Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Loď Formanů opět pluje Prahou

  12:18aktualizováno  12:18
Praha - Na Vltavě opět kotví Divadelní loď Tajemství. Vyplula ze smíchovského zimoviště, aby Pražanům na měsíc znovu přivezla pohádkovou féerii Nachové plachty. Příběh o dívce Assol, čekající na vysněného kapitána lodi s nachovými plachtami. Definitivní podoba nápadu hrát představení na lodi, proplouvající noční Prahou, spatřila světlo světa zhruba před rokem.

Tlačný remorkér na přepravu uhlí a písku se proměnil v divadelní koráb s plachtovím, stěžni a provazovými žebříky, na ocelové palubě nemotorné říční lodi se ocitly maringotky, v nichž se zabydlela skupina divadelníků z různých koutů Evropy. Nachové plachty jsou totiž záležitostí Divadla bratří Formanů, Cabaret Theatre Dromesko a Theatre National de Bretagne.

Diváci na lodi usedají ke stolkům s názvy Stůl bretaňských Muflonů, Stůl všech Ukrajinců či Všech ztroskotanců. Loď je korábem, hospodou i obydlím a pomalu proplouvá pod mosty, zatímco na její palubě se odehrává příběh.

Originální nápad diváci v loňském roce náležitě ocenili. Vstupenky na všechna představení byly vyprodány už v den premiéry, s nemenším úspěchem plula Divadelní loď Tajemství i dalšími evropskými městy. Nyní se na měsíc opět vrátila na své obvyklé kotviště u Štefánikova mostu. Inscenace během roku nedoznala žádných zásadních změn. Diváky opět čeká zhruba tříhodinová plavba, při které sledují představení. Po návratu do přístavu je možné na palubě setrvat a bavit se u baru.

Tou největší změnou je tedy dvojnásobné vstupné. Za vstupenku na Nachové plachty zaplat

Recenze představení Nachové plachty

í nyní návštěvník 450 korun. "Loni byly Nachové plachty součástí projektu Praha - Evropské město kultury. Letos už divadelní loď podporují jen dotace magistrátu a ministerstva kultury," řekla produkční divadla Blanka Borůvková. "Kompletní provoz lodi stojí zhruba sto dvacet tisíc korun denně, téměř z poloviny je třeba projekt dotovat."

V červnu se na lodi odehraje patnáct repríz inscenace Nachové plachty. Ty doplní každou neděli od 14 hodin pohádkové představení pro děti a některé další programy. Na palubě vystoupí například divadlo Continuo či studenti taneční konzervatoře Duncan Centre. Koncem měsíce vypluje loď Tajemství do Litoměřic a Roztok. Dosud se jedná o tom, zda na zpáteční cestě naloží v Mělníku kamenný blok, ze kte

rého by skupina sochařů vytvářela přímo na palubě příští Mariánský sloup pro Staroměstské náměstí. Poté čeká loď plavba do Antverp. Pro letní sezonu je připravena rovněž "suchá varianta" inscenace, která se bude hrát v místech, kam není možné doplout. Protože loď prošla úpravami, které jí za určitých okolností dovolují vyplout i na moře, figuruje v dlouhodobých plánech jako jeden z cílů divadla i Anglie.

Samotná loď se zřejmě v brzké době stane majetkem úřadu městské části Praha 6. Radní šestého obvodu totiž minulý týden rozhodli, že remorkér koupí od plavební společnosti za dva miliony korun a budou ho Divadlu bratří Formanů pronajímat za korunu ročně. To umožní divadlu hrát Nachové plachty minimálně další tři sezony.

Prodej lístků u Štefánikova mostu
Loď, na které je možné vidět Nachové plachty, kotví u Štefánikova mostu vedle botelu Albatros. Tady je také každý den od sedmi hodin večer otevřena pokladna. Lístek na představení není nejlevnější, stojí 450 korun. Během tří letních měsíců má být odehráno pětatřicet představení tohoto kvalitního divadla.

Příprava lodi, na které Divadlo bratří Formanů uvede ojedinělý divadelní projekt Tajemství.

Příprava lodi, na které Divadlo bratří Formanů uvede ojedinělý divadelní projekt Tajemství.

Příprava lodi, na které Divadlo bratří Formanů uvede ojedinělý divadelní projekt Tajemství.

Petr Forman se o uplynulém víkendu připravoval na Divadelní lodi Tajemství, kde začíná s dalšími herci předvádět lidem pohádkovou feérii Nachové plachty. (11. 6. 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Sport bude mít speciální úřad, připraví ho zlatý olympionik Hnilička

Milan Hnilička

Premiér Andrej Babiš hodlá zřídit funkci vládního zmocněnce pro sport. Podle Lidových novin bude tento post zastávat...

Silný vítr vyvrátil vánoční strom v Jablonci, nový vztyčí až po trzích

Nahnutý strom v Jablonci nad Nisou.

Silné poryvy větru naklonily během úterý vánoční jedli na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou. Hrozilo tak její...

V tunelech na D8 se měří, ale pokuty za rychlost nikdo nevybírá

Tunel Panenská na dálnici D8, kde je rychlost omezená na 80 kilometrů v hodině.

Řidiči překračující osmdesátku v tunelu Panenská na D8 před hranicemi s Německem se zatím stále nemusejí bát pokut....Najdete na iDNES.cz