Když jednoho červencového dne v loňském roce vstoupil úředník americké pobřežní stráže na palubu německé nákladní lodi Marguerita, aby provedl inspekci, šel najisto. Ihned našel stopy po nelegálním vypouštění zbytků olejnatého kalu ze dna lodi do moře. Ještě v minulém století to byl běžný způsob, jak se zbavovat nečistot.
Za navedení správným směrem vděčil inspektor českému palubnímu inženýrovi, který nedovolenou manipulaci pečlivě zaznamenával. Zbytky oleje ze strojovny a nádrže zakotvené lodi na pobřeží smíšené s vodou mají být podle platných ekologických pravidel opět bezpečně separovány čističkou. Náklady na tento úkon jsou však vysoké a je podstatně levnější kal prostě vypustit do přírody. Pokud možno beze svědků, takže někde na moři.
Čech si vypouštění oleje tajně natáčel
Čech po nástupu do služby na lodi o délce 185 metrů, která přepravovala materiál pro jednu americkou papírenskou společnost, brzy zjistil, že jistý člen posádky přečerpává do moře znečištěnou vodu pomocí přídavných trubek a že se povinné záznamy o čištění falšují. Pro jistotu si pořídil videozáznam a na nekalou manipulaci upozornil jak německou firmu MST, která loď provozuje, tak americké úřady v Portlandu ve státě Maine na východě země. Tam pobřežní stráž plavidlo nakonec zadržela. (Více o českém oznamovateli zde: Portland Press Herald).
Společnost, která čelí obvinění z několikerého falšování záznamů, se počátkem roku s úřady dohodla na zaplacení pokuty ve výši 3,2 milionu dolarů (70,5 milionu korun) s podmíněnou dozorovou lhůtou čtyř let na to, že se podobná činnost už nebude opakovat.
Obě strany však opominuly podle americké justice nárok na odměnu českého občana. „Lidé nebudou podstupovat rizika, která pan H. podstoupil, pokud je nakonec jen nakopnou,“ řekla federální soudkyně Nancy Torresenová.
Majitele lodi přistihli i v minulosti
Pokud se v případu nedosáhne příští měsíc dohody, ujme se ho justice. To při takovýchhle okolnostech nebývá v USA příliš obvyklé, protože přistižené firmy se ještě před zahájením soudního řízení raději s úřady na určitém vyrovnání dohodnou.
Společnost MST měla potíže s americkými úřady již v roce 2015, kdy pobřežní stráž zadržela ze stejných důvodů nákladní loď Cornelia, jejíž posádku tvořili mimo jiné Češi, Chorvaté, Ukrajinci a Filipínci. O rok později provozovatel lodi zaplatil celkovou pokutu 1,2 milionu dolarů (dnešních 26,5 milionu korun). A také dostal zkušební lhůtu v délce tří let. Tu tudíž po loňském zjištění nového přestupku porušil.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz