Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Loňské snížení mezd státních zástupců nebylo protiústavní, rozhodl soud

  9:50aktualizováno  17:35
Ústavní soud ve čtvrtek zamítl návrh, který chtěl zrušit loňské snížení platů státních zástupců. Potvrdil tak, že krok nebyl protiústavní. Kvůli úsporám přišli žalobci o čtyři procenta mzdy. Opatření platilo jen do konce loňského roku.

Jednání Ústavního soudu. Ilustrační foto | foto: Igor ŠefrČTK

"Ústavní soud zamítl návrh směřující proti loňskému snížení mezd státních zástupců," informovala iDNES.cz mluvčí soudu Jana Pelcová. Ústavní soudci nebyli jednotní. Rozhodla těsná většina. Nález provází sedm odlišných stanovisek.

Stejné opatření v případě soudcovských mezd přitom loni ÚS zrušil jako hrozbu pro nezávislost justice. Žalobci tak nyní nemohou zpětně žádat o vyrovnání své mzdy na původní úroveň a na rozdíl od soudců nedostanou zpět peníze, o které přišli.

Nález ÚS stojí na tvrzení, že státní zástupci jsou v odlišném postavení než soudci, a proto se na ně nevztahují starší verdikty o nepřípustnosti snižování platů v justici. Státní zastupitelství podle ÚS nevykonává soudní moc.

Chystá se změna

Právní úprava platů státních zástupců se možná brzy změní. Sněmovní rozpočtový výbor koncem června doporučil poslancům přijmout novelu, podle níž by se platy žalobců přímo odvíjely od platů soudců - měly by představovat 90 procent soudcovské mzdy. Snížil by se tak rozdíl mezi platy žalobců a soudců. Kdyby se zákon o platech žalobců brzy nezměnil, státní zástupci by dostávali v letech 2012 až 2014 asi 82 procent soudcovské mzdy.

"Dosavadní judikatura Ústavního soudu neobsahuje takový výklad ústavního pořádku, který by skupině státních zástupců poskytoval v platových otázkách postavení obdobné nezávislosti soudcovské," stojí v nálezu, který jako zpravodajka připravovala Ivana Janů.

Čtyřprocentní snížení platů žalobců na jeden rok podle ÚS není tak výrazným zásahem, který by ztížil nebo zmařil úkoly státního zastupitelství. Nelze prý ani hovořit o porušení práva na spravedlivou odměnu za práci.

"Platovou úroveň státních zástupců po tom snížení nelze považovat za nespravedlivou," uvedla Janů.

Mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Helena Markusová uvedla, že vrchní státní zástupce Pavel Zeman rozhodnutí respektuje. "Nicméně se domnívá, že platové restrikce jsou vůči státním zástupcům disproporční. Z toho důvodu oceňuje legislativní návrh vlády na nový výpočet platu státních zástupců, který bude stanoven ve výši 90 procent platu soudců," řekla Markusová.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil řekl, že pro vládu je důležitý závěr týkající se loňského snížení platů státních zástupců. Ústavní soud podle něj posuzuje ústavnost norem, není ale jeho pravomocí určovat vládě, jaké kroky má dělat. I bez doporučení soudu prý nicméně kabinet má na paměti "stabilitu" profese státních zástupců.

Žalobce přišel o 1 600 korun

Návrh na zrušení sporného ustanovení zákona o platu státních zástupců podal Obvodní soud pro Prahu 5, který má na stole žalobu jednoho z pracovníků Městského státního zastupitelství v Praze. Žalobce dostal za leden 2010 čistý plat 41 653 korun. Bez úsporných opatření by přitom měl nárok na 43 268 korun.

U obvodního soudu proto žádal rozdíl obou částek - tedy 1 615 korun. Jeho žaloba, jedna z mnoha podobných, se stala modelovým případem, na jehož základě úsporné opatření v uplynulých měsících přezkoumával Ústavní soud.

Podle obvodního soudu porušuje snížení platů státních zástupců několik důležitých zásad, principů a práv. Jde například o princip nezávislosti státních zástupců, zákaz diskriminace, princip rovnosti a právo na spravedlivou odměnu za práci.

"Je to nespravedlivé, nemohou stávkovat"

Snížení platů prý může ohrozit nezávislost státního zastupitelství, a tím i celé justice. Státní zástupci mají podobně jako soudci striktně omezené možnosti přivýdělku a nemohou stávkovat ani kolektivně vyjednávat o mzdách.

Návrh upozorňoval také na to, že úsporná opatření nedopadla na všechny státní zaměstnance, ale jen na některé profese - například právě na státní zástupce a soudce, což prý není spravedlivé, přiměřené ani efektivní. Roční úspory na platech žalobců činily podle důvodové zprávy k zákonu 31,2 milionu korun, což bylo 0,02 procenta plánovaného schodku státního rozpočtu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Další z rubriky

V Bílém domě jsem žádné obtěžování nezažila, řekla k aféře Hašková Coolidge

Eliška Hašková Coolidge v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Spojenými státy zmítají v posledním měsíci skandály celebrit i politiků, nařčených ze sexuálního násilí či obtěžování....

Část Pražského okruhu získala posudek EIA, stavbu blokují majitelé pozemků

Pražský okruh

Plánovaný úsek Pražského okruhu mezi Běchovicemi na východě a dálnicí D1 směřující k Brnu získal kladné posouzení vlivu...

Jermanová složila mandát, při odchodu dala Kalouskovi svůj zelený svetřík

Petr Gazdík a Jaroslava Jermanová během zasedání Poslanecké sněmovny (12. února...

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová z hnutí ANO se v pátek vzdala poslaneckého mandátu, aby se mohla plně...Najdete na iDNES.cz