lidí.

Hnutí na sebe upozornilo zejména v roce 1996 útokem proti japonskému velvyslanectví v Limě, kde zadrželo jako rukojmí několik set účastníků slavnosti, mezi nimi i českého diplomata s manželkou.

Teroristé postupně většinu rukojmích včetně českých občanů propustili; na několik měsíců zůstalo v jejich zajetí 72 lidí, většinou politiků a diplomatů. Po čtyřech měsících na areál zaútočili vojáci a zabili všech 14 povstalců. O život při akci přišel také jeden z rukojmích a dva příslušníci armády.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video