Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Loni se narodilo nejvíce Honzíků a Terezek

  1:42aktualizováno  1:42
J i h l a v s k ý k r a j - Vysočina se zalidňuje Terezami, Nikolami, Jany a Tomáši. Právě to jsou jména, která vůbec nejčastěji lidé dávali svým potomkům narozeným v uplynulém roce v některé z porodnic v kraji. Vyplývá to z historicky prvního průzkumu nejčastěji používaných jmen dětí, který pro pět okresů Jihlavského kraje v minulých týdnech vypracoval krajský statistický úřad.

Cizokrajně znějících jmen ubývá. Průzkum ukázal, že lidé se nyní převážně vracejí k tradičním českým jménům. "Jednoznačný trend ale nelze říci, je to všehochuť. Tradičních jmen je sice nejvíce, ale přece jen se objeví i jména pro nás trochu nezvyklá," řekla pracovnice statistického úřadu Soňa Hambálková, která na přípravě průzkumu pracovala.

Jaká jména jsou nyní v kursu? U dívek kromě již výše zmíněných například i Kateřina (loni toto jméno dostalo 87 dětí), Kristýna (83), či Lucie (81). Dále v žebříčku následuje Michaela či Michala, Veronika, Adéla, Barbora, či Natálie.
Třetím nejužívanějším chlapeckým jménem byl loni Martin (121), biblická jména Jakub (107), Petr (98), David a Lukáš. Dále v žebříčku popularity u rodičů podle statistických čísle stojí jména Michal (či Michael), Jiří a Vojtěch.

Trend návratu českých jmen matrikáři potvrzují. "Hodně se teď projevil, je to znát a myslím si, že je to dobře. Občas totiž nezní moc libozvučně, když se zkombinuje cizokrajné křestní jméno s tradičním českým příjmením," řekla Věra Kadlecová z matriky jihlavského magistrátu.

Dodala, že nápady některých rodičů bývají i kuriózní, většinou však naštěstí zůstávají jen v rovině úvah. Nakonec se lidé zpravidla rozhodují dát přírůstku do rodiny tradičněji znějící jméno. "Někteří rodiče by byli schopni dát dítěti i jméno typu Cassandra Konvičková. To může působit skoro až směšně, a to jistě nebylo jejich původním záměrem," podotkla matrikářka.

Rodiče začínají mít zájem už i o novou šanci, kterou jim skýtá nový zákon o matrikách, jež bude v platnosti od července: jde o možnost obdařit dítě dvojím křestním jménem. V takovém případě pak jméno může znít například Anne Marie, či Anna Anežka. "Bude o to jistě zájem, každý měsíc se tu někdo objeví, kdo se na to ptá," řekla matrikářka z jihlavského magistrátu.

Lidé však už nyní neváhají dát dítěti tradiční, byť nepříliš často používané jméno. V kraji se sice loni neobjevilo jméno přisouzené dítěti například na základě televizního seriálu, jako Esmeralda, ale i tak matrikáři zapisovali do knih plejádu neobvyklých přízvisek.

Z těch nejkurióznějších to bylo například jméno Maxmilián, Melánie, Jesica, či Jasmína, objevila se Vanesa, Nikolas i Mário. "V záznamech se jednou vyskytlo jméno Kevin, a stejně tak jména Aranka, Antoinete, Vivien, nebo Rebeka," uvedla statistička Hambálková.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Najdete na iDNES.cz