Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Loď se potápěla a oni nás hnali do kabin, líčí cestující z Concordie

  15:04aktualizováno  19:08
Cestující z italské lodi Costa Concordia si stěžují na chaos, který vládl během noční evakuace ze ztroskotaného plavidla. Loď narazila v noci na sobotu na útes. "Cítili jsme, že se loď potápí. Vyběhli jsme ven a našli záchranné čluny. Ze tmy jsme slyšeli křik a nadávky námořníků," líčí jeden z pasažérů.

Evakuace pasažérů z luxusní lodě Costa Concordia, která havarovala u italského pobřeží | foto: AP

"Byl to totální chaos. Nikdo z posádky nám nebyl schopen ukázat směr evakuace. Pak se loď začala naklánět a lidé padali jeden přes druhého na všechny strany... Začali jsme sami hledat záchranné čluny. Bylo to opravdové drama, protože trvalo asi hodinu, než se nám podařilo nějaký obsadit," líčí jeden z cestujících.

U Itálie ztroskotala výletní loď s tisíci lidmi

Více o havárii lodi Costa Concordia čtěte zde

Skoro všichni zachránění si stěžují na to, že postup posádky byl naprosto neprofesionální. Jak popisuje turínská rodina italskému deníku La Repubblica: "Kolem půl desáté jsme zrovna večeřeli. Náraz rozvibroval celou loď, několikrát zhasla všechna světla. Z reproduktoru nám hlásili, že se nic neděje, že jen měl výpadek generátor. Bylo jasné, že něco není v pořádku, ale vážnost situace nám nikdo nesdělil."

"Za strašného rámusu padaly ze stolů talíře, skleničky, podnosy. Do toho křičely matky, které se bály o své děti," hlásí třiadvacetiletá Ilaria.

Další svědek listu popisuje chaos během evakuace: "Cítili jsme, že se loď potápí a posádka se nás snažila nahnat zpět do kabin. Naštěstí jsme vyběhli ven a našli záchranné čluny. Ze tmy jsme slyšeli křik a nadávky námořníků... Nebylo jasné, o co šlo, ale vytušili jsme, že se situace zhoršuje."

"Světla se opakovaně zhasínala a rozsvěcovala, ztěžovalo to orientaci. Posádka panikařila též, takže neitalští turisté už vůbec netušili, co mají dělat. Když jsme se konečně dostali na člun, tak zrovna na jeden s porouchaným spouštěcím zařízením. Místo do vody narazil i s námi opět do Concordie a teprve po jejím trupu se svezl do moře," popisuje nejmenovaný svědek místnímu deníku.

Fotogalerie

Zmatek byl i na pevnině

Italská novinářka Mara Parmegiani Alfonsi popisuje, že nastoupila na loď jen kvůli oficiální večeři spojené s módní přehlídkou, takže byla oděna pouze do večerních šatů: "Po nárazu jsme běželi podle směrovek evakuace k záchranným vestám a ke člunům. Posádka nás vůbec nebyla schopna koordinovat a vysvětlit nám postup. Naskočila jsem do jednoho člunu. Byla hrozná zima, protože jsem vyběhla rovnou od stolu. Světlo na mé vestě navíc nefungovalo..."

"Na pevnině to nebylo o moc lepší, nikdo nebyl schopen zajistit nějaký horký nápoj na zahřátí, byli jsme hrozně vymrzlí..," pokračuje novinářka. Moře mělo v noci sotva 13 stupňů, vzduch byl ještě o něco chladnější.

Cestující evakuovalo z lodi do bezpečí také pět vrtulníků. Na palubu se
spustil příslušník pobřežní hlídky, který pomáhal cestujícím dostávat se do koše, v němž byli evakuováni.

Ale mnoho se nezlepšilo, i když se pasažéři dostali do člunů nebo na
pevninu. "Nikdo nás nepočítal. Ani ve člunu, ani na zemi," řekla Ophelie
Gondelleová, osmadvacetiletá důstojnice francouzské armády. Podle ní nebyl žádný nácvik evakuace od 8. ledna, kdy se nalodila v Marseille.

Cestující přečíslili obyvatele ostrova

Někteří cestující zjevně v panice skákali v temnotě z lodi do moře. Na souši pasažéři nacházeli útočiště ve školách, hotelích a v kostele na ostrůvku Giglio. Cestující zcela přečíslili 1 500 obyvatel Giglia a starosta ostrova Sergio Ortelli vyzval všechny, aby otevřeli své domy cestujícím z lodi. Ti odtud byli pak převáženi do přístavu Porto Santo Stefano na pevnině, uvedla ČTK.

Loď s 4 231 lidmi, z nichž zhruba tisícovku tvořila posádka, najela na mělčinu u ostrova Giglio nedaleko pobřeží jižního Toskánska. Při nárazu se údajně roztrhla, nabrala vodu a naklonila se asi o dvacet stupňů. Nyní už leží na boku, ale podle tamních úřadů se nepotopí, protože leží na písčitém dně. Loď byla na zimní okružní plavbě po Středomoří. Nehoda si vyžádala tři životy.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Aztéky vyhubila salmonela zavlečená z Evropy, naznačily vykopávky

Dvouhlavý had, symbol aztéckého boha Tlaloca. Tento artefakt byl patrně...

Na dvanáct milionů Aztéků zabila v polovině 16. století záhadná nemoc, které obyvatelé pyšné říše říkali cocoliztli....

Hnutí MeToo dorazilo do Číny, aparátčíci se bojí o posvátnou stabilitu

Ilustrační foto

Kampaň, která se šíří z USA, nesměle zaklepala na čínské dveře. Úřady zasahující proti „feministickým aktivitám“ se...

Na Madagaskaru objevili zabijáckého pavouka, vypadá jako pelikán

Eriauchenius andriamanelo - jeden z druhů pavouků, kteří vědci objevili na...

Američtí arachnologové objevili ve volné přírodě na Madagaskaru osmnáct nových druhů pavouků. Vymykají se způsobem...

Najdete na iDNES.cz