Izraelské bojové vrtulníky putovaly ve speciálních kontejnerech

Izraelské bojové vrtulníky putovaly ve speciálních kontejnerech | foto: Profimedia.cz

Lodě nejbohatšího Izraelce do Íránu tajně vozily špiony i vrtulníky

  • 30
Washington obvinil izraelského magnáta Samyho Ofera krátce před jeho smrtí, že chtěl prodejem ropného tankeru do Íránu porušit embargo. Teď se ukazuje, že jeho lodě léta tajně převážely bojové vrtulníky a elitní komanda armády a Mosadu ke špionáži do Íránu i dalších zemí.

Zní to jako scéna z bondovky. Nenápadná nákladní loď, jakých kotví v přístavech po celém světě stovky, přirazí ke břehu, otevřou se víka na první pohled docela obyčejných přepravních kontejnerů a zevnitř vyskakují vojáci a vylétávají útočné helikoptéry.

Jenže izraelská špionáž takto podle zdrojů britského listu The Times fungovala léta, a to především v Íránu, který je židovskému státu kvůli svému jadernému programu trnem v oku. Tel Aviv k utajovaným operacím využíval lodě z flotily nejbohatšího Izraelce Samyho Ofera.

Devětaosmdesátiletý muž v pátek zemřel a kromě pohádkového jmění po sobě zanechal nakousnutou kauzu. Jen pár dní před smrtí totiž Spojené státy obvinily jeho společnost, že prodejem ropného tankeru porušila sankce vůči Teheránu a ministerstvo zahraničí ji zařadilo na černou listinu firem.

Lodě s agenty brázdily íránské vody léta

I mnoha Izraelcům vrtalo hlavou, proč firma tak blízká současné vládě Benjamina Netanjahua takto okatě dodává zboží úhlavnímu nepříteli. Pak ale do sebe všechno začalo zapadat. Podle vojenských expertů Oferovy nákladní lodě vozily v zamaskovaných kontejnerech vrtulníky Black Hawk i elitní agenty.

Kontejnerové akce Izraele

Útoky izraelských komand z kontejnerů obchodních lodí nejsou žádnou novinkou. Už v roce 1988 se elitní jednotky i s vrtulníky nalodily v Haifě do kontejnerů a o pár hodin později vyskákaly na tuniském pobřeží, aby za pár minut přepadly vilu Chalila el-Wazíra, tehdejšího zástupce šéfa Organizace pro osvobození Palestiny.

Zdroj: The Times

Nenápadná loď se tak mohla zcela nepozorovaně dostat do íránských vod a u břehů nepřítele fungovat jako vrtulníková základna. Podobný náklad mohl vézt i tanker prodaný do Íránu. I on mohl být důmyslným nástrojem izraelské špionáže nebo odrazovým můstkem pro útok na íránská jaderná zařízení.

Lodě Sammyho Ofera i jeho bratra Yuliho brázdily podle zdroje listu The Times íránské vody poměrně často. Za uplynulých deset let jich kotvilo v íránských přístavech nejméně třináct a některé i opakovaně. Až loni podle izraelského deníku Haaretz rodina rozhodla, že už lodě do Íránu plout nesmí.

Skutečnou funkci Oferových plavidel předminulý týden odhalil i americký bloger Richard Silverstein, který si libuje v prolamování tajemství izraelské obrany. Napsal, že k pašování svých agentů do Íránu využívala Oferovy lodě také izraelská tajná služba Mosad.

Ciltivé téma je v Izraeli tabu

Ostatně v Oferových plavidlech se prý agenti Mosadu nenápadně vypařili i po vraždě vysokého člena Hamasu Mahmúda Mabhúha loni v Dubaji. Izraelská vláda se od Ofera nyní distancuje, ale Netanjahu ho v prohlášení k jeho smrti vychválil jako sionistu skrz na skrz.

Citlivé téma je v Izraeli na oficiální úrovni tabu a Tel Aviv by ho nejraději co nejrychleji sprovodil ze světa. To jasně ukázala i událost z minulého týdne, kdy člen Knessetu (izraelského parlamentu) Carmel Shama-Hacohen měl k tématu promluvit v televizní debatě.

Před pořadem ale dostal ručně psanou zprávu patrně z izraelských bezpečnostních služeb, že by jeho účast v pořadu mohla vážně poškodit izraelské zájmy. Své mediální vystoupení nakonec vzdal. Podobné historky naznačují, že se tentokrát novináři přiblížili izraelském vojenskému tajemství až příliš blízko.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video